Zespół suchego oka – objawy i leczenie

0
4341
Zespół suchego oka

W pracy większość czasu spędzasz przed komputerem, w dodatku w suchym, klimatyzowanym pomieszczeniu nierzadko przegrzanym zimą. W drodze do domu nie możesz się oprzeć pokusie skorzystania z internetu w smartfonie, a wieczorem zasiadasz na kanapie przed telewizorem lub laptopem. Jeśli dodatkowo mieszkasz pod jednym dachem z osobą palącą, jesteś stale narażony na przebywanie w środowisku bardzo niekorzystnym dla aparatu wzroku. Nic dziwnego, że Twoje oczy są przemęczone i mają dość. Niedostateczne oświetlenie lub rażące sztuczne światło, nieodpowiednia temperatura i stopień nawilżenia powietrza oraz szereg innych czynników mogą prowadzić do wielu dolegliwości i infekcji oczu. Jedną z nich jest…

ABC zespołu suchego oka

Jeżeli Twoje oczy są zmęczone, zaczerwienione, piekące, odczuwasz ból i dyskomfort – być może masz do czynienia z tą przykrą dolegliwością. Dodatkowe objawy, z którymi mogłeś się spotkać, to wrażenie piasku pod powiekami, złudzenie przebywania tam ciała obcego, nadmierne łzawienie, zamglenie pola widzenia, czasowa nieostrość wzroku, czy podwójny obraz. Wiele osób skarży się również na światłowstręt, swędzenie powiek, zaczerwienienie ich krawędzi i opuchliznę. Objawy oprócz tego, że są dość dokuczliwe, wydają się być niegroźne. Strzeż się jednak wewnętrznych podszeptów nakazujących Ci zbagatelizowanie zjawiska. Nieleczona dolegliwość może przerodzić się w ostry stan zapalny, owrzodzenia, a w efekcie może prowadzić nawet do utraty wzroku. Dlaczego? Łzy w naturalny sposób chronią oko – jeśli ich brakuje, poprzez rogówkę, do jego wnętrza mogą wnikać wirusy, bakterie i grzyby. Nie można do tego dopuścić.

Na czym polega zespół suchego oka?

Warto przyjrzeć się bliżej budowie aparatu wzrokowego, by zrozumieć, z jakim schorzeniem lub zaburzeniem mamy do czynienia. By nasze oko prawidłowo funkcjonowało, musi być chronione filmem łzowym, występującym w odpowiedniej ilości i charakteryzującym się określonym składem. Wszelkie odstępstwa od normy skutkują podrażnieniami i infekcjami. Na wspomniany film składają się trzy warstwy, posiadające określone funkcje. Lipidowa zapobiega parowaniu i zapewnia gładką powierzchnię, wodna oczyszcza i hamuje rozwój bakterii, a śluzowa dba o to, by nabłonek łatwo przyswajał wodę. Aby aparat wzroku funkcjonował prawidłowo, każda z warstw musi spełniać bez zarzutu powierzone jej zadanie.

Kto jest narażony na niedobór łez?

Dlaczego osoby nadmiernie korzystające z komputera lub telewizji skarżą się na suchość oka? Bo podczas tych czynności mrugają rzadziej, niż to konieczne, a ta banalna czynność ma ogromne znaczenie. Suche oczy to problem kierowców i moli książkowych – możemy ich poznać po zaczerwienionych białkach. Pozostałą grupę stanowią osoby noszące szkła kontaktowe, kobiety w ciąży, ludzie narażeni na stres, czy cierpiący na niedobór witaminy A. Zespół suchego oka dotyczy również wszystkich przebywających w pomieszczeniach zadymionych, klimatyzowanych, z parującymi chemikaliami lub o niedostatecznym poziomie nawilżenia powietrza. Zaburzenia hormonalne, okres menopauzy, niektóre farmaceutyki, a nawet zanik gruczołu łzowego po 40 roku życia są kolejnymi czynnikami prowadzącymi do wystąpienia wspomnianego schorzenia. Nawet jeśli samodzielnie zdiagnozowałeś u siebie zespół suchego oka i stosujesz krople do oczu bez recepty, zawierające konserwanty, możesz wyrządzić krzywdę swoim oczom.

Test Schirmera – sprawdź, co Ci dolega

W bardzo prosty i nieinwazyjny sposób możesz sprawdzić, czy Twoja dolegliwość nie jest na przykład alergią. Najstarszym zabiegiem diagnozującym zespół suchego oka jest test Schirmera, badający ilość wydzielanych łez. Do worka spojówkowego w zewnętrznym kąciku oka wkłada się zagiętą krawędź paska bibuły o wymiarach 5 x 35 mm. Jeśli w ciągu pięciu minut zwilżeniu ulegnie przynajmniej 10 mm paska poniżej krawędzi powieki – znaczy, że wydzielanie jest prawidłowe. W przeciwnym przypadku mamy do czynienia z „suchym okiem”.

Jak leczyć zespół suchego oka?

Odpowiednia diagnoza to pierwszy krok do właściwego i skutecznego wyleczenia. Specjalista powinien zwrócić Ci uwagę na szkodliwe czynniki wpływające na stan Twojego narządu wzroku i doradzić, co zrobić, by w przyszłości nie zagrażały Twemu zdrowiu. Krople, które Ci zaleci powinny w największym możliwym stopniu przypominać naturalne łzy. Konserwanty w nich zawarte mogą jedynie pogorszyć sytuację. W celu zahamowania nadmiernego odpływu łez stosuje się dwa rodzaje zabiegu. Pierwszy polega na czasowym zamknięciu gruczołu łzowego rozpuszczalnymi zatyczkami, do czasu aż sytuacja się nie unormuje. Drugi, przeprowadzany przy użyciu lasera jest trwałym zamknięciem otworów, przez które wypływają łzy.

Przywrócenie optymalnego stopnia nawilżenia i eliminacja szkodliwych czynników sprawią, że oczy znów będą nam służyły bez zarzutu, a żadne dolegliwości nie zmącą nam radości dnia codziennego. Poświęćmy tylko naszym oczom należytą uwagę i zadbajmy o nie. Z zespołem suchego oka można skutecznie walczyć, pod warunkiem, że stosuje się odpowiednie metody.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ