O świetle niebieskim mówi się coraz częściej – emitowane jest ono przez większość urządzeń elektronicznych, takich jak laptopy, telewizory, tablety czy smartfony. Mamy z nim do czynienia również w biurach, miejscach użyteczności publicznej, a ostatnio nawet domach poprzez sztuczne oświetlenie oraz lampy LED. Czy światło niebieskie jest niezdrowe? Jak można się przed nim chronić i czy warto to robić?
Światło niebieskie – co należy o nim wiedzieć?
Wbrew pozorom, światło niebieskie nie jest wymysłem naszej ery. Towarzyszyło ludziom już od zawsze, ponieważ należy do spektrum światła słonecznego i jest częścią promieniowania UV. To właśnie ono odpowiada za niebieski kolor nieba. Światło niebieskie ma swoje wady i zalety – wpływa na poziom wydzielania melatoniny, regulując rytm dobowy i aktywność organizmu. Oddziałuje także na samopoczucie i nastrój. Z drugiej strony może prowadzić do wielu chorób – na przykład zwyrodnienia plamki w siatkówce. Wcześnie rano pozwala na szybsze i łatwiejsze wybudzenie, jednak naświetlanie oczu wieczorem utrudnia zasypianie i negatywnie wpływa na jakość snu. Dawniej ludzie wstawali o świcie i chodzili spać z zachodem słońca, co miało pozytywny wpływ na ich cykl dobowy. Obecnie poleca się unikanie światła niebieskiego na około 2-3 godziny przed snem. Jak można to robić?
Światło niebieskie – jak się przed nim chronić?
Coraz popularniejsze stają się okulary z filtrem światła niebieskiego. Czy to skuteczne rozwiązanie, aby zapewnić kompleksową ochronę oczu? Otóż okazuje się, że takie okulary mają wiele zalet, chociaż nie są jedynym sposobem, aby ograniczać zaburzenia dobowe. Przede wszystkim, mogą być pomocne w zoptymalizowaniu rytmu dnia i nocy – szczególnie, jeżeli mamy zwyczaj pracować przed ekranem monitora przed snem. Jednocześnie poprawiają koncentrację i wydajność w pracy. Dostępne są nawet powłoki, które hamują tempo pogłębiania się wady wzroku. Wbrew pozorom okulary z filtrem światła niebieskiego są wskazane nie tylko do pracy przy komputerze, ale także podczas jazdy samochodem o zmierzchu i w nocy, redukując zmęczenie jazdą i wpływając na bezpieczeństwo. Wybierając okulary z filtrem warto jednak zwracać uwagę na ich jakość. Zamiast kupować je na własną rękę za pośrednictwem niesprawdzonych stron internetowych o wiele lepiej poradzić się specjalistów. Procesem widzenia, ochroną oraz usprawnianiem procesu widzenia zajmuje się między innymi dziedzina wiedzy, jaką jest optometria Warszawa. Doświadczony optometryk z pewnością doradzi nam jakie okulary z filtrem wybrać, aby były dostosowane do naszych potrzeb.