Atopowe zapalenie skóry (AZS), jest to skaza białkowa. Jest ona przewlekłą zapalną chorobą skóry. Schorzenie towarzyszy także innym chorobom atopowym na przykład: katar sienny, astma oskrzelowa, alergiczne zapalenie spojówek. Atopowe zapalenie skóry rozwija się sporadycznie występuje u osób dorosłych. Według danych szacunkowych atopowe zapalenie skóry dotyka 10-15% populacji.
Pierwsze objawy …
U dorosłych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry, zazwyczaj obecne są zmiany skórne w zgięciach łokciowych i kolanowych i u nasady szyi. Zmiany takie mogą pokrywać również większą część ciała. Są to najczęściej nadżerki, przeczosy, krwiste strupy, nacieki zapalne , a także zmiany na paznokciach. Chora skóra może na przykład intensywnie łuszczyć się, a zmiany mogą ulegać zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym. Jeśli ktoś ma AZS od lat, to wtedy niektóre fragmenty skóry mogą być grubsze i ciemniejsze. Czasem zdarza się, że jaśniejsze niż reszta skóry. Zgrubiała skóra może swędzieć przez cały czas. Dorośli w większym stopniu narażeni na silne wysuszenie skóry, podrażnienia skóry, egzemę na dłoniach i problemy ze wzrokiem. Czynnikami, które mogą pogorszyć stan skóry, są: alergeny, na przykład roztocza albo sierść zwierząt, drażniące mydła lub detergenty, zmiany pogodowe, stres, reakcje alergiczne na niektóre pokarmy, jak jajka, orzeszki ziemne, pszenicę, mleko, ryby, produkty sojowe, infekcje skórne.
Działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne
Aby złagodzić swędzenie skóry oraz zmiany skórne spowodowane atopowym zapaleniem skóry, warto zmienić nasz dotychczasowy styl życia. Warto jest więc zastosować się do następujących wskazówek:
*należy ustalić czynniki nasilające stan zapalny, następnie ich unikać
*należy stosować kremy i maści przeznaczone dla osób z AZS.
*jeśli nie możemy powstrzymać się od drapania zmian skórnych, należy obciąć krótko paznokcie i nakładać na dłonie cienkie bawełniane rękawiczki.
*możemy przykładać do skóry chłodne okłady.
*należy regularnie brać ciepłą kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej.
* powinniśmy zrezygnować z perfumowanych mydeł i perfum.
* należy nawilżać skórę po umyciu, jeszcze zanim całkowicie wyschnie.
* powinniśmy umieścić w sypialni nawilżacz powietrza, ponieważ suche powietrze może podrażniać skórę i nasilać swędzenie.
*nośmy cienkie, bawełniane ubrania.
*nakładajmy ubrania stosownie do warunków pogodowych – zbyt ciepły ubiór powoduje nadmierne pocenie się i może pogarszać objawy AZS
Pacjenci z AZS leczeni są na różne sposoby, podawane są leki przeciwzapalne i przeciwhistaminowe, zalecane są mokre opatrunki, nowoczesne emolienty, glikokortykosteroidy. Dane wykazują jednak, że 10-40% pacjentów zmaga się z chorobą przez całe życie.