Porady dla osób spędzających wiele godzin na stojąco: jak dbać o zdrowie nóg?

0
63
jak dbać o zdrowie nóg

Duża ilość osób wykonywaną pracę spędza w pozycji wymuszonej stojącej. Zazwyczaj nie ma czasu na przerwę, podczas której mogłaby się rozruszać czy porozciągać. Dowiedz się, jak praca w pozycji stojącej odbija się na zdrowiu Twoich nóg i co możesz robić, żeby je wspierać.

Długotrwała pozycja stojąca – jaki ma wpływ na zdrowie nóg?

Spędzanie długich godzin na stojąco może mieć poważne długoterminowe skutki dla kondycji Twoich nóg.

Przede wszystkim doprowadzasz do znacznego zmęczenia mięśni – nie tylko łydek i ud, ale również obręczy miednicznej i pleców. Wykonując pracę w jednej pozycji, nie dajesz mięśniom odpocząć, więc taki wysiłek nie wzmacnia ich, a znacznie osłabia. Może pojawić się ból i dyskomfort mięśni po całym dniu pracy.

Długie przebywanie w pozycji stojącej to też obciążenie dla stawów, co z czasem zwiększa ryzyko zużywania się tworzących je struktur i wystąpienia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów.

Praca w wymuszonej pozycji to ryzyko pogorszenia krążenia w kończynach, rozwoju żylaków i niewydolności żylnej. Grawitacyjny zastój krwi utrudnia jej powrót do serca. [1]

Praca w pozycji stojącej – jak dbać o zdrowie nóg?

Poniżej kilka porad na to, jak zwiększyć komfort pracy w pozycji stojącej. Najlepsze długofalowe efekty przyniesie stosowanie nie jednej, a kilku metod.

  1. Rób przerwy. Jeśli tylko możesz, daj swoim nogom chwilę odpoczynku. Przejdź się w tę i z powrotem po pomieszczeniu, maszeruj w miejscu lub wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających.
  2. Noś wygodne buty. Dobre obuwie do pracy powinny być wykonane z przewiewnego, ale trwałego materiału. Podeszwa powinna być dość miękka i wspierać łuki stopy w taki sposób, żeby ciężar ciała rozkładał się równomiernie na całej stopie. Źle dobrane obuwie niesie konsekwencje dla zdrowia i komfortu stóp, ale wpływa też na krążenie w nogach i postawę ciała. Unikaj butów na obcasie.
  3. Odpoczywaj z uniesionymi nogami. Kiedy wieczorem po całym dniu pracy oddajesz się relaksowi, dobrym pomysłem jest uniesienie nóg nieco wyżej. Możesz ułożyć je na kilku poduszkach, gdy leżysz lub umieścić na podnóżku, gdy siedzisz. Polepsza to powrót krwi do serca i zmniejsza uczucie ociężałości nóg.
  4. Zadbaj o nawodnienie. Pij minimum 2 l wody w ciągu dnia. Nawodnienie organizmu wspomaga sprawniejszy przepływ krwi i zapobiega jej zastojom. [2], [3]

Reaguj na pierwsze objawy niewydolności nóg

Przedłużające się bóle mięśniowe, bóle stawów czy uczucie ciężkości nóg po całym dniu pracy w pozycji stojącej to sygnały, które próbuje Ci dać Twoje ciało, że pora zacząć działać. W razie wszelkiego niepokoju zgłoś się na konsultację do lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie konsultacje ortopedyczne i angiologiczne oraz pomocne zestawy badań. Dobrym pomysłem jest udanie się do fizjoterapeuty, z którym ustalisz, jakimi ćwiczeniami możesz zmniejszyć dolegliwości. Na uczucie ciężkości nóg możesz stosować żel na obrzęki nóg zawierający heparynę o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i przeciwzakrzepowym.

Najlepszą profilaktyką dla wszystkich nieprawidłowości wywoływanych przez pracę w pozycji stojącej jest… zmiana trybu pracy. Niestety w większości przypadków jest to niemożliwe lub znacznie utrudnione. Dlatego warto podjąć wszystkie inne kroki mające na celu ochronę zdrowia nóg. Zacznij jak najszybciej, żeby na starość cieszyć się dobrą kondycją.

Bibliografia

[1]       T. R. Waters i R. B. Dick, „Evidence of Health Risks Associated with Prolonged Standing at Work and Intervention Effectiveness”, Rehabilitation Nursing, t. 40, nr 3, s. 148–165, maj 2015, doi: 10.1002/rnj.166.

[2]       A. K. Buldt i H. B. Menz, „Incorrectly fitted footwear, foot pain and foot disorders: a systematic search and narrative review of the literature”, Journal of Foot and Ankle Research, t. 11, nr 1, s. 43, lip. 2018, doi: 10.1186/s13047-018-0284-z.

[3]       A. Sangita, M. Kodi S, M. Akoijam, A. Sangita, M. Malar, i K. Aathi, „Prevention of Varicose Veins Prevention of Varicose Veins”, wrz. 2018.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ