Operacyjne leczenie dyskopatii u psów – poradnik

0
1815
Operacyjne leczenie dyskopatii u psów - poradnik

Każdy z nas, posiadaczy czworonogów, wie, że niestety, poza momentami zabawy i radości, zdarzają się momenty bardziej dramatyczne. Dziś skupimy się na problemie dyskopatii. Czym jest to schorzenie? Czy może być groźne dla naszego pupila? Gdzie dokonać operacji lub innych zabiegów? Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak rozpoznać dyskopatię i jak ją leczyć.

  1. Rozpoznanie

Jeśli nasz pupil zacznie zachowywać się dziwnie, każdy właściciel uważnie go obserwuje i w razie konieczności reaguje. W przypadku dyskopatii, takie zachowanie jest kluczowe, gdyż czas pełni tu najważniejszą rolę. Czego należy wypatrywać? Przede wszystkim oznak bólowych – jeśli pies reaguje negatywnie na pieszczoty, wchodzenie po schodach sprawia mu trudność, jest niechętny, aby brak go na ręce lub widoczna jest u niego sztywność karku i szyi. Ponadto to, co powinno zwrócić naszą uwagę, to sztywność, a nawet paraliż kończyn, problemy z nietrzymaniem kału lub moczu (lub wstrzymanie oddawania moczu) oraz ogólne problemy z apetytem i osowiałość. To wszystko powinno być dla nas alarmujące.

  1. Dyskopatia u psa = operacja? Czy to jedyna możliwość?

Niestety, bardzo często tak. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, pies młody i silny, a rokowania dobre, można spróbować  leczenia farmakologicznego. Pamiętajmy jednak, że dyskopatia u psa może nawracać, dlatego bardzo możliwe, że tak czy siak, czeka naszego pupila operacja. Dyskopatia u psa operacja powinna być poprzedzona dokładną diagnostyką. Zwykłe RTG może nie wystarczyć, Nawet jeśli wykonamy je z użyciem kontrastu, wynik może nie być miarodajny – a ryzyko jest dość spore. Dlatego najlepiej jeśli zdecydujemy się na miejsce, które ma w swojej ofercie rezonans magnetyczny lub tomograf komputerowy. Te metody są zazwyczaj najskuteczniejsze. Jeśli pies kwalifikuje się do operacji, a my się na nią zdecydujemy, zaufajmy profesjonalistom. Warto wybrać taką lecznicę, która posiada już praktykę w podobnych zabiegach.

  1. Po zabiegu

Dyskopatia u psa operacja to najczęściej nie koniec naszych zmagań. Musimy przygotować się na całkiem spore poświęcenia, poza pieniędzmi, musimy przeznaczyć też dużo czasu na to, aby w pełni wyleczyć pupila. Po zabiegu musimy zadbać o dobre samopoczucie psiaka – o jego bezpieczeństwo, komfort. Należy upewnić się, że nie będzie za dużo jadł i się ruszał, że będzie przyjmował leki, a jego rehabilitacją zajmie się profesjonalista, fizjoterapeuta.

  1. Czy mojemu pupilowi może się to przytrafić?

Niestety, dyskopatia może wystąpić u każdego psa. Niezależnie od rasy, wieku i płci. Aby uniknąć tego typu schorzeń, należy dbać o to, aby pies jak najwięcej się ruszał – ruch to w przypadku każdego ssaka najlepsza recepta na zdrowie. Otyłość może zwiększyć szanse na zachorowanie. Chociaż na dyskopatię może zachorować każdy pies, to jednak niektóre rasy są bardziej podatne. Są to między innymi jamniki, buldogi francuskie, pekińczyki czy shih tzu.  

  1. Komu zaufać?

Powierzenie komuś obcemu życia i zdrowia naszego ukochanego czworonoga nie należy do łatwych decyzji. Przy wyborze odpowiedniej kliniki zwróćmy uwagę na to, jakim sprzętem dysponuje – czy jest w stanie zapewnić kompleksową opiekę. Wiedza i doświadczenie lekarzy powinno być kluczowym elementem, podobnie jak podejście weterynarzy do zwierząt. Wszystkie te cechy posiada Kurosz Klinika Weterynaryjna. Nie tylko mogą pochwalić się długoletnią praktyką, dobrym sprzętem i nowoczesnymi rozwiązaniami – są to także profesjonaliści, którzy każdego pacjenta traktują z szacunkiem, a jego leczeniu w pełni się poświęcają.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ