Obrzęki kończyn dolnych to inaczej powiększenie ich obwodu, czyli spuchnięcie nóg. Wśród przyczyn tego objawu można wymienić zaburzenia hormonalne, nadciśnienie tętnicze, nieprawidłowe funkcjonowanie nerek lub serca, jak również niezdrową dietę. Jedną z najczęstszych przyczyn stanowi niewydolność żylna, czyli żylaki.
Żylaki występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Są to poszerzone, kręte naczynia. Ich obecność oznacza, że naczynia żylne są przeciążone i nie mogą zapewnić prawidłowego przepływu krwi w kierunku serca. Żylakom prawie zawsze towarzyszą obrzęknięte i spuchnięte nogi. Dolegliwości nasilają się w godzinach wieczornych i towarzyszy im uczucie ciężkości nóg. Oprócz tego często może występować ból utrudniający codzienne funkcjonowanie lub świąd.
Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym można ulżyć tym dolegliwościom. Wymaga to jednak systematyczności i odpowiedniej motywacji, ponieważ trwałe efekty można uzyskać dzięki codziennie powtarzanym czynnościom.
Jeżeli praca, którą wykonujemy, ma charakter stojący lub siedzący, należy zapewnić regularny odpoczynek naszym nogom. Można to zrobić krótkim spacerem lub wykonując proste ćwiczenia, np. stawanie na przemian na palcach i na piętach. Taki rodzaj aktywności świetnie wspomaga pracę tzw. pompy mięśniowej, czyli mięśni łydek. Ich skurcze oddziałują na ściany żył, dzięki czemu krew łatwiej płynie w kierunku serca.
Kolejnym aspektem jest odpowiednie ubranie. Unikajmy obcisłych spodni, skarpetek z gumką oraz butów na obcasie.
Następnie zadbajmy o odpowiednią dietę oraz nawodnienie. Sól w posiłkach wpływa na nasilenie obrzęków i zatrzymywanie wody w organizmie. Dlatego należy ją znacznie ograniczyć. Tak samo, jak produkty wysoko przetworzone. Lepiej wybierać te o prostym składzie oraz zapewnić w codziennym jadłospisie znaczną porcję warzyw i owoców. Natomiast picie co najmniej 2 litrów wody dziennie, zapewni lepszy przepływ płynów przez nasz organizm, dzięki czemu nie będziemy odwodnieni i płyny nie będą zalegać w tkankach – zredukuje to obrzęki. Na odwodnienie szczególnie trzeba uważać w porze letniej oraz u osób starszych, które słabiej odczuwają pragnienie.
Codzienna aktywność fizyczna wpływa na lepszy przepływ krwi i limfy. Nie trzeba od razu wybierać skomplikowanych ćwiczeń na siłowni, wystarczy spacer albo jazda na rowerze.
Na obrzęknięte nogi świetnie też sprawdzi się heparyna. Stosowana w żelu zmniejsza stan zapalny, obrzęk i działa przeciwzapalnie. Przykładem takiego produktu jest Lioton 1000. Można go dostać bez recepty. Żel szybko się wchłania i przynosi przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi bezpośrednio po aplikacji.
Innymi substancjami działającymi wspomagająco przy opuchliźnie kończyn dolnych jest diosmina lub wyciąg z kory kasztanowca. Dobre efekty mogą przynieść również kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych lub ziół np. z mięty lub sosny.