Olejek lawendowy – do zastosowania wewnętrznego i zewnętrznego

0
3844

W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie naturalną pielęgnacją ciała. Dlatego wiele osób zaopatruje się w różnego rodzaju olejki. Lawendowe, arganowe, rycynowe – można byłoby tak wymieniać godzinami. Nieocenione dla urody, potrzebne dla zdrowia. Nic zatem dziwnego, że tak liczna grupa osób na stałe włącza je do codziennego harmonogramu. My skupimy się na dobroczynnych właściwościach oleju z lawendy i podpowiemy, do jakich celów go stosować, aby cieszyć się nienagannym wyglądem.

Lawendowe pola

Z upraw lawendy słynie Prowansja. Porasta ona pola i stoki gór, w czasie kwitnienia wydzielając intensywny zapach. Za najcenniejsze rośliny uznaje się te, które rosną na wysokości od 700 do 1400 m n.p.m. Wyróżniają się szeregiem zastosowań, które posiadają siłę zwalczania grzybów, wirusów czy innych chorobotwórczych organizmów.

Olejek lawendowy i jego składniki aktywne

Dzięki substancjom w postaci barneolu, cyneolu, kumarynie i linalolu, olejek może poszczycić się silnym działaniem bakteriobójczym i odkażającym. Eliminuje stany zapalne, podrażnienia oraz dolegliwości bólowe. Co więcej, łagodzi kłopoty trawienne. Olejek lawendowy równie pozytywne efekty przynosi stosowany wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Na skórę

Olejkiem lawendowym można wzmacniać i napinać skórę. Polecany jest zatem dla kobiet do ujędrniania ciała, w tym okolic piersi. Nieodzowny w problemach skórnych, szczególnie wypryskach. Udowodniono bowiem, że woda lawendowa polepsza ukrwienie skóry, zabezpieczając przed zatykaniem się porów. Wystarczy do 1 litra wody mineralnej dodać trzy krople olejku i codziennie przemywać nią twarz.

Na spokojny sen

Olejek lawendowy znany jest ze swoich właściwości wyciszających i uspakajających. Dobroczynnie wpływa na zaburzenia snu, których podłożem jest lęk i stres. Ułatwia zasypianie, kojąc układ nerwowy.

Stosowanie zewnętrzne

Olejek lawendowy może być stosowany w użytku zewnętrznym, szczególnie polecany w dolegliwościach jelit i żołądka. Przygotowaną wcześniej mieszankę, składającą się z olejku rumiankowego (10 kropli), lawendowego (30 kropli) i wyciskanej na zimno oliwy (100 ml) nakładamy na okolice brzucha, delikatnie masując przez co najmniej 10 minut.

Olejek z lawendy przynosi nieocenione korzyści w zapaleniach ucha środkowego. W tym celu nasączony oliwą wacik skrapiamy 5 kroplami olejku i umieszczamy w chorym uchu.

Stosowanie wewnętrzne

Z uwagi na posiadane właściwości rozkurczające, olejek z lawendy zalecany jest w dolegliwościach bólowych brzucha i kolkach. Ponadto, stymuluje procesy trawienne, pobudzając jelita do pracy i zwiększając ilość wydzielanych soków trawiennych.

Artykuł powstał we współpracy z https://ecospa.pl/kategoria/olejki-i-hydrolaty/olejek-lawendowy

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDlaczego warto wybrać kremy naturalne?
Następny artykułJakie są zalety Kremów BB?
Redakcja ProHelvetia.pl
Tematyka prozdrowotna to nasza pasja. Kochamy zdrowo jeść, a sport pomaga nam odreagować od codziennego stresu. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się zmienić Twoje nawyki :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ