Witamina D – dlaczego jest tak ważna dla zdrowia?

0
2792

Wielu osobom witamina D kojarzy się przede wszystkim z pozytywnym wpływem na kości oraz zęby. Jednak wcale nie są to jej największe zalety. Ma ona również zbawienny wpływ na przykład na układ krążenia, może także zapobiegać cukrzycy, czy nawet nowotworom. Zatrważające są jednak statystyki, według których nawet 9/10 Polaków może cierpieć na niedobór tej jakże cennej witaminy.

Warto zauważyć, w jaki sposób powstaje witamina D, gdyż różni się ona od innych witamin pod każdym względem. Określana jest ona także potocznie nazwą witamina słońca, ponieważ jest on produkowany z cholesterolu przez skórę, kiedy ta jest wystawiona na słońce. Jednak warto zauważyć, iż a naszej szerokości geograficznej przez większą część roku nasłonecznienie jest zbyt słabe, aby organizm mógł sobie wytworzyć wystarczającą dawkę witaminy D. Ponadto niektóre czynniki, takie jak na przykład zanieczyszczenia środowiska, czy też stosowanie kremów z filtrem skutecznie zakłócają naturalny proces produkcji witaminy D. Dlatego też zaleca się jej suplementację w miesiącach od września do kwietnia. W przypadku osób, które mało czasu spędzają na słońcu, suplementacja jest wskazana także latem.

Witamina D ma ogromny wpływ na regulowanie gospodarki wapniowo-fosforanowej, jak i mineralizacji tkanki kostnej. Mówiąc prościej jest ona niezbędna do prawidłowego wchłaniania, a także wykorzystywania wapnia oraz fosforu. Dlatego też ma tak ważny wpływ na prawidłowy stan zębów oraz kości. Zachowanie odpowiedniego poziomu wapnia we krwi jest ważne także dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, czy mięśniowego.

Powszechnie wiadomo, jak ważną rolę witamina D odgrywa także w prawidłowym procesie funkcjonowania układu odpornościowego. W znacznym stopniu poprawia ona sprawność oraz funkcjonowanie układu immunologicznego, który odpowiada za zwalczanie infekcji zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych. Odpowiedni poziom witamin D sprawia, iż rzadziej zapada się na infekcje natomiast jeśli one wystąpią to zazwyczaj mają łagodniejszy przebieg.

Portal o zdrowiu i urodzie – med-online.pl

Nie bez znaczenia jest też fakt, że ta witamina wykazuje skuteczne działanie w profilaktyce nadciśnienia tętniczego, czy też innych popularnych schorzeń układu krążenia.

Wiele osób pewnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że ta cenna witamina może zapobiegać cukrzycy, gdyż jest ona niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania trzustki.

Odpowiedni poziom witaminy D wykazuje także pozytywny wpływ na prawidłową prać układu nerwowego, a co za tym idzie chroni nas przed depresją, czy otępieniem.

Pozytywne działanie witaminy D na ludzi organizm jest ogromne. Jest ona niezbędna dla zachowania zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dlatego też szczególnie latem warto korzystać ze słonecznych kąpieli, aby organizm samodzielnie mógł wyprodukować tę cenną witaminę. W okresie jesienno-zimowym, kiedy słońca jest szczególnie mało, warto pomyśleć o odpowiedniej suplementacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ