Wśród 2-4% populacji występuje zniekształcenie stawu środstopno-paliczkowego, nazywane potocznie haluksem lub halluxem. Defekt ten usuwany jest operacyjnie. Jakie zabiegi należy wykonać, by wrócić do pełnej sprawności po operacji?
Przyczyny, objawy i skutki haluksów
Pierwszym sygnałem, który wskazuje na wystąpienie haluksa, jest uwypuklenie kości po wewnętrznej stronie stopy, w pobliżu dużego palca. Miejsc to może stać się wkrótce bolesne, a naskórek na nim ulegnie zgrubieniu, co będzie utrudniać zakładanie dopasowanego obuwia.
Najczęstszymi przyczynami powstawania haluksów są uwarunkowania genetyczne, noszenie obuwia o wąskich noskach i na wysokim obcasie, osłabienie aparatu stawowo-więzadłowego, m.in. na skutek innych chorób.
Nieleczone haluksy doprowadzają do bólu podczas poruszania się i postępowania deformacji. Dlatego wszystkim, którzy cierpią z powodu takiego zniekształcenia, sugeruje się, aby poddali się operacji. Nie jest to skomplikowany zabieg i istnieją sposoby na wykonanie go metodą miniinwazyjną. Nie po wszystkich wymagane jest włożenie nogi w gips czy powtórne operowanie, by usunąć zespolenie. Lekarz dobierze sposób przeprowadzenia zabiegu w zależności od stanu wady.
Plan rehabilitacji po operacji haluksów
Po przeprowadzonej operacji wskazana jest ukierunkowana fizjoterapia, najczęściej rozplanowana nawet na 6-7 tygodni po zabiegu.
Przez pierwsze 2 tygodnie najważniejsze jest odciążanie stopy przez noszenie specjalnego obuwia. Równie ważne jest schładzanie operowanego stawu, początkowo co 2 godziny. W butach można nosić chłodzące wkładki. Na tym etapie fizjoterapia obejmuje ćwiczenia izometryczne i ćwiczenia czynne wolne stawu skokowego.
Pomiędzy 2 a 6 tygodniem można już wykonywać więcej ćwiczeń, które mają na celu wzmocnienie. Najczęściej wykonywane są podnoszenia przedmiotów palcami stóp, zwijanie ręcznika za ich pomocą, zginanie grzbietowe i podeszwowe wspólnie z terapeutą. Przydatne okazuje się także ćwiczenia mobilizujące bliznę. Od 6 tygodnia nie trzeba już nosić specjalnych butów.
W ostatniej fazie, od 7 tygodnia i później należy kontynuować ćwiczenia mające na cele poprawienie zakresu ruchu a także dodatkowo wprowadzić ćwiczenia równoważne, na bieżni i na cykloergometrze.
Choć wydawać by się mogło, że ćwiczenia te są dość proste, warto jednak zwrócić się do profesjonalnego fizjoterapeuty, który wskaże jak wykonywać je prawidłowo. Źle dobrane czy nieumiejętnie wykonywane ćwiczenia mogą zatrzymać lub spowolnić proces zdrowienia stóp, warto więc zaufać specjaliście.