Ze Wschodu Polski do Krakowa

0
1146
Ze Wschodu Polski do Krakowa

Na początku lat dwutysięcznych większość osób pochodzących z Polski Wschodniej, która zawsze była rejonem o wysokim wskaźniku bezrobocia, wyjeżdżało do Lublina lub Warszawy na studia. O miejscu, gdzie się studiowało decydowały przede wszystkim argumenty ekonomiczne – do Lublina i Warszawy jest stamtąd po prostu najbliżej. A przecież wielu studentów pochodziło z biednych rodzin, gdzie trudno było o zapewnienie utrzymania studentowi i liczył się przysłowiowy „każdy grosz”.

Jednak od kilku ostatnich lat bardzo dużo przyszłych studentów zmieniło kierunek swoich podróży i rozpoczynają oni swoją naukę w stolicy Małopolski – w Krakowie. Do Krakowa z Polski Wschodniej jest zdecydowanie dalej, co więc jest takiego atrakcyjnego w tym mieście, że powoli wypiera on Lublin, czy nawet Warszawę?

Kraków posiada wiele uczelni i można w nim studiować jaki się tylko chce kierunek. Najważniejszą z nich jest oczywiście Uniwersytet Jagielloński. Jest to najstarszy polski uniwersytet i od zawsze cieszy się on renomą. Kraków równocześnie zachęca przepiękną architekturą – spójną, bo niezniszczoną w czasie ostatniej wojny. Nie trudno zrozumieć, czemu przyszli żacy chcą spędzić najlepsze lata życia w tak pięknym miejscu. Kraków jest także miastem, gdzie przyjeżdża wielu turystów i można tam poznać ciekawych ludzi.

Dzisiejsi studenci są także bardziej świadomi rynku pracy. Otóż Kraków ma bardzo niskie, bo 2% bezrobocie. Jest tam ulokowanych wiele filii międzynarodowych firm. Także przyszli absolwenci uczelni nie będą się martwić, jak znaleźć dobrą pracę w Krakowie. A to bywa problemem np. w mniejszym Lublinie. Kraków ma świetne połączenia komunikacyjne nie tylko z resztą kraju, ale także z całym światem. W końcu kilkanaście kilometrów od miasta znajduje się drugie, co do wielkości w Polsce lotnisko: Kraków – Balice. Także do Krakowa jest łatwo dojechać, jeśli się mieszka poza miastem, a także – ma on świetną lokalizację, jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne.

Bogata historia, przepiękna architektura i bardzo dobrze rozwinięta sieć komunikacji sprawia, że Kraków jest bardzo popularny wśród turystów. Dlatego zwłaszcza w okresie letnim jest bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników branży turystycznej – kelnerki i kelnerów do restauracji, pokojówki i sprzątaczki w hotelach, a także – przewodników turystycznych. Wielu studentów na czas wakacji decyduje się zostać w mieście i na te oferty pracy w Krakowie przede wszystkim odpowiadają studenci.

Taka sezonowa praca Kraków jest dla wielu pierwszym doświadczeniem pracy zarobkowej. Młodzi ludzie uczą się odpowiedzialności, punktualności i zarządzania własnymi pieniędzmi. Ponieważ do Krakowa przyjeżdża dużo turystów, jest to też okazja do ćwiczenia konwersacji w języku angielskim, czy niemieckim. Taki czas oczywiście owocuje nawiązaniem wielu ciekawych znajomości i poszerzeniem horyzontów.

Wydaje się, że Kraków jest miastem z olbrzymim potencjałem i napływ nowych ludzi szybko nie nasyci rynku pracy tego miasta. Także kierunek: praca Kraków czy nauka Kraków jeszcze długo będzie popularny wśród młodych mieszkańców Polski Wschodniej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ