Odtrucie alkoholowe – odstawienie alkoholu bez zespołu abstynencyjnego

0
1508
Odtrucie alkoholowe – odstawienie alkoholu bez zespołu abstynencyjnego

Z alkoholizmem może zmagać się każdy – niezależnie od pozycji społecznej, zarobków czy sytuacji życiowej. W nałóg wpaść jest łatwo, ale wyjść z niego jest niezwykle trudno. Pierwszym krokiem do wyzdrowienia powinno być profesjonalnie przeprowadzone odtrucie alkoholowe. Wyjaśniamy na czym polega!

Polska zajmuje niechlubne, wysokie miejsce na liście krajów z największą liczbą osób zmagających się z alkoholizmem. Często bagatelizuje się ten problem, ale nieleczony nałóg prowadzi do wyniszczenia organizmu, zrujnowania relacji międzyludzkich i kariery zawodowej, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. W każdej chwili można jednak przerwać ciąg! Najrozsądniej jest najpierw udać się na odtrucie alkoholowe, które najskuteczniej i najbezpieczniej oczyści organizm, minimalizując objawy zespołu abstynencyjnego. Sprawdź jak przebiega ten proces!

Alkoholowy zespół abstynencyjny (AZA)

Alkoholowy zespół abstynencyjny (AZA) to zbiór gwałtownych objawów psychosomatycznych pojawiających się po nagłym odstawieniu alkoholu. Ujawnia się zwykle w 6-24 godzin po zaprzestaniu dłużej trwającego nadmiernego przyjmowania alkoholu. Czasami zaostrza się w kolejnych dobach. W przypadku syndromu odstawiennego występującego po dłuższym ciągu, dolegliwości mogą być tak silne, że będą wymagać wsparcia farmakologicznego, a nawet hospitalizacji.

Alkoholowy zespół abstynencyjny pojawia się w wyniku przyzwyczajenia się organizmu do określonej dawki alkoholu. Substancja ta działa psychoaktywnie, więc poprawia nastrój, odpręża, dodaje pewności siebie itp. W miarę przyjmowania kolejnych porcji organizm zaczyna się uodparniać na jego działanie, więc by osiągnąć zamierzony efekt konieczne okazuje się przyjmowanie coraz większych porcji. Im więcej alkoholu, tym poważniejsze skutki uboczne.

Objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego

Symptomy alkoholowego zespołu abstynencyjnego można podzielić na te niezagrażające życiu, związane z zespołem niepowikłanym, a także te wymagające hospitalizacji, czyli powikłane. Do pierwszej grupy zaliczyć można m.in.:

  • drżenie rąk lub innych części ciała,
  • nudności i wymioty,
  • silne bóle głowy,
  • problemy ze snem,
  • brak apetytu,
  • stany lękowe.

Są to objawy, które mogą trwać od kilkunastu godzin do kilku dni. Są bardzo nieprzyjemne, ale nie zagrażają życiu czy zdrowiu. Wiele osób ponowne sięga w tym momencie po alkohol, by je załagodzić. Takie postępowanie prowadzi jednak do powikłań. Po czasie mogą pojawić się poważne schorzenia, m.in.:

  • abstynencyjne napady drgawkowe (padaczka alkoholowa – niekontrolowane skurcze ciała oraz oddawanie moczu i kału. Może doprowadzić np. do zachłyśnięcia się i uduszenia);
  • majaczenie alkoholowe (delirium tremens – urojenia, omamy i halucynacje wzbudzające silny lęk, zaburzenia świadomości oraz nieuzasadnioną agresję, nielogiczne zachowania itp. Może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji i śmierci);
  • halucynoza alkoholowa (szczególnie nasilone halucynacje słuchowe, wzrokowe i dotykowe, mogące powodować niebezpieczne sytuacje);
  • zespół Wernickiego-Korsakowa (poważny niedobór wit. B1 – zaburzenia ruchu gałek ocznych, problemy z chodzeniem, problemy z pamięcią).

Detoks alkoholowy a alkoholowy zespół abstynencyjny

Alkoholowy zespół abstynencyjny jest nie tylko nieprzyjemny dla chorego, ale może zagrażać jego życiu. Samodzielne próby odstawienia alkoholu są bardzo niebezpieczne. Najlepszym wyjściem jest więc detoks alkoholowy przeprowadzony pod nadzorem lekarza. Podczas tego procesu z organizmu chorego usunięte zostają szkodliwe substancje, a uzupełnione zostają elektrolity i brakujące mikroelementy. Przy tym podawane są lekarstwa, które łagodzą zespół abstynencyjny, pomagając łagodniej przejść ten trudny etap. W ten sposób leczy się również zaistniałe już choroby, a także zapobiega groźnym schorzeniom. Jeśli jednak chce się uwolnić z nałogu, należy następnie podjąć psychoterapię.

Detoks alkoholowy pozwala zminimalizować objawy zespołu abstynencyjnego. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się w z takim problemem, zadzwoń na całodobowy numer: 537677773. Detoks Fenix pomaga najłagodniej przejść ten proces!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ