Poznaj różnorodne przyczyny pojawienia się biegunki oraz sposoby na jej wyciszenie. Niektóre z tych przyczyn mogą być dla ciebie czymś nowym i odkrywczym. Tym bardziej ważne jest, aby mieć ich świadomość, ponieważ ta pozwoli ci skutecznie zadbać o swoje zdrowie.
Zobacz też: http://www.gautama.pl/jak-zatrzymac-biegunke/
Przyczyny rozwolnienia
Zanim przedstawimy ci różnorodne przyczyny biegunki warto wyjaśnić czym ona jest, a czym nie jest. Otóż wiele osób biegunką nazywa oddanie stolca w płynniejszej formie, któremu towarzyszy (lub nie) ból brzucha. Z jednej strony można w ten sposób definiować rozwolnienie, ale nie jest to pełna prawda o tej dolegliwości. O biegunce mówimy wówczas, gdy dodatkowo ilość oddawanego stolca jest duża oraz gdy człowiek ma potrzebę oddawać go częściej niż zazwyczaj. Oczywiście, gdy któryś raz z kolei oddajemy stolec, któremu towarzyszy ból brzucha i jest on płynny – może być go mniej, natomiast pierwszorazowe oddanie stolca musi być w znacznej ilości, jeśli klasyfikujemy to jako biegunkę.
Warto zaznaczyć jedną istotną kwestię. Biegunka sama w sobie nie jest schorzeniem. To bardzo często oznaka, że nasz organizm, a dokładniej układ pokarmowy i trawienny, broni się przed infekcjami. Wówczas warto zastanowić się czy nie zjedliśmy czegoś niezdrowego lub po terminie ważności.
Do innych przyczyn biegunki zaliczamy: nieżyt żołądkowo-jelitowy (zakażenie rotarwirusami); zakażenie bakteryjne (Salmonella, Shigella, Campylobacter); stres; alergia; zatrucie środkami chemicznymi; zatrucie lekami; zapalenie trzustki, jelit; problemy hormonalne; zespół Leśniowskiego-Crohna.
Sposoby na biegunkę
Jeśli przyczyną rozwolnienia jest spożycie niezdrowego pokarmu, czyli taka biegunka pojawiła się nagle i pojawia się sporadycznie (czyli właśnie możemy zaobserwować to po zjedzeniu nieświeżego lub niezdrowego produktu) wówczas należy ją przeczekać. Wówczas możemy zastosować środki, które wesprą nasz organizm i sprawią, że dolegliwości nie będą aż tak dokuczliwe, np. napicie się wody z imbirem, ziół czy zrobienie sobie kilku godzinnej głodówki.
Problem może pojawić się wówczas, gdy rozwolnienie pojawia się regularnie, jest dla nas bardzo niekomfortowe i problematyczne. Takiej biegunki nie można lekceważyć i leczyć samodzielnie. Najlepiej udać się do lekarza, który powinien przepisać probiotyki wyrównujące florę jelitową i zlecić konkretne badania, które wskażą przyczynę rozwolenienia. Biegunkę należy leczyć indywidualnie względem konkretnej przyczyny.
Przeczytaj też: http://www.mz-pan.pl/jak-skutecznie-podac-zwierzetom-leki/