Próchnica jest jedną z najczęściej występujących chorób zębów. Może rozwijać się przez wiele miesięcy, a nieleczona doprowadzić do utraty zęba. Na jej występowanie szczególnie narażone są dzieci, co nie oznacza jednak, że częstotliwość występowania próchnicy maleje wraz z wiekiem. Jej rozwojowi sprzyja bowiem współczesna dieta oraz zaniechania w zakresie codziennej higieny zębów. Każdy dentysta w Krakowie potwierdza także, że prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy zwiększają także wady zgryzu.
Czym jest próchnica? Jakie objawy daje?
Próchnica to najczęstszy problem, z którym do gabinetu dentystycznego zgłaszają się pacjenci. Jest to choroba bakteryjna i zakaźna zębów, która najczęściej rozwija się w wyniku zaniechań w zakresie higieny zębów i jamy ustnej oraz niezdrowych nawyków żywieniowych. Na rozwój próchnicy szczególnie narażone są dzieci, u których nie rozwinęło się jeszcze stałe uzębienie. Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane, przez co szybciej poddają się bakteriom wywołującym próchnicę. Każdy praktykujący dentysta w Krakowie potwierdzi, że próchnica jest najczęstszym problemem, z powodu którego jego gabinet odwiedzają mali pacjenci.
Nie oznacza to jednak, że wraz z rozwojem stałego uzębienia, problem próchnicy odchodzi w niepamięć. Także zęby stałe są narażone na próchnicę. Na jej rozwój wpływa kilka czynników, których wyeliminowanie pozwala skutecznie chronić nasze zęby. Pierwszym z nich jest obecność w jamie ustnej bakterii oraz cukrów, które są dla nich pożywką. Na powstawanie próchnicy wpływa więc niewłaściwa higiena jamy ustnej, połączona z nieprawidłową dietą, bogatą w słodzone produkty spożywcze. Nie bez znaczenia są także uwarunkowania genetyczne – wady zgryzu, głębokie bruzdy na zębach, a także ciasno ustawione zęby sprawiają, że dokładne oczyszczenie całej jamy ustnej jest praktycznie niemożliwe.
Próchnica początkowo nie daje żadnych objawów. Dopiero w zaawansowanym jej stadium pojawia się ból. To właśnie wtedy wielu pacjentów obiera kierunek dentysta w Krakowie i decyduje się poddać leczeniu. Podczas wizyty wielu z nich usłyszy, że jeśli zgłosiliby się na wizytę wcześniej, leczenie byłoby mniej kosztowne i problematyczne. Im wcześniej wykryta bowiem próchnica, tym większe szanse na jej wyeliminowanie, a niekiedy także ocalenie zęba przed usunięciem.
Jak chronić się przed próchnicą?
Nie ulega wątpliwości, że próchnicy lepiej zapobiegać niż ją leczyć. W tym celu warto wdrożyć prawidłowe nawyki w zakresie pielęgnacji jamy ustnej. Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Jeśli mamy tendencję do próchnicy, warto to robić po każdym posiłku.
Z codziennej diety należy wyeliminować słodycze i produkty bogate w cukry proste. Duże ich ilości zawierają także soki i smakowe wody, których często spożywamy spore ilości, zwłaszcza w okresie letnim. Do pielęgnacji zębów, oprócz pasty i szczoteczki, warto używać także nici dentystycznej, specjalnych wyciorków i irygatorów, a także płynu do płukania ust.
Bardzo ważną kwestię w zapobieganiu próchnicy stanowią regularne wizyty kontrolne. Dentysta w Krakowie powinien być odwiedzany co ok. pół roku w celu sprawdzenia stanu zębów. Osoby, które mają wady zgryzu, powinny także rozważyć ich korekcję, która pozytywnie wpłynie nie tylko na ich uśmiech, ale także mniejszy ryzyko pojawienia się próchnicy.
Artykuł powstał we współpracy z DentoCentrum – Twój sprawdzony dentysta Kraków.