W JAKIM CELU JEST WYKORZYSTYWANY PULSOKSYMETR

0
3309
W JAKIM CELU JEST WYKORZYSTYWANY PULSOKSYMETR

Pulsoksymetry to urządzenia służące do monitorowania poziomu tlenu oraz tętna. Skupia się on na mierzeniu natlenienia krwi pacjenta. U osób zdrowych natlenienie krwi wynosi około 95%. Jeśli poziom tlenu spada, to wówczas bardzo szybko można to zauważyć na skórze pacjenta, na której zaczynają pojawiać się zsinienia. Pulsoksymetry są więc niezbędnym wyposażeniem osób mających problemy z saturacją.  Dzięki nim chorzy są w stanie monitorować na bieżąco swój stan zdrowia.

Jak działa pulsoksymetr?

Pulsoksymetr do badania wykorzystuje promieniowanie czerwone oraz podczerwone. Dzięki temu, że oba te promieniowania są wchłanianie przez erytrocyty, do urządzenia przepływa informacja o saturacji krwi. Pulsoksymetr zakłada się na palec. Urządzenie zacznie kontrolować parametry, a po zakończeniu badania na wyświetlaczu powinien pojawić się zapis poziomu saturacji (bywa określana skrótem Spo2) i pulsu. Urządzenie jest proste w obsłudze i bez problemu może korzystać z niego każdy. Jeśli chcesz kupić pulsoksymetr do użytku domowego, zwróć uwagę na to, czy posiada szeroki zakres rozmiarów palca. Przykładowo, duży zakres posiada m.in. pulsoksymetr OXY 300.

Pulsoksymetry to niezwykle precyzyjne urządzenia. Dzięki badaniu przy ich użyciu możemy mieć pewność, że faktycznie badanie zostało przeprowadzone prawidłowo. Pulsoksymetr ostrzega pacjenta, gdy saturacja spada już poniżej 94%, ponieważ nawet jednoprocentowy spadek dla człowieka może oznaczać niedotlenienie.

Kto powinien posiadać pulsoksymetr i z niego korzystać?

Urządzenie z całą pewnością przyda się osobom, które:

  • Cierpią na zaburzenia oddychania. Takie osoby mogą mieć lepsze i gorsze momenty; ważne jest jednak, by zawsze mieć pod ręką pulsoksymetr. To niewielkie urządzenie bez problemu można włożyć nawet do kieszeni czy do torebki i mieć zawsze przy sobie. Dzięki niemu szybko sprawdzisz poziom saturacji i będziesz wiedzieć, kiedy trzeba zareagować.
  • Chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, w skrócie POChP. To schorzenie jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, dlatego nie wolno go ignorować.
  • Mają problemy z chorobami układu oddechowego, w tym np. z ciężką astmą.
  • Mają stwierdzoną zmniejszoną saturację np. na skutek problemów z układem sercowo-naczyniowym
  • Dostały znieczulenie ogólne, a lekarz musi kontrolować stan ich zdrowia np. w czasie zabiegów czy operacji

Ponadto pulsoksymetr wykorzystuje się również u noworodków, choć u nich zwykle urządzenie zakłada się na stopę lub nadgarstek z uwagi na wielkość palców maluchów. Urządzenie pozwala też monitorować stan pacjenta pozostającego w śpiączce lub osoby ciężko chorej, która nie jest w stanie oddychać samodzielnie. Pulsoksymetrów używa się również do kontroli stanu zdrowia osób chorych przewlekle oraz osób starszych. Dodatkowo bywają one też stosowane u kobiet ciężarnych, gdy trzeba kontrolować saturację matki oraz płodu.

Co więcej, z pulsoksymetrów korzystają również sportowcy, a zwłaszcza alpiniści. Jak wiadomo, na dużych wysokościach saturacja zmniejsza się; pulsoksymetr pozwala alpilinstom kontrolować saturację na bieżąco. W momencie, gdy spada ona drastycznie, wspinacze otrzymują informację o tym, że muszą się wycofać, w przeciwnym razie może grozić im choroba wysokościowa, a nawet śmierć. Warto wiedzieć, że badania pulsoksymetrem w warunkach górskich wymagają szczególnej uwagi – jeśli założymy urządzenie na zimny palec, to badanie będzie zafałszowane, ponieważ w chłodnej kończynie krążenie krwi będzie mniejsze. W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności ogrzać dłoń, a dopiero później przystąpić do wykonywania badania. Co ciekawe, wpływ na zafałszowanie badania może mieć nie tylko zimno, ale też np. ciemne lakiery nałożone na paznokcie, przebywanie w otoczeniu podczerwieni, stosowanie niektórych medykamentów, jak i również zatrucie tlenkiem węgla. Warto więc pamiętać o tym, by badanie wykonywać w odpowiednich warunkach, na czystych dłoniach (najlepiej bez lakieru do paznokci) i w pokojowej temperaturze.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał we współpracy z przedstawicielem firmy Kredos.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ