Przebieg zabiegu liposukcji

0
2856

Liposukcja brzucha, czyli zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic brzucha i talii, staje się co raz bardziej popularną formą modelowania sylwetki. Trzeba jednak pamiętać, że sama operacja nie powinna zastępować aktywności fizycznej oraz przestrzegania zasad zdrowego odżywania. Pacjent, który poddał się zabiegowi usunięcia tłuszczu z brzucha powinien w sposób szczególny zadbać o kwestię zdrowej diety oraz odpowiednich ćwiczeń, ponieważ mało aktywny tryb życia może zniweczyć efekty liposukcji.

Liposukcja brzucha – wskazania


Usuwanie tłuszczu z brzucha metodami chirurgicznymi zaleca się zwłaszcza osobom, które z różnych powodów nie mogą pozbyć się go naturalnymi metodami – poprzez ćwiczenia i dietę. Często dzieje się tak przez pewne predyspozycje genetyczne pacjenta. U osób szczupłych lub z delikatną nadwagą odsysanie tłuszcu przynosi najlepsze efekty. Natomiast u pacjentów otyłych, ze znaczną nadwagą najczęściej konieczne jest przeprowadzenie dodatkowego zabiegu z działu chirurgii plastycznej, mianowicie operacji usunięcia nadmiaru rozciągniętej skóry z okolic brzucha i talii.

Przebieg liposukcji brzucha


Usuwanie tłuszczu z brzucha przebiega najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Nowoczesne metody liposukcji dają możliwość miejscowego lub zewnątrzoponowego znieczulenia pacjenta, jednak nie są one przeprowadzane zbyt często. Podczas zabiegu lekarz w kilku miejscach nacina skórę i wprowadza podłączony do aparatu ciśnieniowego wenflon, który odsysa nagromadzony tłuszcz. Najczęściej stosowana jest technika „Tumescent”, podczas której do warstwy tkanki tłuszczowej zostaje podany roztwór zawierający sól fizjologiczną, adrenalinę i środek znieczulający. W ten sposób tłuszcz zostaje rozcieńczony, co znacznie ułatwia jego odessanie. Ponadto metoda ta ogranicza liczę nacięć skóry pacjenta, gdyż umożliwia przesuwanie wprowadzonego w ciało wenflonu. W trakcie zabiegu można usunąć do 3-4 litrów tłuszczu; pozbycie się większej ilości wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kolejnej operacji.

Odzież uciskowa po zabiegu


W celu uzyskania lepszych efektów liposukcji oraz zminimalizowania ryzyka wytworzenia się pooperacyjnych zakrzepów i zatorów żylnych, pacjent bezpośrednio po zabiegu nakłada specjalną odzież uciskową. Zaleca się nosić ją od 2 do 4 tygodni po usunięciu tłuszczu z brzucha. W późniejszym okresie wskazane jest noszenie specjalnej uciskowej bielizny – niektórzy pacjenci decydują się na korzystanie z niej nawet przez pół roku od przeprowadzonej liposukcji.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ