Trening w domu – jak się przygotować?

0
798
Trening w domu

Trening w domu? To jak najbardziej do zrobienia. Nie trzeba wcale wychodzić na siłownię, zresztą to w dobie pandemii chwilowo niemożliwe. Jak się przygotować i jakich zasad przestrzegać, by trening w domu był efektywny, przyjemny i bezpieczny? Zapoznaj się z naszymi radami.

Co jest potrzebne, by ćwiczyć w domu?

Wszystko zależy od tego, jakie ćwiczenia chcesz wykonywać. Jeśli zamierzasz ćwiczyć jogę albo pilates, wystarczy mata i wygodny strój sportowy. Pamiętaj, by mata miała powierzchnię antypoślizgową – to ważne dla bezpieczeństwa. Możesz też zdecydować się na rowerek stacjonarny, czyli orbitrek, bieżnię albo stepper. Takie sprzęty możesz kupić w sklepie sportowym, ale niektóre siłownie wypożyczają je też do domu.

Kolejna kwestia to czy ćwiczyć z trenerem, czy samodzielnie. Jeśli chcesz trenować pod okiem instruktora, nie musisz wcale zapraszać go do domu. Wystarczy, że zapiszesz się na zajęcia online i masz w domu komputer z kamerką. Trener będzie widział, jak ćwiczysz, i może skorygować błędy. Zajęcia z instruktorem mogą być prowadzone w grupie lub indywidualnie.

Jakich zasad przestrzegać, gdy trenujesz w domu?

Podstawowa zasada, niezależnie czy ćwiczysz w domu, czy na siłowni, to systematyczność. Trening najlepiej jest wykonywać 3 razy w tygodniu po 1-2 godziny. Dzień przerwy pozwoli mięśniom odpocząć i się zregenerować. Dłuższe przerwy niż 2-3 dni są niewskazanie, ponieważ mięśnie odzwyczajają się od wysiłku.

Najlepiej jest zaplanować trening w domu na określone dni o stałej godzinie. Wtedy łatwiej dopasujesz do nich rozkład dnia twój i domowników.

Po treningu dobrze jest wziąć ciepły prysznic albo kąpiel. Pozwoli to odpocząć i zrelaksować mięśnie, które będą mniej bolały następnego dnia.

Dieta dla ćwiczących w domu

Każdy trening, także ten w domu, wymaga dostosowania codziennej diety do wymogów zdrowego, zbilansowanego żywienia. Jeśli nawet będziemy ćwiczyć, ale jednocześnie objadać się niezdrowym jedzeniem, efekty treningu będą dalekie od oczekiwanych.

Największym błędem jest jedzenie dużo więcej, także słodyczy, w przekonaniu, że podczas treningu spalimy dodatkowe kalorie. To prosta droga do nadwagi, a nie pięknej, szczupłej sylwetki!

Podczas treningu ważne są też elektrolity. To one dbają o prawidłowe nawodnienie organizmu. Elektrolity dostarczymy, pijąc soki owocowe i warzywne, jednak w czasie treningu lepiej jest sięgnąć po elektrolity dla dorosłych w tabletkach musujących. Taki preparat zawiera wszystkie potrzebne dla pracy mięśni elektrolity, takie jak wapń, potas, magnez i sód, oraz doskonale nawodni organizm. Elektrolity dla dorosłych w gotowej postaci można kupić w aptece i te warto wybierać, ale jeśli chcemy przygotować elektrolity do picia samodzielnie, możemy to zrobić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ