Wypadki samochodowe stanowią najczęstszą przyczynę niepełnosprawności i zgonów, szczególnie u osób aktywnych zawodowo. Grupą kierowców narażoną na tego rodzaju nieszczęścia są osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny. Stanowi on czynnik ryzyka rozwoju wielu schorzeń kardiologicznych. Dlatego, ważne jest, aby choroba była zdiagnozowana i leczona we wczesnym stadium rozwoju. Ból głowy, problem z koncentracją, pogorszona pamięć – to tylko nieliczne z objawów obturacyjnego bezdechu sennego. W niektórych przypadkach schorzenie może nie dawać żadnych objawów, a mimo to wciąż zagrażać naszemu zdrowiu i życiu. Każdy, kto cierpi na nocny bezdech jest potencjalnym sprawcą wypadku, w którym może zabić zarówno siebie, jak i kogoś. Osoby z bezdechem mają do wyboru kilka metod leczenia. Firma ResMed powstała w 1986 roku. Jej głównym zadaniem było wprowadzenie pierwszego aparatu służącego terapii bezdechu sennego. Oprócz tego, urządzenia nadają się do skutecznego leczenia zaburzeń oddychania, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz innych poważnych chorób związanych z układem oddychania. Innowacyjne systemy i technologie podnoszą skuteczność leczenia. Zaliczane do wiodących na rynku produkty firmy ResMed podnoszą jakość życia milionów pacjentów i ich rodzin. Ty, bądź ktoś z Twoich najbliższych cierpi na obturacyjny bezdech senny? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak cieszyć się zdrowym i spokojnym snem. 

Czym jest obturacyjny bezdech senny? 

To przede wszystkim poważne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Występuje podczas snu, gdy mięśnie kontrolujące górne drogi oddechowe nadmiernie się rozluźniają, co skutkuje opadaniem podniebienia miękkiego oraz języczka. Wówczas następuje zwężenie górnych dróg oddechowych. Zbyt duże zwężenie powoduje problemy z oddychaniem, a ich całkowite zablokowanie jest równoznaczne z chwilowym zatrzymaniem oddychania, tzn. obturacyjny bezdech senny. Zatrzymania te mogą pojawiać się od kilku do kilkunastu razy w ciągu nocy i trwać po kilka sekund. Człowiek zaczyna odczuwać uczucie duszenia, po czym następuje przebudzenie i powrót do akcji oddechowej. Zazwyczaj osoba chora nie pamięta wydarzeń sennych. Przeprowadzone pod kątem bezdechu nocnego badania wykazały, iż ma on związek z chrapaniem. Nieleczone chrapanie idące w parze z bezdechem mogą przyczyniać się do powstawania poważnych schorzeń, tj. wysokie ciśnienie, cukrzyca typu 2, chorób serca czy udaru. Leczenie owej choroby jest konieczne. Brak tlenu i gwałtowne wznawianie oddychania nadmiernie obciążają organizm. Za najskuteczniejszą metodę terapii schorzenia uważa się wytwarzanie stałego ciśnienia w drogach oddechowych. 

Sprzęt ResMed

Nowa linia masek AirFit znajdująca się w asortymencie sklepu ResMed gwarantuje minimalistyczne rozwiązania dla pełnej wygody i komfortu pacjentów. Urządzenia zostały zaprojektowane z myślą o precyzyjnym dopasowaniu do twarzy każdego chorego. Kompaktowe maski dzięki wbudowanemu systemowi InfinitySeal w idealny sposób synchronizują się z unikalnymi rysami twarzy. Dzięki temu pacjent zyskuje pewność właściwego i komfortowego dostosowania maski. 

Maski poduszeczkowe

AirFit P10 i AirFit P10 dla kobiet

Urządzenia te to ulepszona wersja modelu poprzedniej maski nosowo-poduszeczkowej. Przede wszystkim, maski AirFit P10 charakteryzuje cicha praca. Trzyczęściowy sprzęt jest zdecydowanie lżejszy od innych urządzeń tego typu. Siatkowe wentyle zapewniają prawidłowe odprowadzanie wydychanego powietrza, z dala od pacjenta i jego partnera. Elastyczna opaska zakładana na głowę jest gwarancją stabilności sprzętu. Ponadto czytelne boczne znaczniki i klucz-klips poduszeczki nosowej umożliwiają poprawne założenie maski. Dostępnych jest wiele rozmiarów masek. Najmniejsza X-Small przeznaczona jest dla kobiet.

 maski poduszeczkowe AirFit P10 i AirFit P10 dla kobiet

Swift FX oraz Swift FX dla kobiet

Maski Swift FX te wyróżnia nadzwyczajna miękkość, stabilność i prostota. Płynnie dopasowują się do mimiki twarzy pacjenta oraz jego unikalnych rysów twarzy. Sprzęt wyposażony został w lekką i sprężystą tubę, która przyspiesza akceptację terapii. Ponadto utrzymuje jednowymiarową pracę, nawet przy wysokim ciśnieniu powietrza. Opcja dla kobiet jest dostępna w odpowiednich rozmiarach oraz kolorach. 

maski poduszeczkowe Swift FX

Maski nosowe

AirFit N30i

Maska nosowa AirFit N30i posiada rurę skierowaną ku górze, która umożliwia przyjęcie dowolnej pozycji podczas snu. Wkładka donosowa z podkładką umieszczona jest dyskretnie pod nosem, a nie w jego wnętrzu. Samoregulująca opaska SpringFit precyzyjnie dostosowuje się do głowy, pozwalając na idealne dopasowanie sprzętu do twarzy. Umieszczenie wkładki pod nosem eliminuje powstawanie podrażnień na grzbiecie nosa oraz uczucie dyskomfortu. Minimalistyczna budowa nie zakrywa znacznej części twarzy, a co za tym idzie nie zaburza komunikacji. Rura nie przysłania pola widzenia, tak więc bez obaw można wykonywać wiele czynności, tj. np. czytanie książek, rozmowa czy noszenie okularów.

maska nosowa Air Fit N30i

Mirage FX

Mirage FX jest niezwykle lekka, a zarazem stabilna konstrukcja maski pozwala na dopasowanie jej do potrzeb niemal każdego pacjenta. Dla pacjentów z szerokim nosem dostępny jest rozmiar Wide. Zaś dla kobiet w odpowiednio małych rozmiarach. Sprzęt składa się z 4 części, w tym wyprofilowany element do zamocowania na głowę, który zwiększa komfort użytkowania. Prosta budowa pozwala na łatwe czyszczenie maski. Elastyczny motylek gwarantuje stabilne podparcie bez kontaktu ze skórą. 

maska nosowa Mirage FX

Maski pełnotwarzowe

AirTouch F20

Maska pełnotwarzowa AirTouch F20 zbudowana jest z giętkiej pianki, która dostosowuje się do naturalnej krzywizny i rysów twarzy. Miękkie połączenie oraz indywidualne dopasowanie nie powoduje podrażnień ani zaczerwienień skóry. Dla zapewnienia stuprocentowego komfortu, do stworzenia sprzętu została użyta najdelikatniejsza pianka UltraSoft. Dzięki klipsowi magnetycznemu uprząż jest w szybki i łatwy sposób wprowadzana do ramy. Ta z kolei, po nałożeniu opiera się tuż pod oczami. Rozproszone otwory wentylacyjne równomiernie nawilżają i rozprowadzają dopływające powietrze. Szybkozwalniające kolanko umożliwia natychmiastowe odłączenie w momencie, gdy pacjent wstanie z łóżka. 

maska pełnotwarzowa Air Touch F20

AirFit F30

Konstrukcja maski AirFit F30 umożliwia umieszczenie jej pod nosem. Dzięki temu staje się ona bardziej mniejsza, niewidoczna i atrakcyjniejsza w porównaniu do tradycyjnej maski pełnotwarzowej. Brak elementu na grzbiecie nosa umożliwia swobodne czytanie książek, czy noszenie okularów. Ponadto nie pozostawia śladów, odgnieceń oraz podrażnień. Łatwe w użyciu klipsy magnetyczny pozwalają w łatwy sposób dopasować sprzęt do kształtu twarzy. Praca maski z adapterem jest zdecydowanie cichsza niż innych wiodących marek. 

maska pełnotwarzowa AirFit F30

Podsumowanie

Zaburzenia snu na skutek obturacyjnego bezdechu sennego prowadzą do: złego samopoczucia, porannych bólów głowy, nadmiernego zmęczenia, problemów z koncentracją oraz wielu innych. Jednak często przypadłość ta może nie dawać żadnych objawów. Bezdech senny jest groźny szczególnie dla kierowców, którzy stają się potencjalnymi sprawcami wypadków. Najczęstszym powodem skłaniającym pacjentów do wizyty u lekarza jest głośne i nieregularne chrapanie. Ważne jest zdiagnozowanie i kontrola nad schorzeniem we wczesnym stadium. Aby zapewnić sobie zdrowy, wysokiej jakości sen, warto zwrócić uwagę na asortyment marki ResMed. 

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ