Poprawna higiena jamy ustnej – instrukcja dla dorosłych

0
1744
Poprawna higiena jamy ustnej - instrukcja dla dorosłych

O tym, że zęby należy myć, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, czym grożą zaniedbania higieny jamy ustnej. Nie chodzi tylko o aspekt estetyczny. Dbając o zęby powinniśmy myśleć przede wszystkim o swoim zdrowiu.

Infekcje w obrębie jamy ustnej to nie tylko ból czy dyskomfort wspomnianej okolicy, ale także potencjalne źródło zakażenia całego organizmu i realne zagrożenie zdrowia, a nawet życia, szczególnie dla osób z obniżoną odpornością. W poniższym tekście znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące tego, jak należy poprawnie dbać o higienę jamy ustnej.

Mycie zębów

  1. Zęby trzeba szczotkować przynajmniej 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Należy dokładnie wyczyścić każdy ząb, nie pomijając żadnej powierzchni. Cała procedura powinna trwać nie krócej niż 2 minuty, nie zależnie czy korzystamy ze szczoteczki manualnej czy elektrycznej.
  2. Jeżeli już jesteśmy przy szczoteczkach warto wspomnieć, że jeżeli nie występują szczególne okoliczności o których poinformuje nas dentysta, powinniśmy używać szczoteczek manualnych średnio twardych i powinniśmy zmieniać je co 2 miesiące.
  3. Podczas wieczornego szczotkowania należy zadbać także o przestrzenie międzyzębowe. Można czyścić je za pomocą nici dentystycznej lub specjalnych szczoteczek jednopęczkowych.
  4. Powinniśmy także codziennie, podczas wieczornej rutyny, czyścić powierzchnię języka szczoteczką lub specjalną skrobaczką oraz stosować płyn do płukania jamy ustnej.

Wizyty u stomatologa

Polacy zbyt rzadko chodzą do dentysty. Może wynikać to ze strachu przed bólem, złych doświadczeń z przeszłości, braku wiedzy lub braku środków finansowych. Często zgłaszamy się do stomatologa dopiero wtedy, gdy coś nas boli. Zapominamy jednak o wizytach profilaktycznych, które mogą uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, bólem, stresem i dużymi wydatkami. Dla własnego zdrowia i komfortu warto odbywać wizyty w gabinecie stomatologicznym 2 razy w roku. W trakcie takiego spotkania lekarz bada pacjenta, odpowiada na pytania związane z higieną, dietą czy profilaktyką chorób jamy ustnej, a także może wykonać zabieg usuwania kamienia nazębnego oraz fluoryzację.

Specjalne przypadki

Są osoby, które w sposób szczególny powinny dbać o higienę jamy ustnej. Mowa tu m.in. o użytkownikach aparatów ortodontycznych, którzy powinni myć zęby po każdym posiłku, czy właściciele protez zębowych, którzy oprócz codziennego oczyszczania jamy ustnej, powinni także dbać o dobry stan protezy. Pewne trudności z przeprowadzeniem wszystkich zabiegów higienicznych mogą mieć też osoby zmagające się z problemem aft w jamie ustnej. Bolesne owrzodzenia utrudniają często szczotkowanie zębów czy czyszczenie języka. Aby jak najszybciej pozbyć się dolegliwości związanych z obecnością aft i wrócić do właściwej higieny jamy ustnej, warto sięgnąć po produkty z serii Anaftin®, takie jak płyn do płukania jamy ustnej lub żel ze specjalnym dozownikiem, umożliwiający aplikację bezpośrednio na zmienioną błonę śluzową. Składniki wspomnianych preparatów chronią przed bólem i wspomagają gojenie uszkodzonych tkanek.

Artykuł zewnętrzny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ