Wszystko, co trzeba wiedzieć o bezdotykowych termometrach

0
1807

W poniższym artykule zamieścimy kilka zaleceń, które pomogą jak najlepiej wykorzystać dobrodziejstwa najnowocześniejszych na rynku urządzeń do badania temperatury.

Bezdotykowe termometry umożliwiają wykonanie bardzo dokładnych pomiarów temperatury, które są całkowicie godne zaufania – cecha bezcenna, zwłaszcza kiedy monitorujemy zdrowie własnego dziecka. Ponieważ badanie takim termometrem nie wymaga kontaktu z ciałem pacjenta, można wykonywać pomiary nawet wtedy, kiedy badany śpi i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Dzięki temu termometry bezdotykowe stają się najbardziej praktyczne i niezawodne w każdej sytuacji i są szczególnie przydatne w przypadku opiekowania się niemowlętami oraz dziećmi.

Sposób użycia

Bezdotykowe termometry nie działają tak samo jak tradycyjne termometry do pomiarów doustnych, pachowych lub doodbytniczych. Aby prawidłowo używać termometrów bezdotykowych, należy wziąć pod uwagę pewne względy związane z tą nową technologią – chodzi o to, że termometry bezdotykowe są bardziej wrażliwe na zewnętrzne czynniki determinujące, ponieważ nie stykają się ze skórą. Biorąc pod uwagę te czynniki determinujące, ich pomiary są najdokładniejsze w porównaniu z pozostałymi termometrami dostępnymi na rynku. Tak więc zakup nowego termometru wymaga poświęcenia kilku minut na naukę korzystania z niego i wykonanie kilku pomiarów testowych, aby poznać zakres temperatur każdej badanej osoby.

Aby mieć pewność uzyskania dokładnych pomiarów, bardzo ważne jest, aby zawsze sprawdzić, czy czujnik podczerwieni jest czysty przed użyciem. Nie należy go dotykać ani też dmuchać na niego celem oczyszczenia (ponieważ ma to skutek wręcz odwrotny). Zabrudzony czujnik podczerwieni może powodować niedokładne pomiary.

Jeśli temperatura miejsca, w którym przechowywany jest termometr jest bardzo różna od miejsca, w którym pomiar będzie wykonywany, należy odczekać kilka minut, aż temperatura termometru zostanie zrównoważona z temperaturą pomieszczenia.

Inne czynniki zewnętrzne, takie jak wystawienie na działanie bardzo wysokich temperatur (na przykład gotowanie w przypadku dorosłych lub tulenie się i karmienie piersią w przypadku dzieci) lub bardzo niskie temperatury (na zewnątrz w zimie lub kąpanie się latem) mogą wpływać na temperaturę czoła. W takich przypadkach osoba, której temperatura ma być zbadana, musi pozostawać w pozycji spoczynkowej i w tym samym środowisku co termometr przez co najmniej dziesięć minut.

Temperatura ciała nie zawsze jest taka sama u każdej osoby

Wbrew powszechnemu mniemaniu, „normalna” temperatura ciała nie jest określoną i stałą wartością, ale raczej przedziałem takich wartości. Normalne zakresy temperatury zwykle maleją wraz z wiekiem.

Normalne przedziały temperaturowe po wzięciu pod uwagę wieku badanego wyglądają tak:

0-2 lata: 36,4 °C – 38,0 °C

3-10 lat: 36,1 ºC – 37,8 ºC

11-65 lat: 35,9 ºC – 37,6 ºC

+65 lat: 35,8 ° C – 37,5 ° C

Przedziały te mogą się również różnić w zależności od osoby oraz od wielu czynników, takich jak pora dnia, poziom aktywności, leki, emocje i tym podobne.

Termometry bezdotykowe możesz kupić m.in. na stronie https://www.zdrowiewmodzie.pl/35-termometry-bezdotykowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNieinwazyjne leczenie bólu kręgosłupa
Następny artykułGorączka po szczepieniach
Redakcja ProHelvetia.pl
Tematyka prozdrowotna to nasza pasja. Kochamy zdrowo jeść, a sport pomaga nam odreagować od codziennego stresu. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się zmienić Twoje nawyki :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ