Woski Yankee Candle – Poradnik zakupowy

0
4534
Woski Yankee Candle

Zapachowe woski Yankee Candle podbiły serca klientek na całym świecie. Ciekawe kształty wosków i ich kolory przybliżają również zapach wybranej kompozycji. A jest w czym wybierać, bo oprócz zapachów kwiatowych, morskiej bryzy czy apetycznej herbaty z przyprawami w gamie zapachowej wosków znalazły się również zapachy sezonowe, kojarzące się np. ze świętami Bożego Narodzenia. Cała gama zapachowa Yankee Candle to aż 150 różnych zapachów, które można mieć także w swoim domu.

Skąd się wzięły woski zapachowe Yankee Candle

Historia powstania wosków jest zaskakująca. W 1969 roku siedemnastolatek Mike Kittredge wpadł na pomysł robionego ręcznie prezentu dla swojej mamy. Z wosku, który pozyskał z kredek, stworzył oryginalną świecę zapachową, którą wręczył jako podarunek bożonarodzeniowy. Drugą świecę stworzył już na specjalne zamówienie sąsiadki. Tę święcę sprzedał.

Jak używać wosków Yankee Candle

Wszystkie woski Yankee Candle są okrągłe i maja lekko rzeźbione boki, co niektórym przypomina kształt niewielkiej babeczki czy tarty. Dostarczane są w celofanowym opakowaniu, które bardzo łatwo się zdejmuje. Do aromaterapii potrzebny jest jedynie kawałek wosku, dlatego całość można bardzo łatwo pokruszyć na mniejsze kawałki, a nawet na piasek, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ważny jest sposób wykorzystywania wosku.

Najlepsze efekty zapachowe osiąga się, gdy wosk jest podgrzewany w specjalnym kominku do wosków. Można go również podgrzewać wykorzystując tradycyjne podgrzewacze, działające w oparciu o tea lighty, przy czym świece podgrzewające muszą być bezzapachowe. Wówczas na górze takiego kominka należy umieścić ceramiczną miseczkę z pokruszonym woskiem lub też płaski talerzyk metalowy, a na nim ustawić zwykłą silikonową foremkę do babeczek z woskiem wewnątrz. W tym drugim przypadku po zestawieniu wosku z podgrzewacza zapachowy wosk będzie można wykorzystać powtórnie, a przy okazji uzyska on nowy, efektowny kształt. Wybierając miseczkę należy pamiętać, że po ostudzeniu wosk nie zawsze dobrze się wyjmuje z miseczki. Ważna jest również wielkość miseczki, zwłaszcza wtedy, gdy wykorzystywany będzie cały wosk Yankee Candle – chodzi o zapobieganie sytuacji, gdy po podgrzaniu roztopiony wosk będzie się przelewać z naczynia.

Pod kominek warto podłożyć podstawkę ze szkła, drewna lub innego materiału odpornego na działanie wysokich temperatur, który pod wpływem ciepła, jakie emituje kominek, nie będzie się odkształcać, a jednocześnie zabezpieczy powierzchnię stołu czy półki przed przegrzaniem. Zawarte w wosku olejki eteryczne wydzielają zapach przez 8 godzin ciągłego podgrzewania, jednak początkowo warto zaczynać od krótszego czasu podgrzewania wosku, maksymalnie do 1 godziny. Podgrzewany przez ten czas wosk sprawi, że w pomieszczeniu jeszcze kilka godzin po ostudzeniu wosku będzie się unosić przyjemny zapach.

Porady praktyczne związane z woskami Yankee Candle

W odróżnieniu od tradycyjnych świec zapachowych w woskach Yankee Candle nie są wyczuwalne nuty parafiny, a uwolniony w czasie podgrzewania zapach utrzymuje się przez wiele godzin. Do jednorazowego odświeżenia zapachu w pomieszczeniu wystarczy niewielki kawałek wosku. Wraz z upływem czasu, gdy wosku powoli ubywa, jego zapach można odświeżać dodając nowy kawałek wosku do naczynia. Powtórne zapalenie tego samego wosku, bez wzmocnienia zapachu poprzez dodanie świeżego wosku, sprawia, że zapach jest dużo delikatniejszy.

Łamanie czy też kruszenie wosku jest wskazane z kilku powodów. Mniejsze kawałki wosku szybciej się topią, można je również wykorzystywać dodając do stopionego już wosku, aby w ten sposób wzmocnić podstawową nutę zapachową wosku. Woski Yankee Candle można również łączyć, tworząc własne kompozycje zapachowe. Będzie to zdecydowanie łatwiejsze, jeśli do stworzenia wosku Yankee Candle o zupełnie nowym zapachu wykorzysta się pokruszone dwa woski. Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się dotykania rozgrzanego wosku zapachowego ani kominka, bowiem może to grozić oparzeniem.

Wybierając zapach wosku warto pamiętać, że niektóre nuty zapachowe są mniej intensywne, z kolei każdy użytkownik może wybrane zapachy odczuwać bardziej lub mniej intensywnie. Niektórym wosk o zapachu maślanego ciastka o smaku truskawkowym będzie się przyjemnie kojarzył z letnim deserem, w którym są nuty owocowe i lekko słodkie, dla innych będzie jedynie słodkim urozmaiceniem w pokoju. Na pewno intensywniej są odbierane wszelkie zapachy oparte na przyprawach, ze szczyptą cynamonu czy wanilii, także dlatego, że z tymi zapachami użytkownicy bardzo często mają do czynienia i doskonale je rozpoznają. Nuty z przyprawami mają jednak to do siebie, że po dłuższym czasie wietrzeją, ich intensywność jest mniejsza, za to użytkownicy mogą odczuwać zupełnie inne nuty zapachowe niż nuty pierwotnie wyczuwane.

Wosków Yankee Candle można używać wielokrotnie podgrzewając je, jednak należy pamiętać, że brak wyczuwalnej nuty zapachowej wosku oznacza, że wosk się zużył i należy go wyrzucić. Jeśli wosk był podgrzewany w foremkach silikonowych, wówczas należy foremkę lekko wygiąć, aby wyjąć wosk. Z kolei w przypadku miseczek ceramicznych ważne jest, aby wosk całkowicie wystygł. Miseczkę z zimnym woskiem można dodatkowo wstawić do lodówki czy zamrażalnika na kilka minut – niska temperatura spowoduje, że wosk szybciej odstanie od ścianek naczynia. Można również zastosować metodę z podgrzewaniem. Wystarczy podważyć brzegi wosku, a następnie delikatnie podgrzać miseczkę. Po krótkim podgrzaniu wosk powinien łatwo odstać od miseczki. Resztki wosku, jakie pozostały na ceramicznym naczyniu, można zmyć sięgając po gorącą wodę.

Do używania wosków Yankee Candle przekonują się głównie wielbiciele świec zapachowych, kadzidełek i zapachowych olejków, dzięki którym mieszkanie zyskuje nowy, zapachowy wymiar. W stosowaniu zapachowych wosków Yankee Candle ważne jest również bezpieczeństwo. W przypadku olejków eterycznych, które podgrzewa się wykorzystując wodę, może dojść do szybkiego wyparowania wody, a co za tym idzie sam kominek może ulec zniszczeniu. W wosku podgrzewany jest wosk jako nośnik zapachu, natomiast nigdy nie będzie on podgrzany do takiej temperatury, aby całkowicie wyparować z naczynia. Sam kominek z podgrzewanym woskiem powinien zawsze znajdować się pod nadzorem osób dorosłych, a całość powinna się znajdować w miejscu niedostępnym dla dzieci. Woski Yankee Candle mogą być wykorzystywane w tradycyjnych, ceramicznych podgrzewaczach oraz w podgrzewaczach elektrycznych. Można do nich również dokupić oryginalne podgrzewacze, wyprodukowane przez producenta wosków.

[Głosów:5    Średnia:3.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ