Do zawału serca dochodzi w wyniku zablokowania przepływu krwi w tętnicy wieńcowej. Czynnikami ryzyka są niehigieniczny tryb życia i nieodpowiednia dieta. Po przebytym zawale mięśnia sercowego kluczowa jest odpowiednia regeneracja, zadbanie o odpoczynek oraz zmiana stylu życia, a w tym przede wszystkim diety – już na zawsze!
Zawał serca – dlaczego do niego dochodzi?
Miażdżyca to stan chorobowy, w którym dochodzi do odkładania tłuszczu (przede wszystkim cholesterolu LDl – o niskiej gęstości), kolagenu oraz złogów wapnia na ściankach naczyń krwionośnych, co prowadzi do zwężenia światła żył i tętnic. Przez to mniej krwi, a co za tym idzie tlenu, może docierać do narządów. W sytuacji, kiedy blaszka miażdżycowa ulegnie nagłemu oderwaniu od ścianki naczyniowej dochodzi do całkowitego odcięcia przepływu krwi, a w konsekwencji niedotlenieniu organu. Ten proces opisuje właśnie przebieg zawału serca. Wtedy oderwana blaszka miażdżycowa zamyka przepływ krwi w tętnicy wieńcowej, co skutkuje niedotlenieniem serca i martwicą mięśnia sercowego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu i należy jak najszybciej zapewnić osobie, która podejrzewa u siebie zawał, opiekę lekarzy, ponieważ czas odgrywa w tej sytuacji ogromną rolę.
Przyczyny zawału serca
W przyczynach zawału serca wymienia się chorobę nadciśnieniową krwi, cukrzycę oraz podwyższony cholesterol. Poza tym badania wskazują niepodważalnie na zależność pomiędzy stylem życia, a ryzykiem wystąpienia martwicy mięśnia sercowego, a konkretnie:
-
nadciśnienie tętnicze;
-
podwyższony cholesterol;
-
cukrzyca;
-
niedobór witamin z grupy B;
-
wiek (u mężczyzn próg 45. lat, u kobiet 55.);
-
genetyka (przypadki chorób niedokrwiennych w rodzinie);
-
siedzący tryb życia;
-
niezdrowa dieta;
-
palenie papierosów;
-
nadużywanie alkoholu;
-
przewlekły stres;
-
wady anatomiczne serca.
Życie po zawale serca – stres pozawałowy
Po przebytym zawale serca wiele osób doświadcza stresu pourazowego, który wiąże się z lękiem o własne życie i zdrowie oraz strachem przed ponownym wystąpieniem choroby. Ważne jest, aby dać sobie czas i przestrzeń na to, aby po zawale zregenerować nie tylko ciało, ale również psychikę. Należy zapewnić sobie brak stresu oraz dużych wysiłków. Z pewnością nie wolno bagatelizować tego sygnału i od razu wracać do codziennych obowiązków i pracy – statystyki pokazują, że osoba, która przeszła zawał serca jest aż pięciokrotnie bardziej narażona na jego pojawienie się, aniżeli ktoś, kto nigdy go nie doświadczył!
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego jak dbać o swoje serce odwiedź stronę https://dietadlaserca.pl/artykuly/styl_zycia/zycie-po-zawale-serca/.
Jakie czynniki wpływają na prewencję ponownego wystąpienia zawału serca?
Zaskakiwać może, jak wielki udział możemy mieć na co dzień w przeciwdziałaniu ponownego wystąpienia zawału! Najważniejsze są zmiany dotyczące stylu życia, czyli: rzucenie używek, wprowadzenie aktywności fizycznej oraz zbilansowanie diety.
Jak dobrać dietę dobrą dla serca?
Dieta, która będzie stanowiła część profilaktyki ponownego wystąpienia zawału serca, powinna opierać się na warzywach, owocach, produktach zbożowych oraz zdrowych tłuszczach. Powinno sięgać się po produkty jak najmniej przetworzone oraz wybierać odpowiednie sposoby obróbki żywności, to znaczy gotowanie, również na parze oraz pieczenie, zamiast smażenia na tłuszczu. Ważny jest udział niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które znajdziemy w większości tłuszczów roślinnych – orzechach, awokado, nasionach, ale również w oleju lnianym czy oliwie z oliwek. Warto zwrócić uwagę na to, by żywność dostarczała nam wszystkich najważniejszych witamin, przede wszystkim z grupy B, oraz minerałów. Pomocnym może być również zrezygnowanie z picia kawy (lub przynajmniej jej ograniczenie) oraz napojów energetycznych i zadbanie o odpowiednie nawodnienie, które jest kluczowe do tego, by wszystkie procesy metaboliczne zachodziły w ciele dobrze.