Zwalcz ból gardła szybko i skutecznie – poznaj najlepsze sposoby

0
3533
Zwalcz ból gardła szybko i skutecznie – poznaj najlepsze sposoby

Ostry ból gardła to wyjątkowo nieprzyjemna przypadłość – nawet jeśli poza nim nic innego Ci nie doskwiera, naprawdę potrafi on uprzykrzyć życie. Gdy gardło zaczyna dawać się we znaki, stan taki nie musi od razu zwiastować poważnej choroby, możesz zatem spróbować zażegnać kryzys sprawdzonymi domowymi sposobami, ale…

Kiedy nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza?

Tę kwestię należy poruszyć już na wstępie, bowiem ból gardła przy przełykaniu, jak już zostało wspomniane, nie musi oznaczać niczego poważnego, ale może być też objawem choroby, którą trzeba będzie potraktować antybiotykiem. Ten zaś może odpowiednio dobrać i przepisać tylko lekarz. Kiedy zatem musisz pokazać się w gabinecie lekarskim?

Bez wątpienia wtedy, gdy nieprzyjemne objawy nie ustępują lub wręcz nasilają się po kilku dniach stosowania domowej kuracji. Jest to bowiem sygnał, że coś, co zaatakowało Twoje gardło, jest silniejsze od domowych mikstur i samodzielnie sobie nie poradzisz. Na pewno nie masz na co czekać, jeśli pojawi się ogólne mocne osłabienie, gorączka, obrzęk gardła, który nie tylko powoduje ból w czasie przełykania, ale też utrudnia oddychanie.

Naturalne sposoby na ból gardła

Domowe sposoby na ból gardła to sposoby przede wszystkim naturalne i łagodne. Często są to metody i mikstury przekazywane z pokolenia na pokolenie. Na pierwszy ogień weźmy prawdziwą klasykę, taką jak płukanie gardła roztworem soli. Ma ono zarówno wielu zwolenników i przeciwników. Ci drudzy postulują, że płukanie gardła wodą z solą nie tylko nie uśmierza bólu, ale wręcz podrażnia, a co za tym idzie, potęguje dyskomfort. Jak zatem jest naprawdę?

Sól rzeczywiście sama w sobie nie ma działania przeciwbólowego, dlatego jeden zabieg z pewnością nie przyniesie ulgi. Dodatkowo, jeśli roztwór będzie zbyt silny, podrażni delikatną błonę śluzową. Z drugiej strony, stosowanie odpowiednio przygotowanej płukanki (nie więcej niż pół łyżeczki soli na szklankę ciepłej wody) zmniejsza zapalenie gardła, bo każdorazowo zabija znaczną część patogenów. Warunkiem powodzenia tej metody jest jednak jej regularne stosowanie. Podobne działanie przeciwzapalne, a także przeciwobrzękowe, wykazuje soda. Jest łagodniejsza dla błony śluzowej niż sól. Chcąc stworzyć płukankę, rozpuść łyżeczkę sody w połowie szklanki ciepłej wody. I tutaj istotne jest to, aby zabieg wykonywać regularnie, przynajmniej 3 razy dziennie.

Inny skuteczny sposób na ból gardła to płukanki ziołowe. Zdecydowanie najbardziej polecane są tymianek, rumianek oraz szałwia. Wykazują działanie przeciwzapalne, łagodzące i likwidują obrzęk błony śluzowej. Łyżkę wybranego ususzonego zioła zalej wrzątkiem i zaparzaj przez około 15 minut. Płucz gardło, gdy napar przestygnie (nie powinien być całkiem zimny).

Ból gardła możesz zwalczyć pijąc dużo płynów – najlepiej herbatek ziołowych, herbatę z miodem (jest naturalnym antybiotykiem!) i cytryną. Nie tylko silny ból, ale uczucie pieczenia, swędzenia czy charakterystycznego drapania pojawia się wtedy, gdy gardło jest przesuszone. Zadbaj zatem o to, aby je właściwie nawilżyć i natłuścić. Możesz sięgnąć po witaminę E lub odrobinę oleju czy oliwy z oliwek. Ponadto zadbaj o właściwe nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywasz. Jeśli nie posiadasz nawilżacza, możesz rozwiesić mokre ręczniki na kaloryferze. Często też wietrz pomieszczenie.

Jeśli tylko masz taka możliwość, pozostań w domu, gdy gardło boli i odpocznij. Może to brzmieć śmiesznie, ale prawda jest taka, że ból gardła to ostrzeżenie. Bagatelizując je, możesz doprowadzić do szybkiego rozwoju poważniejszej infekcji.

Pomoc z apteki

Leczenie bólu gardła wyłącznie domowymi sposobami nie zawsze przynosi zamierzone efekty w krótkim czasie. Nie oznacza to, o ile nie ma innych niepokojących objawów, że od razu czekają Cię antybiotyki. Zanim trafisz do lekarza, możesz jeszcze spróbować wesprzeć się łagodnymi środkami bez recepty z apteki, takimi jak łagodzące tabletki na ból gardła do ssania czy syrop na gardło. W połączeniu z domowymi sposobami i odpoczynkiem powinny szybko przynieść upragnioną ulgę. Jeśli jednak nic się nie zmienia po kilku dniach lub wręcz Twój stan się pogarsza, idź do lekarza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ