Skuteczne i bezpieczne leczenie próchnicy u dzieci

0
1183
Skuteczne i bezpieczne leczenie próchnicy u dzieci

Próchnica wśród dzieci jest dość częstym zjawiskiem i powodem, dla którego rodzice zgłaszają się do gabinetu stomatologa. Nie jest prawdą, że próchnica w przypadku zębów mlecznych nie jest problemem, jest ona zagrożeniem dla zębów stałych. Nieleczona próchnica może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jest źródłem infekcji, a krótkotrwałe osłabienie układu odpornościowego wystarcza do rozpoczęcia rozwoju choroby zakaźnej: zapalenia jamy ustnej, sepsy, a nawet odmiedniczkowego zapalenia nerek. Wreszcie próchnica może przejść z zęba mlecznego do stałego.

Próchnica zębów u dzieci – przyczyny jej powstawania

Istnieje wiele powodów pojawiania się na zębach u dzieci zmian próchniczych:

  • Nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Najczęściej dzieci nie lubią myć zębów i dlatego starają się tego nie robić. Jeśli rodzice nie dopilnują wykonania przez dzieci tej czynności, bakterie namnażają się i zaczynają atakować zęby.
  • Ważnym problemem, na który zwracają uwagę stomatolodzy, jest tak zwana próchnica butelkowa, czyli zbyt długi kontakt ze smoczkiem na butelce.
  • Wrodzone cechy odpowiadają za słabe zęby, jest to związane z czynnikami genetycznymi.
  • Zamiłowanie do słodyczy należy do najczęściej stwierdzanych przyczyn postępowania zmian próchniczych u dzieci. Niestety cukier jest pożywką dla bakterii.

Jakie są rodzaje próchnicy i jakie dają symptomy?

  • Pierwszy etap. Na zębach u dziecka zauważalne są niewielkie plamki, różniące się barwą od pozostałych zębów. Z upływem czasu stają się one brązowe.
  • Niewielkie zmiany próchnicze zębów mlecznych. Uszkodzenie szkliwa jest jeszcze nieduże, ale zaatakowany ząb daje przykre odczucia podczas kontaktu z ciepłem lub zimnem.
  • Postępowanie zmian próchniczych. W obszarze występowania brązowej plamki dochodzi do zniszczenia szkliwa, ujawnia się próchnica widoczna gołym okiem. Odczuwanie przez dziecko bólu podczas kontaktu zęba z ciepłym lub zimnym np. napojem jest bardziej dokuczliwe.
  • Głębokie zmiany próchnicze. Jest to końcowy etap, obejmujący już nie tylko szkliwo, ale również tkanki zęba. Jeżeli nie zostanie podjęte szybkie leczenie stomatologiczne, dojdzie do zapalenie miazgi.

Zasady leczenia próchnicy zębów mlecznych i trzonowych u dzieci

Stomatolog dziecięcy oprócz wiedzy zawodowej musi być dobrym psychologiem, ponieważ to umiejętne podejście do dziecka jest połową sukcesu w leczeniu próchnicy. Pierwsze doświadczenia dziecka z kontaktem ze stomatologiem rzutują na zdrowie zębów w wieku dorosłym. Jeśli dziecko będzie przebywało w miłej atmosferze bez doznawania bólu, jego wspomnienia będą dobre i w wieku dorosłym będzie zgłaszał się na systematyczne kontrole dentystyczne.

W leczeniu próchnicy u dzieci stomatolog nie zawsze może korzystać ze standardowych rozwiązań, często musi wybrać delikatniejsze metody lecznicze. Nie chodzi tylko o komfort dziecka, ale również, jest to związane ze znieczuleniem miejscowym, które jest inne niż w przypadku osób dorosłych. Stomatolog musi zastosować dużo mniejszą dawkę środka znieczulającego. Leczenie bez odczuwania bólu to podstawowe priorytety obecnej stomatologii dziecięcej. Dlatego dokładane są starania, aby pacjent czuł się bezpiecznie, ważne jest, odwracanie uwagi dziecka od czynności wykonywanych przez stomatologa.

Leczenie zmian próchniczych w pierwszej fazie ich rozwoju

Jeżeli rodzice mieszkają na Pojezierzu Wielkopolskim i poszukują stomatologa dziecięcego, który wykonana leczenie próchnicy u dzieci, Poznań będzie właściwym wyborem, ponieważ dysponuje specjalnie przygotowanym gabinetem dentystycznym dedykowanym dzieciom. Jeśli rodzice szybko rozpoznali próchnicę, leczenie będzie skuteczne, szybkie i bez przykrych wspomnień.

Srebrzenie to jedna z metod leczenia próchnicy

To prawie bezinwazyjna metoda leczenie próchnicy w początkowym stadium jej rozwoju. Srebro posiada działanie antybakteryjne i jest w stanie powstrzymać rozwój próchnicy. Stomatolog za pomocą wacika pokrywa powierzchnię zębów roztworem srebra. Trzeba jednak wiedzieć, że srebro zmienia barwę zębów na czarną, a biel szkliwa na zębach mlecznych nie zostanie odzyskana, dopiero zęby stałe będą białe.

Remineralizacja w wieku szkolnym

Remineralizacja jest najczęściej wykonywana u dzieci w wieku szkolnym, dotyczy to głównie przypadków występowania szczelin na powierzchni zęba, który posiada złożony kształt. Jeżeli jest to początek zmian próchniczych, metoda jest odpowiednia i skuteczna. Taki zabieg stomatologiczny ma za zadanie spowolnienie rozwoju próchnicy, a nawet jego cofnięcie. Stomatolog wykorzystuje specjalne roztwory z fosforem, wapniem i fluorem. Już po zastosowaniu tych roztworów mogą być wykorzystane ultradźwięki, elektroforeza lub próżnia w celu efektywniejszego przenikania składników chemicznych do szkliwa.

Nowoczesna terapia z użyciem ozonu

Jest to innowacyjna metoda terapeutyczna stosowana u dzieci w niwelowaniu zmian próchniczych. Terapia jest nieinwazyjna, dzięki czemu nie powoduje odczuwania strachu i stresu, nie powoduje dolegliwości bólowych, więc stomatolog nie musi podawać znieczulenia. W trakcie przeprowadzania procedury stomatolog podaje ozon do zęba przez niewielki silikonowy pojemnik, co powoduje natychmiastową sterylizację zęba, usuwając bakterie wywołujące próchnicę. Następnie ząb poddawany jest obróbce szkliwa i wypełnieniu kompozycją wzmacniającą.

Leczenie próchnicy w fazie średniej i głębokiej

Jeśli próchnica doprowadziła do zniszczenia szkliwa opisywane wyżej metody nie pomogą i stomatolog musi wykorzystać inne rodzaje leczenia.

Wypełnianie zębów u dzieci

Do wypełniania zębów u dzieci wykorzystywane są inne materiały niż w przypadku wypełnienia u dorosłych. Stomatolog u dziecka nie zastosuje cementu krzemianowego czy kompozytów. W zamian wykorzysta takie preparaty jak: szklane cementy jonomerowe oraz krzemofosforanowe, które są właściwe dla zębów dzieci. Obecnie stosowane są wypełnienia fluorem, który powoli przeniknie do tkanki zęba zapewniając jej wzmocnienie. Dostępne są także wypełnienia wielokolorowe lubiane przez dzieci.

Depoforeza dla kanałów zębowych

Procedurę depoforezy stomatolog wykorzystuje do oczyszczania trudno dostępnych kanałów zębów pierwotnych. W tej metodzie stomatolog wprowadza bezpieczny dla zdrowia małego pacjenta roztwór miedzi i wodorotlenku wapnia, które wnikają do kanałów zębowych wykonując skuteczną dezynfekcje.

[Głosów:1    Średnia:1/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZero waste w podróży
Następny artykułKosmetyki z naturalnymi składnikami – hit czy kit?
Redakcja ProHelvetia.pl
Tematyka prozdrowotna to nasza pasja. Kochamy zdrowo jeść, a sport pomaga nam odreagować od codziennego stresu. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się zmienić Twoje nawyki :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ