Protezy mocowane na stałe – co trzeba o nich wiedzieć?

0
12098

Protezy ruchome, inaczej zdejmowane od lat są znanym sposobem na poprawę uśmiechu. Jednak wraz z upływem czasu pojawiły się inne metody stosowania protez – otóż dziś dość często spotkać można się z protezami mocowanymi na stałe. Nie każdy jednak wie na czym polega ich użytkowanie, a także jakie są ich zalety. Warto zatem przyjrzeć się z bliska całemu tematowi.

Charakterystyka protez mocowanych na stałe

Protezy mocowane na stałe mają wielką przewagę na ruchomymi – są one praktycznie niewyczuwalne. W praktyce oznacza to, że użytkująca taką protezę osoba nie uskarża się na obniżone samopoczucie, co niestety jest dość częste w przypadku zdejmowanych modeli.

Stałe protezy są bardzo praktyczne i wygodne, dlatego wiele osób decyduje się dzisiaj właśnie na takie rozwiązanie.

Mocowanie protezy opiera się na kilku krokach, a najważniejszą zasadą stosowaną w tej metodzie jest stabilizowanie na implantach.

Pierwszym krokiem jest tutaj wszczepienie implantów w dziąsło, a następnie po określonym czasie nacina się ponownie dziąsło by założyć śruby gojące.

W upływie kolejnych dni śruby ulegają wymianie na specjalne filary kulkowe, które są podstawą mocowania protezy.

Protezy zębowe mocowane na stałe są bardzo trwałe i solidne, a ich mocowanie polega na wszczepianiu od 6 do 8 implantów w kość szczęki. Po wykonaniu kolejnych kroków łączy się je z porcelanowymi zębami za pomocą łączników. Takie rozwiązanie daje przede wszystkim pełen komfort wynikający przede wszystkim z pełnej stabilności zębów. Implanty zastępują korzenie zębowe i utrzymują je w jednym miejscu, dlatego każda osoba posiadająca taką protezę nie może narzekać na chwianie się zębów czy jakikolwiek dyskomfort.

Jakie są zalety protez mocowanych na stałe? Przede wszystkim:

  • brak postępującego zaniku kości
  • brak wad wymowy
  • nie ma tu ryzyka wypadnięcia protezy
  • nie ma także konieczności stosowania klejów protetycznych
  • brak uwierania

W przeciwieństwie do dotychczasowych rozwiązań protezy zębowe mocowane na stałe nie wymagają stosowania żadnych klejów lub czyszczenia podniebienia. Nie istnieją tu także takie problemy takie jak odruch wymiotny, który jest niestety dość często spotykany w przypadku starych metod mocowania protez. Warto zatem przemyśleć wybór właśnie takiego rozwiązania.

Stosowanie protez u ludzi, którzy cierpią na brak zębów jest bardzo istotną kwestią. Otóż w przypadku ich wieloletniego braku dochodzi do zaniku kości, zapadnięcia policzków, a także pojawiają się wady wymowy. Są to bardzo groźne objawy, które mogą znacznie obniżyć komfort życia. By temu zapobiec wystarczy zdecydować się na zamocowanie odpowiedniej protezy. Po przeanalizowaniu sytuacji przez stomatologa doradzi on jaki rodzaj jest najlepszym rozwiązaniem u danej osoby. Protezy zębowe mocowane na stałe są dzisiaj niezwykle popularne na całym świecie w tym i w naszym kraju. Wynika to przede wszystkim z ich wygody oraz komfortu, a także kwestii i zdrowotnych. Oprócz bezproblemowego użytkowania nie powodują także uwierania czy bólów głowy, dlatego szacuje się, że ta popularność będzie rosła w siłę.

Niniejszy artykuł powstał we współpracy z gabinetem stomatologicznym Kamamed. Aby uzyskać dokładne  informacje na temat zabiegów zapraszamy na stronę: Kamamed.pl.

[Głosów:77    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ