Nawet jeśli Twój wzrok nie wzbudza Twoich podejrzeń i obaw, warto regularnie go sprawdzać. Rutynowe badania u specjalisty to bardzo ważna kwestia, ponieważ mogą uchronić Cię od wielu chorób oraz ich niepożądanych skutków. Istnieją wyraźne wskazania, kiedy i jak należałoby skontrolować swoje oczy. Planujesz wizytę u okulisty i nie wiesz jakie będziesz musiał pokryć koszty z tym związane?
Amerykańskie Towarzystwo Optometrii wskazało, kiedy wykonywać kontrolne badanie oczu. Według zaleceń co najmniej raz na dwa lata powinny się im poddawać osoby w wieku od 18. do 60. roku życia, zaś według zaleceń lekarza okulisty, czyli nieco częściej, dzieci od 6. miesiąca do 18. roku życia oraz osoby starsze, które przekroczyły już 61. rok życia. Niestety, Polacy mają tendencję do bagatelizowania obowiązku regularnego badania swojego organizmu, w tym również oczu. Wielu z nich nurtuje na pewno pytanie, ile takie badania wzroku mogą kosztować?
Okulista w Gdańsku, w Warszawie i Krakowie – różne ceny
Ceny za wizytę i badanie u okulisty będą zależeć od wielu czynników – zarówno od rodzaju badania, od czasu trwania wizyty, jak i od miejsca zamieszkania. Dlatego jeśli obawiasz się o wysokość kosztów, warto przy zapisie do okulisty od razu zapytać o cenę wizyty. To uchroni Cię przez finansowymi niespodziankami. Sprawdź, gdzie znajdziesz najlepszego okulistę w Gdańsku: http://www.kardiotel.pl/okulistyka/okulista-gdansk. Zanim jednak rozpoczniesz poszukiwania odpowiedniego gabinetu, przygotuj się na pytania, na które będziesz musiał odpowiedzieć. Mogą one dotyczyć stanu Twojego wzroku – kiedy ostatni raz byłeś u okulisty, jakie wykonano badania i jaką wystawiono diagnozę. Istotny będzie też wywiad rodzinny – czy w Twojej bliskiej rodzinie występują jakieś choroby wzroku, a może ktoś nosi okulary. Istotne jest również to, czy jesteś ubezpieczony.
Darmowe badanie u okulisty?
Niektóre polisy zdrowotne gwarantują dostęp do bezpłatnych badań wzroku. Warto więc zorientować się, czy akurat taką nie jesteś objęty. Dodatkowo w niektórych miastach, głównie tych największych, pomocy udzielają instytucje i organizacje charytatywne, dofinansowując badania wzroku. Czasem też w miastach organizowane są akcje, podczas których okuliści bezpłatnie sprawdzają podstawowe parametry wzroku.