Wizyta u psychologa rozwiązaniem na wiele problemów

0
1307
Wizyta u psychologa rozwiązaniem na wiele problemów

Jeszcze kilkanaście lat temu pacjent na kozetce u psychologa był kojarzony przeważnie z amerykańskimi serialami. Wielu z nas taką wizytę uważało za niepotrzebny wymysł. Jednak wraz z rozwojem polskiego społeczeństwa, zmienił się również styl życia i sposób myślenia. I nie oznacza to, że kiedyś nie było problemów psychologicznych. One były od zawsze. Teraz tylko doszły kolejne, czyli te związane ze współczesną codziennością. Zasadniczą różnicą jest fakt, że dziś wielu z nas potrafi się do nich przyznać (chociażby samemu przed sobą) i rozpocząć proces leczenia, który daje konkretne efekty.

Kim jest osoba, która zawodowo świadczy pomoc psychologiczną?

Osoba, która w świetle polskiego prawa może nazywać się psychologiem, musi posiadać dyplom magistra uzyskanego na polskiej uczelni wyższej lub równorzędnej za granicą. Ponadto osoba taka musiała odbyć staż podyplomowy pod nadzorem doświadczonego psychologa.

W zawodzie psychologa istnieje szereg możliwości w zakresie ścieżki rozwoju. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby psycholog specjalizował się w jakiejś dziedzinie psychologii. Jednak aby psycholog mógł posługiwać się takim tytułem (na przykład: psycholog kliniczny) musi zdać egzamin państwowy. Natomiast jeśli odbędzie 4-letnie szkolenie w zakresie psychoterapii, to uzyska dyplom psychoterapeuty.

Jednak w zawodzie psychologa oprócz kwalifikacji zawodowych, istotne są również kompetencje osobiste. Zdolność empatii, dojrzała osobowość, umiejętność wzbudzenia zaufania i zaangażowanie w pracę to cechy dobrego psychologa.

Jakie schorzenia może zdiagnozować psycholog?

Podczas pierwszego spotkania, psycholog przeprowadza wywiad psychologiczny. Taki wywiad dostarcza psychologowi wiedzę na temat trudności, z którymi zmaga się pacjent. Zaleca się, aby na taką wizytę zabrać ze sobą wszystkie dotychczas uzyskane opinie oraz wyniki badań (oczywiście, jeśli takie posiadamy). Psycholog dzięki posiadanej wiedzy i doświadczeniu stawia diagnozę i wprowadza schemat leczenia mający za zadanie wpłynąć na pozbycie się zaburzeń, a przez to umożliwić pacjentowi powrót do zdrowia psychicznego.

Psycholog może zdiagnozować wiele rodzajów zaburzeń. Mogą to być zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, których objawami są między innymi problemy ze snem, pamięcią, koncentracją, panowaniem nad emocjami. Istotnym problemem utrudniającym funkcjonowanie w społeczeństwie są również zaburzenia osobowości i inteligencji. Coraz więcej osób w naszym otoczeniu dopada wypalenie zawodowe. Psycholog dzięki odpowiednim narzędziom potrafi wpłynąć na to, że praca znów będzie interesująca lub wspomoże w wyborze innego kierunku rozwoju zawodowego.

Nie można zapominać, że z problemami psychicznymi borykają się również dzieci. Są to przede wszystkim kłopoty z nauką, emocjami oraz kontaktami z rówieśnikami. Wczesna diagnoza i wdrożenie leczenia potrafią bardzo szybko poprawić jakość życia młodego człowieka.

Gdzie znaleźć najlepszego psychologa? Pomoc psychologiczna – Warszawa 

Problemy psychologiczne powinniśmy traktować jak każde inne problemy ze zdrowiem. Jeśli boli nas kręgosłup, to udajemy się do ortopedy. Zatem jeśli odczuwamy wymienione wyżej problemy z psychiką, to po prostu powinniśmy udać się do psychologa. Warto zapoznać się z ofertą polecanej przez pacjentów Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDobry stomatolog
Następny artykułPodstawowe zasady minimalistycznego stylu życia
Redakcja ProHelvetia.pl
Tematyka prozdrowotna to nasza pasja. Kochamy zdrowo jeść, a sport pomaga nam odreagować od codziennego stresu. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się zmienić Twoje nawyki :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ