W jakich sytuacjach konieczne jest badanie dopplerowskie?

0
2011

Krew w ciele człowieka powinna bezproblemowo docierać do każdej komórki, aby ją odżywić i dotlenić. Czasami pojawiają się pewne przeszkody i w takiej sytuacji należy przeprowadzić badanie dopplerowskie, dzięki któremu można wykryć niedrożność żył i tętnic.

Warto pamiętać, że wczesne diagnozowane najmniejszych nawet schorzeń żył i tętnic służy zapobieganiu poważnym dramatom zdrowotnym. Szczególnie niebezpieczne są wszelkiego typu zwężenia powodowane przez blaszkę miażdżycową, co prowadzi do rozwoju choroby wieńcowej oraz zakrzepy. W efekcie ich oderwania i zablokowania tętnicy dochodzi do zawału serca, udaru mózgu bądź zatorowości płucnej. Badanie USG Doppler w Poznaniu będzie tym samym działaniem prewencyjnym, polegającym na wykrywaniu nieprawidłowości w żyłach i tętnicach. W tym celu wykorzystuje się fale ultradźwiękowe o częstotliwości przekraczającej 2,5 MHz, które są wysyłane przez specjalną głowicę i przechodzą przez ciało badanego człowieka. Odbijają się od płynącej krwi, a następnie powracają do głowicy połączonej z aparatem ultrasonograficznym rejestrującym wszelkie ewentualne zmiany częstotliwości fali. Wyniki zaś pojawiają się na monitorze. W ten właśnie sposób lekarz jest w stanie dostrzec te miejsca, w których krew wolniej płynie albo cofa się w wyniku niedomkniętych zastawek żylnych. Badanie dopplerowskie pomaga zawczasu wykryć schorzenia naczyń krwionośnych w obrębie kończyn dolnych i górnych, brzucha, narządów płciowych, klatki piersiowej i szyi. W przypadku czaszki konieczny będzie natomiast rezonans magnetyczny, ponieważ tkanka kostna stanowi za dużą barierę dla fal ultradźwiękowych.

Badanie USG Dopplera w Poznaniu sprawdza się przy rozpoznaniu zwężenia tętnic, niedokrwienia albo zmian zapalnych w narządach jamy brzusznej. Jest też nieocenione w wykrywaniu wad zastawkowych, szczególnie w połączeniu z echem serca. Pozwala też znaleźć przyczynę złego ukrwienia stóp oraz żylaków. Dzięki badaniu można również ocenić przepływ krwi w węzłach chłonnych, a nawet dostrzec guzki tarczycy bądź guzy wątroby, co ma duże znaczenie w profilaktyce nowotworowej. Warto dodać, że USG Dopplera jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ