Uraz kręgosłupa piersiowego po wypadku

0
9754
Uraz kręgosłupa piersiowego po wypadku

Do urazów kręgosłupa piersiowego najczęściej dochodzi na skutek wypadków komunikacyjnych: samochodowych, rowerowych lub motorowych. Silna kolizja może doprowadzić do złamań kompresyjnych, które powodują ból i mrowienie. W wyniku wypadku samochodowego może dojść do obrażeń klatki piersiowej, a w ich następstwie złamań mostka, żeber lub obojczyka.

Leczenie urazów piersiowego odcinka kręgosłupa

Urazy kręgosłupa piersiowego o charakterze stabilnym usztywnia się w specjalnych gorsetach gipsowych lub ortopedycznych. Stabilizatory muszą mieć 3 punkty podparcia: spojenie łonowe, mostek oraz okolicę urazu. Leczenie operacyjne stosuje się zazwyczaj, kiedy doszło do złamania z przemieszczeniem, czyli odłamki kości uległy przesunięciu w różnych kierunkach. Pęknięte kości zespala się różnymi sposobami, np. metalowymi drutami lub płytami. Urazy w których doszło do uszkodzenia rdzenia kręgowego są najgroźniejsze i mogą nawet zagrażać życiu. Po wypadku najczęściej niezbędny jest wózek elektryczny lub tradycyjny z napędem ręcznym.

Złamanie kręgosłupa w odcinku piersiowym

Najczęstsze urazy kręgosłupa piersiowego to kompresyjne złamania, czyli w wyniku działania na kości zbyt dużej siły, np. w czasie wypadku samochodowego. Uraz objawia się silnym bólem w plecach, który uniemożliwia swobodne oddychanie. Inne symptomy złamania to np. mrowienie i drętwienie ciała. W przypadku złamań o charakterze stabilnym należy usztywnić kręgosłup specjalnym gorsetem ortopedycznym.

Urazy klatki piersiowej

Silny uraz klatki piersiowej w wyniku wypadku może powodować poważne uszkodzenia układu oddechowego. Na skutek uderzenia może dojść do złamań, np. żeber, obojczyka lub mostka. Objawia się to najczęściej silnym bólem w miejscu urazu, problemami z głębokim oddychaniem i brakiem możliwości wykonania pełnego skłonu lub skrętu tułowia. Urazy klatki piersiowej, które bezpośrednio zagrażają życiu to odma opłucnowa (prężna lub otwarta). Występuje ona najczęściej na skutek uszkodzeń ścian klatki piersiowej, przez co do jej wnętrza dostaje się gwałtownie dużo powietrza lub innych gazów. Krwiak opłucnej powoduje niebezpieczne nagromadzenie się krwi w jamie opłucnej. Wiotka klatka piersiowa jest złamaniem przynajmniej 3 żeber, w co najmniej 2 miejscach, co prowadzi do problemów z oddychaniem i zaburzeniem wentylacji powietrza, które może zagrażać życiu poszkodowanego.

Zobacz także: Rodzaje wózków inwalidzkich:standardowe, aktywne, pokojowe i stabilizujące

[Głosów:26    Średnia:2.3/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo to są choroby autoimmunologiczne?
Następny artykułDom spokojnej starości
Redakcja ProHelvetia.pl
Tematyka prozdrowotna to nasza pasja. Kochamy zdrowo jeść, a sport pomaga nam odreagować od codziennego stresu. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się zmienić Twoje nawyki :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ