Zioła na przeziębienie – jak zwalczyć grypę przy pomocy ziół?

0
6259
Zioła na przeziębienie

Choć każdy z nas przynajmniej raz w roku jest przeziębiony, nie wolno bagatelizować objawów tej choroby. Fakt, że przyzwyczailiśmy się do kataru, zatkanego nosa, bólu głowy, chrypki i drapania w gardle, nie znaczy, że nie mają one wpływu na nasz organizm. Przeziębienie atakuje znienacka. Przeziębić możemy się o każdej porze roku. Szczególny dyskomfort odczuwamy latem, gdy wokół panuje upał, a nam doskwiera stan podgorączkowy. Ważne, by przeziębienie leczyć, bo lekceważenie objawów może prowadzić do rozwoju poważnych chorób takich, jak zapalenie oskrzeli lub zatok.

Jakie leki na przeziębienie?

Nikt nie lubi być królikiem doświadczalnym – chcąc szybko i skutecznie zwalczyć ból lub objawy choroby, sięgamy po sprawdzone sposoby. Czy jest bogatsze źródło wiedzy niż medycyna ludowa i ziołolecznictwo? Nasze babcie od wieków przekazywały sobie receptury cudownych leków, mikstur i tajemniczych specyfików, które swoje niezwykłe właściwości zawdzięczały składnikom pochodzenia naturalnego. Zioła znane są ze swego skutecznego działania i dobroczynnego wpływu na nasz organizm. Również w przypadku walki z przeziębieniem powinniśmy sięgać do apteki natury po leki znane, sprawdzone o działaniu pewnym i nie wywołującym skutków ubocznych. Jakie rośliny są sprzymierzeńcami w walce z katarem, gorączką, kaszlem lub bólem gardła? Poniżej przedstawiamy listę ziół o wyjątkowych leczniczych właściwościach.

Werbena pospolita

Roślina ta idealnie nadaje się do zwalczania objawów przeziębienia takich, jak kaszel, dreszcze i bóle kostno-stawowe. Ma znakomite działanie wykrztuśne, rozgrzewające i eliminujące wszelkie stany zapalne naszego organizmu. Składnikiem odpowiedzialnym za działanie przeciwbakteryjne jest werbenalina. Zioło to już w średniowieczu było ulubionym składnikiem leczniczych mikstur ówczesnych zielarzy. Werbena znakomicie spisuje się w walce z przewlwkłymi i ostrymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Rozrzedza śluzowe wydzieliny, łagodzi katar i objawy alergii, pomaga także na ból zatok. Substancje czynne zawarte są w suszonych lub świeżych roślinach. Ze względu na silne działanie obkurczające, herbatki z werbeny nie są polecane kobietom w ciąży.

Bez czarny

Owoce bzu są czarne, lecz w fazie kwitnienia roślina zachwyca mnogością delikatnych, białych baldachimów złożonych z miniaturowych kwiatków. Choć krzew ten występuje powszechnie i wydaje się być pospolity, wykazuje szereg leczniczych właściwości. Nie tylko kwiaty i kiście dojrzałych owoców są źródłem cennych składników. Również kora, korzenie i liście są wykorzystywane w ziołolecznictwie. Wdzięczne kwiatostany są źródłem flawononoidów, czyli rutyny i kwercetyny o działaniu napotnym, przeciwzapalnym i moczopędnym. Czarny bez stosowany wewnętrznie działa wykrztuśnie, przeciwgorączkowo, moczopędnie i napotnie. Wszelkie choroby górnych dróg oddechowych, jak grypa, przeziębienie, zapalenie zatok nie oprą się jego silnemu działaniu. Zewnętrznie poleca się go jako lek przeciwzapalny w postaci płukanek jamy ustnej i gardła. Naparem przemywa się też oczy w zapaleniu spojówek.

Tymianek zwyczajny

Tymianek większości z nas znany jest bardziej jako przyprawa często używana w kuchni, a nie jako naturalny lek. Kojarzony z silnym zapachem i wspomaganiem trawienia, ma również szerokie znaczenie medyczne. Najogólniej mówiąc, tymianek zwalcza większość stanów zapalnych. To nieoceniona pomoc w suchym, męczącym kaszlu. Wykazuje też silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Głównym składnikiem tymianku, któremu przypisuje się szereg zalet jest tymol. Wszelkie schorzenia górnych dróg oddechowych, takie jak grypa, angina, kaszel to pole do działania dla tymianku. Spożywany zazwyczaj w formie herbatki, bywa też jako napar używany do sporządzania okładów.

Goryczka żółta

Zanim poddamy się infekcji, zadbajmy o profilaktykę. Znakomite właściwości wykazuje w tej dziedzinie korzeń goryczki żółtej. Ochroni nas zarówno przed chorobami pochodzenia wirusowego, jak i bakteryjnego. Jeśli jednak już dopadło nas przeziębienie, a w szczególności trudny do odkrztuszenia kaszel, zdajmy się na działanie tej niezwykłej rośliny. Substancje gorzkie zwane sekoirydoidami rozrzedzają zalegającą w drogach oddechowych gęstą wydzielinę. Dzięki goryczce znów będziemy oddychać pełną piersią.

Dziewanna drobnokwiatowa

Infekcje górnych dróg oddechowych wywierają negatywny wpływ na stan błon śluzowych jamy ustnej, gardła i krtani. Nie mogą się one zregenerować, stale podrażniane przez czynniki zewnętrzne, jak chrypka, czy kaszel. Dziewanna zawiera substancje zwane śluzami, które osłonią podrażnione powierzchnie, zapewnią im ochronę i umożliwią szybsze gojenie.

Andrographis paniculata

Nie tylko nasza medycyna ludowa posiada swoje sprawdzone środki na walkę z przeziębieniem. Azjaci mają również metody na zapalenie gardła, grypę i różnorakie infekcje górnych dróg oddechowych. Dlaczego nie czerpać z ich bogatego doświadczenia? Andrographis paniculata to roślina znana od stuleci z właściwości antyoksydacyjnych.

SINUFAST ZATOKI to jeden z preparatów, które w pełni korzystają z bogactwa naturalnych leczniczych składników. Zawiera wyciągi z wszystkich wymienionych roślin, stąd jego znakomite wyniki w leczeniu infekcji zatok.

Artykuł na podstawie https://www.izielnik.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ