Pielęgnacja skóry atopowej u dorosłych

0
1905
sucha skóra atopowa

Atopowe zapalenie skóry (AZS), jest to skaza białkowa. Jest ona przewlekłą zapalną chorobą skóry. Schorzenie towarzyszy także innym chorobom atopowym na przykład: katar sienny, astma oskrzelowa, alergiczne zapalenie spojówek. Atopowe zapalenie skóry rozwija się sporadycznie występuje u osób dorosłych. Według danych szacunkowych atopowe zapalenie skóry dotyka 10-15% populacji.

Pierwsze objawy …

U dorosłych pacjentów  z atopowym zapaleniem skóry, zazwyczaj obecne są zmiany skórne w zgięciach łokciowych i kolanowych i u nasady szyi. Zmiany takie mogą pokrywać również większą część ciała. Są to najczęściej nadżerki, przeczosy, krwiste strupy, nacieki zapalne , a także zmiany na paznokciach. Chora skóra może  na przykład intensywnie łuszczyć się, a zmiany mogą ulegać zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym. Jeśli ktoś ma AZS od lat, to wtedy niektóre fragmenty skóry mogą być grubsze i ciemniejsze. Czasem zdarza się, że jaśniejsze niż reszta skóry. Zgrubiała skóra może swędzieć przez cały czas. Dorośli w większym stopniu narażeni na silne wysuszenie skóry, podrażnienia skóry, egzemę na dłoniach i problemy ze wzrokiem. Czynnikami, które mogą pogorszyć stan skóry, są: alergeny, na przykład roztocza albo sierść zwierząt, drażniące mydła lub detergenty, zmiany pogodowe, stres, reakcje alergiczne na niektóre pokarmy, jak jajka, orzeszki ziemne, pszenicę, mleko, ryby, produkty sojowe, infekcje skórne.

pielęgnacja suchej skóry atopowej co potrzebne

Działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne

Aby złagodzić swędzenie skóry oraz zmiany skórne spowodowane atopowym zapaleniem skóry, warto zmienić nasz dotychczasowy styl życia. Warto jest więc zastosować się do następujących wskazówek:

*należy ustalić czynniki nasilające stan zapalny, następnie ich unikać

*należy stosować kremy i maści przeznaczone dla osób z AZS.

*jeśli nie możemy powstrzymać się od drapania zmian skórnych, należy obciąć krótko paznokcie i nakładać na dłonie cienkie bawełniane rękawiczki.

*możemy przykładać do skóry chłodne okłady.

*należy regularnie brać ciepłą kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej.

* powinniśmy zrezygnować z perfumowanych mydeł i perfum.

* należy nawilżać skórę po umyciu, jeszcze zanim całkowicie wyschnie.

* powinniśmy umieścić w sypialni nawilżacz powietrza, ponieważ suche powietrze może podrażniać skórę i nasilać swędzenie.

*nośmy cienkie, bawełniane ubrania.

*nakładajmy ubrania stosownie do warunków pogodowych – zbyt ciepły ubiór powoduje nadmierne pocenie się i może pogarszać objawy AZS

Pacjenci z AZS leczeni są na różne sposoby, podawane są leki przeciwzapalne i przeciwhistaminowe, zalecane są mokre opatrunki, nowoczesne emolienty, glikokortykosteroidy. Dane wykazują jednak, że 10-40% pacjentów zmaga się z chorobą przez całe życie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ