Ślinianki – funkcje, choroby i metody leczenia

0
45
Ślinianki

Gruczoły ślinowe, ślinianki są to gruczoły położone w przedniej części układu pokarmowego odpowiedzialne za ciągłe wytwarzanie śliny zawierającej enzymy trawienne. W skład tych narządów wydzielania wewnętrznego wchodzą trzy pary gruczołów dużych, czyli ślinianki przyuszne, podżuchwowe i podjęzykowe i licznie, małe rozsiane w błonie śluzowej jamy ustnej i gardła. Ślinianka zbudowana jest z miąższu, w którym komórki wydzielnicze produkują ślinę, oraz z przewodów wyprowadzających ślinę.

Podstawową rolą ślinianek jest wydzielanie śliny pełniącej ważne funkcje w jamie ustnej i gardle. Ślina nawilża jamę ustną i gardło, składa się z wody (99,5%), enzymów trawiennych, substancji bakteriobójczych, jonów odpowiedzialnych za prawidłowe pH w jamie ustnej i procesy demineralizacji i remineralizacji w powstawaniu próchnicy. Ślina nawilża i rozpuszcza kęsy pokarmu, ułatwia połykanie, rozpoczyna wstępne trawienie pokarmu. Skład śliny w momencie spoczynku różni się od składu śliny w momencie żucia i smakowania pokarmów.

Najczęstsze choroby ślinianek

  • Zapalenie ślinianek jest to bolesne schorzenie wywoływane najczęściej przez bakterie i wirusy szczególnie u osób stosujących niewłaściwą higienę jamy ustnej skutkującą przedostaniem się mikroorganizmów do tkanek gruczołu i rozwojem infekcji. Zakażenia bakteryjne leczy się farmakologicznie. Chory powinien zadbać o higienę jamy ustnej, pic dużo wody. Gdy pojawi się ropień, konieczne może być leczenie chirurgiczne
  • Kamica ślinianek nie ma czynników zapalnych, polega na odkładaniu się soli mineralnych w śliniankach skutkującym tworzeniem się kamieni ślinowych utrudniających, a nawet całkowicie zamykających drogi wypływu śliny. Ślinianki powiększają się, pojawia się ból szczególnie podczas jedzenia. Powikłaniem może być stan zapalny. Leczenie polega na usunięciu kamienia
  • Rak ślinianki jest choroba histologicznie zróżnicowaną, większość guzków ma postać łagodną. Mogą powodować go czynniki środowiskowe i genetyczne, częściej chorują osoby narażone na promieniowanie jonizujące, mające styczność z pyłem krzemowym, palacze tytoniu. Objawy to obecność guza, w przypadkach nowotworu złośliwego nacieki skóry, owrzodzenia itp. Leczenie polega na zastosowaniu biopsji i radioterapii w fazie zaawansowanej.
  • Zespół Sjögrena jest to choroba autoimmunologiczna o charakterze przewlekłym, w gruczołach pojawia się stan zapalny skutkujący upośledzeniem organu, zmiany zajmują również inne narządy jak nerki, płuca, tarczycę oraz inne narządy przewodu pokarmowego. Najczęściej chorują kobiety między 45 a 55 rokiem życia. Objawy to wysuszone spojówki, suchość w jamie ustnej, utrata smaku i węchu, grzybica jamy ustnej, rozwój próchnicy zębów, suchość pochwy u kobiet. Leczenie choroby to głównie ochrona zagrożonego wzroku, stosowanie sztucznych łez, a w koniecznych przypadkach leków immunosupresyjnych, leczeniem zajmuje się reumatolog. 

Gdzie leczyć choroby ślinianek?

W Warszawie leczeniem zajmuje się Szpital Optimum specjalizujący się leczeniu schorzeń rejonu głowy i szyi. W placówce wykonywane są wszystkie procedury medyczne takie jak nieinwazyjne metody leczenia ESWL i sialoendoskopia, czyli endoskopowe usuwanie kamieni.

Zobacz: https://optimum.pl/schorzenia/slinianki/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ