Prywatna opieka medyczna – czy mnie na nią stać?

0
5938
Prywatna opieka medyczna - czy mnie na nią stać?

Publiczna opieka zdrowotna często nie daje sobie rady z liczbą osób, która potrzebuje pomocy. W przychodniach brakuje lekarzy wielu specjalizacji, na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu musimy często czekać nawet kilka dni, a badania diagnostyczne nie są wykonywane darmowo, lecz przez firmy zewnętrzne.

Problem polega na tym, że taka pomoc najzwyczajniej nam się należy – z każdej pensji, jeśli pracujemy na umowie o pracę, pobierane jest aż 9% naszego wynagrodzenia właśnie na poczet ubezpieczenia zdrowotnego. Nietrudno zatem policzyć, że to całkiem spora kwota, jak na system, który niedomaga.

Jaki jest koszt prywatnej polisy zdrowotnej?

Staramy się dbać o zdrowy styl życia i zbilansowaną dietę – nasza świadomość na temat własnego zdrowia jest coraz większa. Niestety, nasze starania mogą jedynie poprawić stan zdrowia, ale nie unikniemy chorób ani kontuzji. One po prostu są wpisane w życie każdego z nas.

Gdy już potrzebujemy lekarza i fachowej pomocy – najlepiej, byłoby otrzymać ją od razu, bez konieczności czekania w kolejkach. Tutaj jednak Narodowy Fundusz Zdrowia nie daje sobie rady. Efektem jest odwiedzanie prywatnych przychodni oraz gabinetów lekarskich, jest to jednak dość droga inwestycja – ponieważ za jednorazową wizytę musimy zapłacić około 150 – 300 zł. To jednak koszt samej wizyty, a zdarza się, że musimy wykonać jeszcze badania diagnostyczne celem postawienia trafnej diagnozy oraz wykupić leki, które zapisał nam lekarz.

W sytuacji, gdy problemy są bardziej przewlekłej natury, jak chociażby chora tarczyca – wymagamy regularnych wizyt oraz zażywania leków. Każdy, kto ma problemy z tarczycą – wie, że w publicznej przychodni na wizytę u endokrynologa czeka się miesiącami.

W tej sytuacji najtańszym rozwiązaniem jest zakup prywatnej polisy zdrowotnej. Dodatkowa opłata w miesiącu może nam się wydawać obciążeniem finansowym, jednak nic bardziej mylnego – ubezpieczenie zdrowotne nie jest drogim zakupem.

Średnio na polisę zdrowotną nie musimy wydać więcej niż jest to pobierane z naszej pensji każdego miesiąca – zakładając, że zarabiamy najniższą krajową – jest to aż 160 zł miesięcznie.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne oraz Prudential może kosztować ok. 40 zł rocznie – taka ofertę proponuje grupa AXA Assistance. Przy składce 40 zł miesięcznie możemy liczyć na ochronę grupy Prudential. Podobne ceny oferują również Signal Iduna, MetLife, TU Zdrowie czy InterRisk. Kupując dobre ubezpieczenie zdrowotne na www.ubezpieczeniaonline.pl możemy mieć pewność, że w korzystnej cenie nabyliśmy solidną ochronę. 

Co wpływa na cenę polisy zdrowotnej?

Na cenę ubezpieczenia zdrowotnego wpływa kilka czynników. Są to przede wszystkim nasz wiek, suma ubezpieczenia oraz zakres ochrony. Warto wyjaśnić po krótce w czym rzecz.

Wiek, w jakim przystępujemy do zakupu mówi ubezpieczycielowi o tym, jakie istnieje potencjalne ryzyko chorób oraz śmierci w naszym przypadku. Inne zagrożenia istnieją w przypadku 20-latka, inne w przypadku osób po 50-tce. Z każdym rokiem – bez względu na to, jak bardzo dbamy o swoje zdrowie, aktywny tryb życia czy zdrową dietę – zwiększa się ryzyko zawału serca, udaru mózgu, chorób nowotworowych oraz śmierci. Ubezpieczyciel uwzględnia takie ryzyko i podnosi cenę składki.

Jeśli zatem będziemy odwlekać decyzję o zakupie prywatnej polisy zdrowotnej – każdy rok działa na naszą niekorzyść i musimy mieć tego świadomość.

Druga bardzo ważna rzecz to suma ubezpieczenia. Im wyższa – tym wyższą składkę zapłacimy. Jeśli jednak miesięczna składka jest dla nas za wysoka – możemy rozważyć składkę roczną i ustalić na czas, w którym spodziewamy się dodatkowych środków pieniężnych (np. zwrot z podatku, 13 pensja, premia kwartalna).

Równie ważny jest też zakres ochrony, na jaką się zdecydujemy. To już kwestia indywidualna każdego z nas – części osób bardziej odpowiadać może duża liczba placówek na terenie całej Polski, innym z kolei szeroki wybór specjalistów.

Możemy zatem zdecydować się na ubezpieczenie medyczne PZU na www.ubezpieczeniaonline.pl – produkt Plan na Zdrowie, jak również wybrać ofertę AXA Assistance, InterRisk czy MetLife. Dla każdego z nas dobre będzie zupełnie inne rozwiązanie.

Przykładowo – wspomniana oferta PZU Plan na Zdrowie oferuje swoim klientom opiekę medyczną w 2000 placówkach na terenie całego kraju. Do zakupu ubezpieczenia przystąpić mogą osoby przed ukończeniem 65 roku życia. Ponadto ochronę rozszerzyć można o 4 umowy dodatkowe, które zapewniają:

  • Opiekę medyczną w przypadku choroby nowotworowej;
  • Opiekę medyczną w przypadku poważnego zachorowania;
  • Opiekę medyczną po wypadku;
  • Opiekę medyczną na co dzień.

Pozostałe oferty różnią się z kolei pod względem ilości placówek lub ilością badań diagnostycznych. Warto więc zastanowić się nad tym, jakiej ochrony dokładnie potrzebujemy i porównać oferty ze sobą, by wybrać jak najlepiej dopasowany produkt.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ