Rekonstrukcja ACL – dlaczego ta metoda jest tak skuteczna?

0
4005
Rekonstrukcja ACL

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego ACL może przydarzyć się każdemu. Uraz może dotknąć zarówno wyczynowych, zawodowych sportowców jak i przeciętnego Kowalskiego. Najskuteczniejszą metodą leczenia tego schorzenia jest rekonstrukcja ACL więzadła krzyżowego przedniego. Dowiedz się na czym polega ta technika operacyjna i dlaczego jest tak skuteczna. Poznaj wszystkie zalety tej metody i nie wahaj się podjąć leczenia! 

Rekonstrukcja ACL – opis procedury

Rekonstrukcja ACL więzadła krzyżowego przedniego polega na zastąpieniu uszkodzonej tkanki więzadła, ścięgnem pobranym bezpośrednio od samego pacjenta lub od niezależnego dawcy. Procedura mimo skomplikowanej nazwy nie powinna wywoływać strachu, ponieważ jest wykonywana artroskopowo. 

Oznacza to, że podczas takiego zabiegu ortopeda wykonuje małe nacięcia na skórze pacjenta, a następnie przez te nacięcia wprowadza do stawu narzędzia o grubości mniejszej niż ołówek. Rozmiar całej rany jest zatem minimalny, a lekarz widzi wszystko dokładnie dzięki specjalistycznej kamerze z własnym źródłem światła, która wprowadzana jest przez mikro otwór. 

Dzięki tej innowacyjnej metodzie ortopeda może obejrzeć dokładnie wnętrze stawu przez wykonanie jedynie małych nacięć, zamiast wykorzystywać tradycyjne dojście operacyjne, które wiąże się z otwarciem stawu. Podczas artroskopii wykonywanej w ramach rekonstrukcji ACL wykonywane są kanały kostne w kości piszczelowej i udowej pozwalające na umocowanie w nich przygotowanego ze ścięgna przeszczepu.

Należy wziąć pod uwagę, że rekonstrukcję ACL więzadła krzyżowego przedniego wykonuje się wyłącznie w przypadku braku wskazań do wykonania procedury reinsercji więzadła krzyżowego przedniego. Cała procedura wykonywana jest na sali operacyjnej w znieczuleniu od pasa w dół. Dzięki znieczuleniu kończyna jest całkowicie niebolesna, a pacjent podczas zabiegu nie odczuwa żadnego dyskomfortu.

Zalety metody rekonstrukcji ACL (techniką TIGHTROPE® Attachable Button System) 

Można wskazać kilka zalet wykonania takiego zabiegu u pacjenta z uszkodzeniem więzadła krzyżowego przedniego ACL. Po pierwsze, dzięki zastosowaniu rekonstrukcji ACL, przeszczep jest pewnie i mocno zamocowany do kości. Po drugie, całkowity kontakt kości z przeszczepem umożliwia gojenie i wrastanie przeszczepu na całej długości. 

Po trzecie możliwe jest ponowne napięcie przeszczepu po  kilkukrotnej próbie ruchu w stawie kolanowym po pierwotnym umocowaniu. Po czwarte dzięki różnym rozmiarom buttonów ABS, ta technika rekonstrukcji jest dostępna dla pacjentów poddanych operacjom rewizyjnym z wcześniejszym całkowitym przewierceniem

Jeśli zastanawiasz się czy rekonstrukcja ACL pomoże Tobie lub Twoim najbliższym, którzy skarżą się na ból w okolicy kolana i nieskuteczne dotychczasowe leczenie, znajdź sprawdzonego specjalistę jak najszybciej. Koniecznie sprawdź metody leczenia stosowane przez doświadczonych lekarzy z zespołu chirurgia-kolana.pl. Od wielu lat tamtejsi eksperci skutecznie zajmują się problematyką najróżniejszych schorzeń kolana i stawu kolanowego. 

Poznaj nowoczesne metody leczenia, które przyniosą Tobie i Twoim najbliższym ulgę w bólu. Dodatkowo, na stronie w zakładce „dla pacjenta” znajdziesz merytoryczne filmy edukacyjne, z których dowiesz się więcej o chorobach  kolana i skutecznej metodzie leczenia, którą jest rekonstrukcja ACL. Sprawdź koniecznie!

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ