Soczewki kontaktowe dla astygmatyków

0
1589
Soczewki kontaktowe dla astygmatyków

Wady wzroku to problem, z którym borykają się miliony osób na całym świecie. Najwięcej pacjentów ze stwierdzonymi zaburzeniami refrakcji zmaga się z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. Trzecią najczęściej występującą dolegliwością wzrokową jest astygmatyzm. Każda wada wzroku jest inna, w związku z czym może powodować odmienne problemy z widzeniem. Na szczęście wady refrakcyjne można dziś skutecznie korygować. Najpopularniejszą metodą korekcji wad wzroku jest noszenie okularów lub soczewek kontaktowych o odpowiedniej mocy. W dalszej części artykułu zaprezentujemy możliwości soczewek stosowanych przy astygmatyzmie oraz podpowiemy, gdzie można je kupić.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm (niezborność) jest wadą wzroku polegającą na zniekształceniu widzenia na skutek innej niż zazwyczaj budowy oka. To specyficzna wada układu optycznego powodująca ogniskowanie wpadających do oka promieni światła nie w jednym, lecz w dwóch różnych punktach. Układ optyczny oka dotkniętego astygmatyzmem nie jest w stanie utworzyć punktowego obrazu na siatkówce, co skutkuje niewyraźnym widzeniem. Wyróżniamy astygmatyzm rogówkowy (wynikający z niesymetryczności rogówki) oraz astygmatyzm soczewkowy (związany z nieprawidłowym kształtem soczewki). W literaturze medycznej wymienia się także astygmatyzm mieszany, w którym dochodzi do zniekształcenia rogówki wraz z nieprawidłową budową soczewki. Niezborność najczęściej pojawia się wtedy, gdy rogówka w jednej swej płaszczyźnie jest bardziej spłaszczona, a w innej zbyt stroma (mówimy wówczas o astygmatyzmie rogówkowym).

Przyczyny rozwoju astygmatyzmu

Istnieje kilka prawdopodobnych przyczyn astygmatyzmu. Uznaje się, że w znacznej liczbie przypadków niezborność może mieć związek z czynnikami genetycznymi. Astygmatyzm bardzo często jest wadą dziedziczną, dlatego predyspozycje do występowania tego defektu stwierdza się u osób, w których najbliższej rodzinie odnotowano przypadki tej dolegliwości. Niezborność może być również związana z operacjami wykonanymi na gałce ocznej lub przebytymi urazami oka. Astygmatyzm w wielu przypadkach występuje wraz z innymi wadami wzroku, np. krótkowzrocznością czy nadwzrocznością. U niektórych pacjentów przyczyną astygmatyzmu może być także choroba zwana stożkiem rogówki – schorzenie sprawiające, że powierzchnia rogówki traci swą regularną budowę i przybiera kształt stożka. Na szczęście dzieje się tak jedynie w nielicznych przypadkach.

Objawy astygmatyzmu

Soczewki toryczne

Astygmatyzm najczęściej objawia się zniekształceniem widzenia. Obraz widziany przez astygmatyka jest nieostry, rozmyty. Charakterystyczną dolegliwością występującą wśród osób zmagających się z astygmatyzmem jest zniekształcone, zamglone widzenie przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Astygmatycy zgłaszają również inne dolegliwości, m.in. zmęczenie oczu, uporczywy ból głowy czy problemy z koncentracją. Męczą się takie objawy? Prosty test na astygmatyzm znajdziesz w tym miejscu: https://www.bezokularow.pl/poradnik/astygmatyzm-czym-sie-objawia. Pamiętaj, że diagnozę na temat wad refrakcji może postawić wyłącznie specjalista. Jeśli masz jakiekolwiek problemy ze wzrokiem, chciałbyś zostać użytkownikiem soczewek kontaktowych lub chciałbyś zamienić dotychczas używane okulary na wygodne szkła kontaktowe, umów się na wizytę w gabinecie. Z optometrystą możesz skonsultować się stacjonarnie, możesz też skorzystać z wirtualnej konsultacji oferowanej przez salon optyczny bezOkularow.pl.

Korekcja astygmatyzmu: soczewki kontaktowe toryczne

Do korekcji optycznej astygmatyzmu stosuje się soczewki toryczne. Są to specjalne szkła kontaktowe z obszarem korekcji pośrodku oraz systemami stabilizacji ułatwiającymi odpowiednie ustawienie soczewki na oku. Ze względu na swoją charakterystyczną budowę, szkła dla astygmatyków nazywane są również cylindrycznymi. Powierzchnia torycznych szkieł kontaktowych, w przeciwieństwie do „zwykłych” soczewek, nie jest sferyczna, lecz właśnie cylindryczna. Nazwa „soczewki toryczne” pochodzi od specyficznego kształtu szkieł: torus to figura geometryczna przypominająca swym kształtem obwarzanek. Możliwości soczewek kontaktowych w zakresie korekcji astygmatyzmu są bardzo duże.

Soczewki toryczne – jak dobrać i gdzie kupić odpowiednie szkła kontaktowe?

Toryczne szkła kontaktowe posiadają zawsze trzy parametry: moc, moc cylindra oraz oś. Dobiera je specjalista wykonujący badanie wzroku określające wadę refrakcji. Dedykowanymi ekspertami w dziedzinie doboru soczewek kontaktowych są optometryści. Szkła toryczne dla astygmatyków są dopasowywane w taki sposób, aby zapewniały pacjentowi jak najlepsze widzenie oraz uczucie komfortu. Aby mieć pewność, że soczewki pochodzą ze sprawdzonych źródeł, należy je kupować wyłącznie w sprawdzonych miejscach. Do niedawna soczewki toryczne można było kupić jedynie w stacjonarnych salonach optycznych. Obecnie mamy również możliwość zamówienia szkieł kontaktowych przez Internet. Soczewki z cylindrami są dostępne m.in. w sklepie internetowym bezOkularow.pl, jednym z największych i najlepszych salonów z soczewkami online. Duzy wybór szkieł kontaktowych przeznaczonych dla astygmatyków znajdziesz w tym miejscu: https://www.bezokularow.pl/soczewki-toryczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ