Oczy masz tylko jedne. Ten niezwykle ważny narząd zmysłu wzroku pełni kluczową funkcję w naszym codziennym życiu. Pomaga nam orientować się w przestrzeni, planować poruszanie, lokalizować interesujące nas obiekty i manipulować nimi. Większość osób nie zdaje sobie po prostu sprawy, jak dużą rolę w naszym życiu pełnią właśnie oczy. Statystyki nie są jednak pocieszające – prawie połowa Polaków nosi lub powinna nosić okulary. Dlatego należy dołożyć starań i zatroszczyć się o swoje oczy, zanim będzie za późno.
Wyposażenie dobrej jakości salonu okulistycznego
Dobrej jakości salon okulistyczny powinien być wyposażony w szereg specjalistycznych urządzeń wykorzystywanych w czasie badań diagnostycznych. Jak dobrze wiemy, okulistyka i optometria to bardzo zaawansowane dziedziny, w których korzysta się z licznych udogodnień technologicznych. Czasy, w których wady wzroku diagnozowano za pomocą zwykłych plakatów z wypisanymi literami różnych rozmiarów już dawno odeszły.
Pierwsze kluczowe urządzenie to foropter, czyli duże, masywne „okulary”, które posiadają rozbudowany zestaw soczewek ujemnych, dodatnich i cylindrycznych. Urządzenie to służy do wykonywania badań wstępnych.
Skiaskop to urządzenie manualne przypominające 20-centymetrowy walec. Po przyłożeniu do okna emituje wiązkę światła, która pozwala na zdiagnozowanie krótkowzroczności jak i dalekowzroczności.
Pupilometr to proste urządzenie służące do mierzenia rozstawu źrenic. W czasie jego używania pacjent wpatrzony jest w świecący punkt, co pozwala okuliście na zmierzenie odległości refleksów.
Refraktometr jest urządzeniem wykorzystywanym do badania zdolności poszczególnych oczu do postrzegania obiektów położonych blisko lub daleko.
Pachymetr służy do pomiaru fizycznych parametrów rogówki oraz ciśnienia wewnątrz gałki. Do wykonania tego ostatniego pomiaru stosuje się również kolejne urządzenie – tonometr.
Mikroskop sekularny jest urządzenie wykorzystywanym w badaniu śródbłonka – niezwykle istotnym dla dobrania odpowiedniego zestawu soczewek kontaktowych.
Lampa szczelinowa znajduje zastosowanie w badaniu niektórych struktur tworzących gałkę oczną – spojówki, tęczówki, rogówki, twardówki i soczewki.
Biomikroskop znajduje zastosowanie w badaniu przednich i tylnych odcinków oczu.
W obrazowaniu oka wykorzystuje się funduskamerę oraz wziernik obuoczny. Pierwsze urządzenie pozwala na wykonanie zdjęcia oka w wysokiej rozdzielczości. Drugie – na powiększony obraz dna oka.
Do pomiarów fizycznych właściwości gałki ocznej wykorzystuje się również biometr optyczny oraz keratometr. Pierwszy pozwala obliczyć długość gałki ocznej, drugi – krzywiznę jej przedniej powierzchni.
Do pozostałych urządzeń wykorzystywanych w salonach okulistycznych należą: gonioskop, perymetr optyczny, binoptometr, soczewka Volka oraz holter ciśnieniowy.
Osobom poszukującym sprawdzonych i profesjonalnych klinik okulistycznych polecamy Centrum Okulistyczne EYEMED. Centrum to specjalizuje się w wykonywaniu zaawansowanych badań okulistycznych pod kątem diagnozy wad wzroku różnych typów. Oprócz badań diagnostycznych i konsultacji, EYEMED oferuje również zabiegi chirurgiczne dedykowane dla osób chorujących na zaćmę, laseroterapie, terapie rogówki oraz inne formy leczenia wad wzroku wykorzystujące zaawansowaną technologię.