Zwyrodnienie stawów – jak mu zapobiegać?

0
2648
Zwyrodnienie stawów

Zwyrodnienie stawów to choroba, którą przez długi czas przypisywano osobom w podeszłym wieku. W dzisiejszych czasach dotyka ona co drugiego człowieka po pięćdziesiątce, a zdarza się, że atakuje również sporo młodszych pacjentów. Warto wiedzieć skąd się bierze, na czym polega, a przede wszystkim czy i jak można jej zapobiegać.

Na czym polega zwyrodnienie stawów?

Powierzchnie kości stykających się ze sobą w charakterystycznych miejscach zwanych stawami, są pokryte chrząstką stawową, składającą się w głównej mierze z chondroityny. Te ruchome połączenia elementów układu kostno – szkieletowego ułatwiają nam poruszanie się i wykonywanie wszelkich niezbędnych czynności. Problem pojawia się, gdy z jakichś powodów nasza sprawność ulega upośledzeniu. Stawy bolą, stają się sztywne, uniemożliwiają nam ruch. Ból jest pierwszym sygnałem, informującym nas, że czas na wizytę u specjalisty.

Chrząstka pokrywa kości zapobiegając ich ścieraniu się, umożliwia ich płynny ruch. Są substancje, wchodzące w jej skład, których ubytek kończy się charakterystycznym „łupaniem w stawach” lub innymi dolegliwościami bólowymi. Należy do nich m. in. glukozamina – podstawowy budulec chrząstek stawowych i płynu maziówkowego, który wypełnia wnętrze stawu. Siarczan chondroityny to kolejny naturalny komponent chrząstki. Wspólnie z glukozaminą wzmacnia ją i absorbuje wodę, co ma duży wpływ na jej elastyczność. Niewiele pokarmów zawiera wspomniane składniki, na szczęście można je uzupełniać przy pomocy suplementów diety. Jest to niezwykle istotne, gdyż zapobiega ubytkom w tkankach odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie stawów.

Pojęcie, które również warto sobie przyswoić to płyn lubrykacyjny, dostarczający chrząstkom ważnych składników odżywczych oraz eliminujący tarcie. Gdy zaczyna go brakować, chrząstki zaczynają o siebie trzeć – objawem tego są ból i stany zapalne.

Przyczyny zwyrodnienia stawów

Jednym z częstych powodów zwyrodnienia stawów jest artretyzm, choroba przewlekła, której objawami są zapalenia poszczególnych stawów w obrębie całego organizmu. Wskutek jej działania powstają zwyrodnienia.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że zwyrodnienia mogą wynikać z niewłaściwej diety, obfitującej zanadto w produkty zbożowe. Łatwo nam jednak sobie wyobrazić, że zarówno nieprawidłowa postawa ciała, jak i otyłość prowadzą w prostej linii do kłopotów ze stawami. Dochodzi tu do różnego rodzaju przeciążeń, podobnie jak w przypadku sportowców, czy osób pracujących na co dzień fizycznie. To wszystko ma wpływ na wzajemne ułożenie względem siebie torebek stawowych, ścięgien i więzadeł i prowadzi do szeregu zmian patologicznych. Kolejną przyczyną powstawania zwyrodnień są zaburzenia hormonalne oraz związane z tym choroby. Na przykład niedoczynność tarczycy może być bezpośrednim powodem wspomnianych schorzeń stawów.

Postępowanie w przypadku zwyrodnień stawów

Gdy bolą nas stawy lub cokolwiek innego wzbudza nasz niepokój, powinniśmy udać się do gabinetu lekarskiego. Specjalista skieruje nas na rezonans magnetyczny lub prześwietlenie Roentgena, by ocenić stopień zaawansowania zmian w stawach. Zazwyczaj na chorobę stawową lekarz przepisuje nam środki przeciwreumatyczne, takie jak kwas acetylosalicylowy. Bardzo dobre efekty daje też wstrzykiwanie do stawu kwasu hialuronowego, który jest składnikiem mazi stawowej.

Podstawą terapii są jednak suplementy, takie jak Flexinovo nowoczesny zestaw składników niezbędnych dla prawidłowego działania naszych stawów. Zawiera on substancje mające kluczowe znaczenie w profilaktyce i leczeniu zwyrodnień, takie jak kolagen, wspomniane przez nas wcześniej chondroityna, glukozamina i kwas hialuronowy, a także witamina C oraz ekstrakt z kłącza imbiru. Ten ostatni składnik wykazuje działanie oksydacyjne i pozwala zachować prawidłową ruchliwość i wytrzymałość stawów.

Jak dbać o stawy?

Oczywiście najlepiej byłoby ustrzec nasz organizm przed powstaniem zwyrodnień poprzez świadomą profilaktykę. Poza aktywnością fizyczną, utrzymywaniem odpowiedniej postawy i wagi ciała, warto zwrócić uwagę na to, czy nasza dieta obfituje w witaminy i mikroelementy, które ochronią nas przed schorzeniami stawów. Nie bagatelizujmy problemu – choroby aparatów ruchu mogą skutkować częściowym lub całkowitym inwalidztwem.

Co możemy zrobić, by okazać naszym stawom należytą troskę? Stosujmy dietę bogatą w warzywa cebulowe. Cebula, czosnek i por to warzywa, które zawierają związki będące składnikami leków wykorzystywanych w terapii schorzeń stawowych. Ponadto znakomicie spełniają swą rolę w szeroko pojętej profilaktyce. Powinniśmy też zadbać, by dostarczać organizmowi odpowiednie ilości pierwiastków, które odgrywają znaczną rolę w kwestii prawidłowej budowy lub funkcjonowania stawów. Należą do nich:

– Magnez – zawarty zarówno w produktach roślinnych, jak i zwierzęcych. Wchodzi w skład enzymów, jego brak odbija się negatywnie na budowie i funkcjonowaniu stawów.

– Witamina C – wzmacnia system obronny organizmu, wspomaga produkcję kolagenu i działa ochronnie na stawy.

– Wapń́ – od niego zależy prawidłowa struktura kości. Szczególnie istotny w przypadku starzejącego się organizmu narażonego na jego braki.

Troska o zdrowe stawy to nasz obowiązek. W prosty sposób możemy o nie zadbać stosując się do kilku podstawowych zasad. Przeciwdziałanie zwyrodnieniom pozwoli nam cieszyć się aktywnością na każdym etapie naszego życia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ