Zero waste w podróży

0
1710
Zero waste w podróży

Podróżowanie bez wytwarzania dużych ilości śmieci jest możliwe. Co więcej – jest proste! Najważniejsze, aby wyrobić w sobie kilka nawyków, które przyczynią się do ochrony środowiska i życia zgodnego z ruchem zero waste.

  1. Bilety w wersji elektronicznej

         Drukowanie biletów na podróż nie zawsze jest konieczne – w wielu miejscach wystarczy okazanie go w wersji elektronicznej. Nie stanowi to problemu w większości linii lotniczych, a także podczas podróżowania koleją po Polsce. Wyjątkami są komunikacja międzynarodowa oraz krajowa w wagonach sypialnianych i z miejscami do leżenia (kuszetkami).

  1. Posiłki, przekąski i napoje we własnych pojemnikach

Niezbędnymi akcesoriami, które przydają się w długich podróżach, są kubek termiczny, butelka na wodę, pudełko z prowiantem oraz własne sztućce. Zabieranie ze sobą domowego posiłku ma sporo zalet: w czasie podróży nie tylko wytworzymy mniej śmieci, ale również oszczędzimy nieco pieniędzy – posiłki oraz napoje na dworcach i lotniskach nie należą w końcu do najtańszych przyjemności. Do lunchboxa można także wrzucić coś na mniejszy głód: suszone owoce, orzechy, ciasteczka i inne ulubione przekąski.

Napełnienie własnej butelki wodą również nie powinno sprawiać większej trudności – można o to poprosić w restauracji, a na lotniskach często znajdują się specjalne źródełka. Planeta jest już wystarczająco zanieczyszczona przez plastik i mikroplastik, więc może wato zrezygnować z ulubionego napoju na rzecz wody?

Jednorazowe sztućce, słomki oraz mieszadełka to temat rzeka. Ze względu na niewielkie rozmiary, nie są one poddawane recyklingowi i najczęściej trafiają do odpadów zmieszanych. Co gorsza, ich rozpad na mniejsze części powoduje, że do mórz i oceanów dostaje się zabójczy mikroplastik, który organizmy wodne mylą z pokarmem. Przyczynia się on również do chorób rafy koralowej. Mikroplastik wtórny stanowi aż 69-81% wszystkich plastikowych drobin, które znajdują się w wodach! W barach i restauracjach najlepiej zamawiać napoje bez słomki lub zaopatrzyć się w taką, która będzie przyjazna środowisku – z metalu, bambusa lub szkła. Szczególnie że wszechobecny plastik ma już wymiar problemu globalnego.

  1. Ekologiczny środek transportu

Wybór środka transportu nie pozostaje bez znaczenia dla środowiska naturalnego. Wzrost stężenie dwutlenku węgla w atmosferze przyczynia się do wzmocnienia efektu cieplarnianego, a zatem topnienia lodowców, podnoszenia się poziomu mórz, anomalii pogodowych, upałów i susz oraz wymierania wielu gatunków zwierząt. Jeden międzykontynentalny lot samolotem generuje ślad węglowy równy jednej tonie. Dla porównania: Polak w ciągu roku wytworzy łącznie 8 ton CO2. Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest poruszanie się pociągami. Oczywiście pokonanie granic kontynentów za pomocą kolei nie jest możliwe, ale jeśli chodzi o Polskę i kraje Europy, wybór ekologicznego środka transportu nie powinien stanowić żadnego problemu.

  1. Zbędne pamiątki

         Większość pamiątek, które można zakupić w różnych zakątkach świata, produkowana jest w Chinach. Dodatkowo są one niepraktyczne, tandetne i będą stanowiły wątpliwą ozdobę mieszkania. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie powrotu z podróży bez pamiątki, warto wesprzeć miejscowych artystów i wybrać lokalne rękodzieło.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ