Rezonanse magnetyczne to urządzenia, które od wielu lat są wykorzystywane w diagnostyce obrazowej, w celu badania całego ciała. Czym różnią się od tomografów komputerowych i dlaczego warto z nich korzystać?
O rezonansie słów kilka
Aparaty MRI w przeciwieństwie do tomografów komputerowych nie wykorzystują promieni rentgena, przez co są nieszkodliwe dla pacjentów. Niestety, czas oczekiwania na wykonanie tego badania w Polsce to nawet kilka miesięcy. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta i oczywiście związana z finansami. Koszt przygotowania pracowni do rezonansu i zakup aparatu do MRI sięga kilku milionów złotych.
Czy to się opłaca?
Za zakup skanera do rezonansu i organizację pracowni w Polsce trzeba zapłacić od 3 do 5 milionów złotych. Cena urządzenia zależy od amplitudy i prędkości narastania gradientów, a także shrimm wyższego rzędu. Przede wszystkim, na jakość obrazowania ma wpływ natężenie pola magnetycznego, które także determinuje liczbę potrzebnych do wykonania badania cewek. Najdroższe zatem będą urządzenia przeznaczone do bardziej specjalistycznych badań np. całego ciała. W Polsce chętnie wybierane są urządzenia z systemem o natężeniu 1,5 T, które spełniają wymagania większości placówek. Najsilniejszy rezonans magnetyczny, dostępny w naszym kraju, ma moc 7 Tesli i służy naukowcom głównie do badań nad chorobami mózgu. Koszt wyposażenia szpitala w urządzenie MRI uzależniony jest również od rodzaju oprogramowania i wykorzystania specjalistycznych aplikacji medycznych.
Na co zwrócić uwagę podejmując decyzję o takiej inwestycji?
Decyzja o zakupie rezonansu magnetycznego wymaga rozsądku i zastanowienia, a także wzięcia pod uwagę wielu czynników. Nie warto kierować się jedynie parametrami wskazanymi w specyfikacji przetargowej jako podstawowe. Wybierając sprzęt z bardziej zaawansowaną technologią można zyskać większą pewność, że urządzenie przez dłuższy czas spełni wymogi stawiane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wybór wyższej klasy aparatu pozwala również na poszerzenie w przyszłości zakresu wykonywanych badań. Podczas podejmowania decyzji o zakupie należy też wziąć pod uwagę koszty adaptacji pomieszczenia do przeprowadzania rezonansów nowym aparatem. Dużo tańszą opcją jest przystosowanie pracowni, w której tylko się wymienia sprzęt do MRI.