Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy trzeba się odpowiednio przygotować do wizyty u stomatologa. Temat może wydawać się z pozoru błahy. Przeważnie myślimy, że wystarczy umyć zęby, zgłosić się o ustalonej godzinie do gabinetu i to wystarczy. Trzeba jednak pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach, zanim pojawimy się u dentysty.
Dokładne umycie zębów
Najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o wizytę u stomatologa, jest dokładne umycie zębów. Niby sprawa oczywista, jednak nie wszyscy pacjenci o tym pamiętają. Każdy przyszły dentysta, który dopiero uczy się przyszłego zawodu, wie, że w swojej pracy będzie mieć styczność z ropą, krwią czy śliną, złogami nazębnymi. Jeśli chodzi o pozbycie się resztek ze śniadania czy obiadu, warto poświęcić kilka minut na to, aby dokładnie umyć zęby. Nawet wtedy, gdy czeka Was wizyta u dentysty po pracy, warto zapytać o jednorazowe szczoteczki, które można dostać w przychodni. To nie tylko większy komfort pracy dla stomatologa, ale także poprawa naszego własnego zdrowia i samopoczucia.
Zgoda opiekuna
Musimy pamiętać o tym, że w przypadku, gdy wysyłamy samodzielnie dziecko na wizytę u stomatologa, konieczna jest zgoda opiekuna. Czasami zdarza się, że rodzic jest w pracy, więc w gabinecie pojawia się samodzielnie nastoletni pacjent.
Jak głosi prawo, aby stomatolog mógł rozpocząć leczenie u osoby niepełnoletniej, trzeba uzyskać zgodę przedstawiciela ustawowego – rodzica lub opiekuna wyznaczonego sądowo. W praktyce oznacza to, że opiekun powinien pojawić się razem z dzieckiem w gabinecie. Należy również sprawdzić czy specjalista w danym gabinecie zajmuje się leczeniem zębów u dzieci.
Nastolatek u stomatologa
W przypadku, gdy dzieci mają powyżej 16 roku życia, na pierwsze leczenie powinien zgodzić się i rodzic, i dziecko. Jeśli chodzi o samo uczestnictwo w wizytach, przedstawiciel ustawowy musi pojawić się raz i podpisać zgodę na konkretne leczenie wyszczególnione przez dentystę.
Medyczna dokumentacja
W przypadku, gdy się przeprowadzamy, jesteśmy niezadowoleni z dotychczasowej opieki stomatologicznej, zmieniamy gabinet. W takich momentach warto zdobyć odpis karty z dawnego gabinetu lub dokumentację fotograficzną, jeśli była wykonywana. Dzięki temu nowy specjalista będzie mógł porównać stan zębów oraz zobaczyć, co było dotychczas wykonywane, jeśli chodzi o nasze uzębienie.
Nie jest to koniecznością, lecz jeśli mamy taką możliwość, warto przynieść tego rodzaju materiały na wizytę. Przykładowo, jeśli wykonaliśmy pantomogram niedawno, nie ma konieczności, aby ponownie zrobić zdjęcie, gdyż odsunie to w terminie postawienie pełnej diagnozy.
Pytania do stomatologa
Jeśli przed wizytą mamy jakiekolwiek wątpliwości, pytania, warto zapisać je na kartce. Bardzo często jest tak, że udajemy się do dentysty, lecz na miejscu okazuje się, że nie pamiętamy, o co tak właściwie mieliśmy zapytać. Sprawdzonym sposobem będzie także notowanie w telefonie. Pamiętajmy, że nie ma głupich pytań. Jeżeli cokolwiek budzi nasz niepokój, należy o tym powiedzieć specjaliście. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jak odpowiednio zareagować w razie wystąpienia bólu czy innych niepokojących objawów. Doświadczony i kompetentny specjalista odpowie na wszystkie niepokojące cię pytania. Przed umówioną wizytą możesz również skontaktować się z danym gabinetem telefonicznie i ustalić szczegóły.
Bezpłatne konsultacje stomatologiczne
Przed umówieniem się na wizytę w wybranym przez siebie gabinecie stomatologicznym sprawdź, czy w ofercie nie znajduje się możliwość skorzystania z darmowej konsultacji, jak np. Estetica Beauty Dent w Krakowie. Jest to bardzo wygodna opcja, ponieważ podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej nic nie płacisz i zupełnie za darmo możesz skorzystać z porady specjalisty.
Spożywanie posiłków
Częstym dylematem przed wizytą u stomatologa jest także to, czy zjeść przed nią posiłek. Jeżeli mamy zaplanowaną wizytę, do której trzeba się specjalnie przygotować, lekarz powinien o tym wcześniej poinformować. Osoby, które mają problemy z odruchem wymiotnym, nie powinny jeść bezpośrednio przed wizytą – szczególnie wtedy, gdy podczas wizyty są planowane wyciski – najlepiej wtedy zgłosić się na czczo. W przypadku, gdy leczenie ma się odbyć w znieczuleniu ogólnym, także nie należy jeść przed wizytą przez co najmniej 6 godzin oraz nie pić przez 3 godziny. Po niektórych zabiegach nie można jeść i pić przez określony czas, dlatego wtedy warto zjeść coś lekkiego oraz napić się przed wizytą.
Dzięki powyższym wskazówkom z pewnością dowiemy się, jak odpowiednio przygotować się do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją pewne sytuacje, gdy wizytę lepiej odłożyć w czasie. Należą do ich przeziębienia czy choroby. Warto również odwołać wizytę, gdy mamy problem z opryszczką, gdyż zainfekowane miejsce jest wrażliwe na dotyk, a sama opryszczka może się dodatkowo przenieść na inny obszar.