Ciąża jest niezwykłym i magicznym okresem w życiu kobiety. Pod jej sercem rozwija się nowe życie, mała niespodzianka, na którą trzeba niecierpliwie czekać aż 40 długich tygodni. W tym czasie w ciele przyszłej mamy zachodzi mnóstwo zmian, jej nastroje również bywają zmienne pod wpływem wydzielanych hormonów. Zarówno mama, jak i jej najbliższe otoczenie skupiają się na tym, by był to okres szczęśliwy i pogodny. Wszak od tego zależy zdrowie maleństwa. Jest jednak pewna kwestia, która ten błogostan zakłóca…
Ciąża i rozstępy, czy ten duet jest nierozerwalny?
Wpływ ciąży na urodę i wygląd ciała kobiety są tematem wielu pełnych niepokoju rozmów z koleżankami i dyskusji na forach internetowych. Kobiety ciężarne martwią się o to, czy odmienny stan nie wpłynie negatywnie na ich sylwetkę i kondycję skóry. Słowo, które przyprawia je o gęsią skórkę, to rozstępy. Czy są nierozerwalnie związane z ciążą? Czy zawsze muszą być skutkiem ubocznym? Wręcz przeciwnie – łatwiej jednak im zapobiegać, niż z nimi walczyć. Przyjrzyjmy się bliżej tym defektom urody, by wiedzieć, jak nie dopuścić do ich powstania.
Skąd się biorą rozstępy?
Dla laika wyglądają, jak powierzchowne uszkodzenia naskórka w postaci czerwonych, różowych lub sinych linii. W rzeczywistości powstają w głębokich warstwach skóry właściwej. U przyszłych mam możemy je zaobserwować na brzuchu, piersiach, udach, pośladkach i wszędzie tam, gdzie mniej elastyczna w ciąży skóra nie nadąża z rozciąganiem pod wpływem przybywających kilogramów. Kształty kobiet zaokrąglają się, a włókna kolagenowo-elastynowe, odpowiedzialne za sprężystość skóry nie są w stanie sprostać zachodzącym zmianom. Wskutek tego pojawiają się szpecące rozstępy. Chyba, że zrobimy wszystko, by do ich powstania nie dopuścić. Dwie podstawowe zasady, których musimy przestrzegać, to przygotowanie skóry na nadchodzące zmiany i niedopuszczanie do gwałtownych wahań wagi.
Dieta uchroni Cię przed rozstępami
Czasy się zmieniają. Dziś już nikt nie każe ciężarnym jeść za dwoje. Kobiety są aktywne, dbają o zdrowie, figurę i urodę. Każdy dodatkowy kilogram trzeba będzie przecież zrzucić po porodzie, kiedy nie będziemy narzekały na brak obowiązków. Gwałtowne wahania wagi to utrata jędrności i elastyczności skóry oraz rozstępy. Wyeliminujmy ten problem stosując odpowiednią dietę.
Racjonalne odżywianie w ciąży ma bezpośredni wpływ na zdrowie dziecka i naszą kondycję. Co powinnaś jeść by poprawić elastyczność skóry? Zalecane są produkty bogate w krzem i cynk, ciemnozielone owoce i warzywa bogate w witaminę E. Pięć porcji warzyw w ciągu dnia powinno wystarczyć. Nie zapominaj również o nawadnianiu organizmu. Świetnie nadaje się do tego mineralna woda niegazowana.
Cynk znajdziesz w rybach morskich, mięsie indyczym, podrobach, a także w żółtym serze. Krzem z kolei w znacznej ilości występuje w płatkach owsianych, otrębach, pieczywie razowym, bulwach buraków i warzywach strączkowych.
Aktywność fizyczna przeciw rozstępom
Przed nadwagą w ciąży ochronią nas również odpowiednio dobrane ćwiczenia. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, po konsultacji z lekarzem prowadzącym możemy zacząć uprawiać sporty przewidziane dla pań z brzuszkiem. Nie mogą to być ćwiczenia bardzo obciążające, czy wyczerpujące oraz niosące ryzyko kontuzji. Wiele szkół rodzenia organizuje zajęcia dla przyszłych mam dbających o formę. Położne podkreślają, że ruch i dobra kondycja w ciąży wpływają pozytywnie na przebieg porodu. Pływanie, aqua aerobik, pilates lub joga to świetny pomysł na poprawę nastroju, formy i przeciwdziałanie rozstępom. Na początek wystarczą zwykłe spacery w dość żywym tempie.
Pielęgnacja skóry w ciąży chroni przed rozstępami
Mimo odpowiedniej diety i ćwiczeń, nasza skóra wciąż potrzebuje wsparcia. Nawet jeśli jesteś bardzo szczupła, są miejsca na Twoim ciele, jak brzuch lub piersi, które w ciąży znacznie się powiększą. Kosmetyki pielęgnujące w postaci peelingów, balsamów i kremów okazują się niezwykle pomocne w walce z rozstępami. Ich obowiązkowym składnikiem powinny być witaminy A i E oraz kolagen. Koniecznie powinnaś wybrać produkty przeznaczone dla kobiet w ciąży, a w razie wątpliwości zakup skonsultować z lekarzem. Zgodnie z zaleceniami producentów aplikacja kremów i balsamów powinna być poparta delikatnym masażem. Oczekiwane skutki przyniesie jedynie regularne i prawidłowe stosowanie kosmetyków.
Co poradzić na istniejące rozstępy?
Mimo zabiegów i diety, zdarza się, że nasza skóra jednak nie poradziła sobie z procesem rozciągania i po ciąży na swoim ciele widzimy rozstępy. Walkę z nimi musimy rozpocząć jak najszybciej. Występujące w powierzchownej postaci zmniejszymy stosując odpowiednie kosmetyki i regularne masaże. Z bardziej zaawansowanymi musimy udać się po pomoc do specjalisty. Zabiegi redukujące rozstępy oferują zarówno gabinety kosmetyczne, jak i kliniki medycyny estetycznej. Jeżeli karmisz piersią, zwróć uwagę na dobór kosmetyków, przeznaczonych dla matek karmiących. Zamiast jednak iść na wojnę z rozstępami, należy zawczasu zrobić wszystko, by w ogóle ich nie mieć. Nic tak nie poprawi kobiecie nastroju, jak uwaga, że macierzyństwo jej służy oraz że wygląda piękniej, niż przed ciążą.