Czy zwolnienie lekarskie online jest tak samo ważne jak papierowe?

0
1975
Czy zwolnienie lekarskie online jest tak samo ważne jak papierowe

Choroba często wymaga od nas odpoczynku w domu, który pozwala zregenerować siły i doprowadzić się na nowo do stanu, w którym jesteśmy zdolni do podjęcia zwyczajnych aktywności. Aby jednak było to możliwe, niezbędne jest posiadanie zwolnienia lekarskiego. Od początku 2019 roku lekarze wystawiają je wyłącznie w formie elektronicznej. Jeśli zastanawiasz się, jak działa i czy jest tak samo ważne, jak klasyczne papierowe zwolnienie, odpowiemy na wszystkie twoje pytania.

E-zwolnienie, czyli odpowiednik zwolnienia papierowego

Klasyczne zwolnienie lekarskie miało kształt dokumentu, wręczanego pacjentowi w wypadku choroby przez lekarza. Znajdowały się na nim wszystkie niezbędne informacje na temat pacjenta, choroby, zakładu pracy oraz czasu, jaki lekarz przewidywał do pełnego wyzdrowienia. Jego posiadanie wiązało się z koniecznością powiadomienia pracodawcy o chorobie i dostarczenia mu dokumentu w określonym terminie.

Obecnie wszyscy lekarze wystawiają e-zwolnienie, czyli odpowiednik klasycznego zwolnienia lekarskiego. Zawiera ono te same informacje, jakie znajdowały się na starszej wersji dokumentu. Jedyna różnica polega na tym, iż zwolnienia lekarskie online są dostarczane automatycznie do pracodawcy za pomocą systemu PUE (Platformy Usług Elektronicznych ZUS).

Korzyści płynące z wystawienia zwolnienia elektronicznego

Zwolnienie lekarskie online jest równoznaczne z tradycyjnym zwolnieniem papierowym i daje pacjentowi dokładnie takie same uprawnienia. Największą korzyścią, jaka płynie z jego wystawienia, jest automatyczne dostarczenie dokumentu do pracodawcy, dzięki czemu pacjent nie musi się o to martwić. Co więcej, do wystawienia takiego dokumentu nie są wymagana żadne formalności ze strony pacjenta.

Wizyta osobista, online lub telefoniczna

Każdy rodzaj wizyty lekarskiej uprawnia lekarza do wystawienia e-zwolnienia albo e-recepty. Dlatego też, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wizytę online albo konsultację telefoniczną, czy też udasz się do lekarza osobiście, za każdym razem będziesz mógł otrzymać zwolnienie online.

Warto przy tym zauważyć, że zwolnienie powinno zostać wystawione oraz trafić do systemu ZUS i twojego pracodawcy już na samym początku twojej choroby. Dlatego nie warto zwlekać z konsultacjami lekarskimi. Pamiętaj, że jedynie w uzasadnionych przypadkach lekarz może wystawić zwolnienie wstecz.

Zwolnienie od lekarza psychiatry

Podobnie jak w przypadku innych chorób, również choroby psychiczne uprawniają do otrzymania zwolnienia lekarskiego w formie elektronicznej. Jeśli zatem nie czujesz się dobrze, nie tylko pod względem somatycznym, ale i psychicznym, powinieneś jak najszybciej zdecydować się na konsultację, aby zarówno rozwiązać swój problem, jak i zyskać możliwość dojścia do zdrowia w domowym zaciszu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZe Wschodu Polski do Krakowa
Następny artykułCzym jest zestaw do paznokci? Jaki wybrać?
Redakcja ProHelvetia.pl
Tematyka prozdrowotna to nasza pasja. Kochamy zdrowo jeść, a sport pomaga nam odreagować od codziennego stresu. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się zmienić Twoje nawyki :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ