Suplementy dla kobiet w ciąży – co musisz o nich wiedzieć?

0
3645
Suplementy dla kobiet w ciąży – co musisz o nich wiedzieć?

Ciąża to nie tylko jeden z najtrudniejszych, ale i najpiękniejszych etapów w życiu kobiety. Jednocześnie musisz pamiętać, aby w tym okresie bardziej dbać o siebie i swoje zdrowie, w czym pomocne mogą być odpowiednio dobrane suplementy.

  1. Suplementy dla kobiet w ciąży
  2. Niezbędne witaminy w okresie ciąży

Wybór preparatu z grupy suplementów dla kobiet w ciąży jest o tyle istotny, że ich skład różni się od zwykłych witamin. Chodzi nie tylko o ich rodzaj, ale również o zawartość poszczególnych elementów.

Suplementy dla kobiet w ciąży

Regularne stosowane dobre suplementy dla ciężarnych kobiet powinny zostać przepisane przez lekarza. Wiele z nich można co prawda kupić w aptece bez posiadania recepty, ale jednocześnie każda ciąża może przebiegać inaczej. Dlatego to właśnie specjalista powinien przepisać taki suplement, który będzie bogaty w potrzebne kobiecie składniki, a jednocześnie nie będzie zawierał tych, których nie powinna ona podczas ciąży przyjmować. Obecnie w sprzedaży można znaleźć wiele suplementów dla kobiet w ciąży, których skład uwzględnia potrzeby mamy oraz jej dziecka. Na to, które suplementy okażą się najlepsze (o ile oczywiście suplementacja jest w twoim przypadku potrzebna) wpływa wiele czynników, jednak najważniejszym z nich jest dieta. Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz spożywać pełnowartościowych posiłków zalecanych ciężarnym kobietom, to najprawdopodobniej suplementacja może okazać się konieczna.

Niezbędne witaminy w okresie ciąży

Bez większego problemu możesz znaleźć wiele poradników i artykułów na temat tego, jakie dokładnie witaminy są niezbędne podczas ciąży. W większości publikacji na pierwszym miejscu wymieniana jest witamina B9, nazywana również kwasem foliowym. Jest on niezbędny z tego prostego powodu, że organizm ludzki nie wytwarza jej samodzielnie, a jednocześnie kwas pozwala regulować wzrost komórek nerwowych płodu. To jednak nie wszystko, gdyż dodatkowo ułatwia prawidłowe rozwijanie się układu nerwowego. Kwas foliowy korzystnie wpływa także na produkcję czerwonych krwinek oraz samopoczucie kobiety. Jak widzisz jest wiele argumentów przemawiających za suplementacją tej witaminy. Jednocześnie jej nadmiar nie jest korzystny, dlatego w przypadku wątpliwości skontaktuj się z lekarzem specjalistą.

Oprócz wspomnianego kwasu foliowego podczas ciąży stosuje się również suplementy bogate w witaminę D (zapewnia prawidłową gospodarkę wapniową oraz fosforanową), żelazo (kluczowy składnik hemoglobiny), jod (posiada korzystny wpływ na procesy odpowiedzialne za podział komórek) oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (w skrócie NNKT).

Jak widzisz suplementacja witamin w przebiegu ciąży może przebiegać pojedynczo (dla jednej, określonej witaminy) jak i kompleksowo (suplementy dla ciężarnych kobiet posiadające w składzie wiele różnych witamin i elementów). Chociaż szczegółowe informacje na temat każdego preparatu możesz łatwo znaleźć na stronie produktu w internecie, to powinnaś zacząć od konsultacji z lekarzem. Oceni on, czy w twoim przypadku potrzebna jest suplementacja, a jeżeli tak, to jakie witaminy należy podawać, abyś przez cały czas mogła cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ