Czym zajmuje się psychodietetyk i jak może Ci pomóc?

0
1771
Czym zajmuje się psychodietetyk

Stosunkowo nowa i jeszcze wielu osobom nieznana specjalność medycyny – psychodietetyka. Łączy w sobie wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, psychologii i medycyny, a jej celem jest zmiana i trwałe wprowadzenie nowych nawyków do sposobu odżywiania. Czujesz, że potrzebujesz pomocy właśnie takiego specjalisty? W takim razie dzisiejszy artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się w nim, czym zajmuje się psychodietetyk i kiedy warto się do niego zgłosić.

Kim jest psychodietetyk?

Psychodietetyka ma być odpowiedzią na nowoczesne problemy żywieniowe, w których przyczyną może być podłoże psychologiczne. To dość młoda specjalność, dlatego nie jest ona tak bardzo rozpowszechniona, jednak już od dawna dostrzegano związki między psychologią a dietetyką.

Psychodietetyk będzie szczególnie pomocny w przypadku rozwiązywania problemów osób, które borykają się z nieodpowiednimi nawykami żywieniowymi uwarunkowanymi psychologicznym uwarunkowaniem zaburzenia. Jako specjalista, psychodietetyk nie jest oddzielnym zawodem, a specjalizacja ta jedynie poszerza kompetencje o tę dziedzinę nauki.

Czym zajmuje się psychodietetyk?

Rolą psychodietetyka jest wsparcie pacjentów, którzy chcieliby wprowadzić do swojego życia zmiany w odżywianiu. Wiedza z zakresu medycyny, dietetyki i psychologii pozwala na ocenę przyczyny zaburzeń i postawienia odpowiedniej diagnozy wraz z wprowadzeniem odpowiednich nawyków. Takie zalecenia muszą dotyczyć indywidualnych przypadków, a sam psychodietetyk powinien rozumieć emocje i psychologiczne uwarunkowania problemów związanych z żywieniem.

Warto wiedzieć, że psychodietetyk nie rozpisuje diety ani nie przedstawia gotowych rozwiązań, prosząc o trzymanie się wskazówek. To specjalista, którego narzędziem pracy jest rozmowa i zadawanie odpowiednich pytań, by dowiedzieć się, co dzieje się w organizmie pacjenta.

Kiedy skorzystać z pomocy psychodietetyka?

Psychodietetyk jest specjalistą, do którego może zwrócić się każdy. W szczególności powinny być to osoby, u których aspekt psychiczny może być przyczyną problemów żywieniowych. Jeśli borykasz się z nadwagą i otyłością, a mimo ścisłej diety i przestrzegania zasad, nie możesz zrzucić wagi, to warto zastanowić się nad konsultacją, bo problem może leżeć zdecydowanie głębiej.

Czujesz, że nie kontrolujesz tego ile jesz? A może w ogóle nie masz ochoty na jedzenie? To również powód, by rozważyć wizytę u psychodietetyka. Nieudane próby odchudzania, spadek motywacji, wsparcie psychiczne podczas zmiany nawyków – we wszystkich tych aspektach może pomóc Ci właśnie psychodietetyka.

Konsultacja z psychodietetykiem

Wizyta u psychodietetyka to przede wszystkim rozmowa, na której specjalista próbuje dowiedzieć się jak najwięcej o trudnościach pacjenta. Szczegółowy wywiad pozwala zgłębić się w istotę problemu, dzięki czemu psychodietetyk może wysunąć wstępne wnioski diagnostyczne, a sam pacjent zwiększa świadomość swojego problemu.

Pomoc specjalisty online

Bezpośrednia wizyta u lekarza często bywa stresująca. W przypadku tak unikatowych specjalistów jak psychodietetyk, pojawić się może problem ze znalezieniem go w swoim mieście. Nie powinno się jednak wtedy zniechęcać, a sprawdzić inne opcje, jak np. videoterapia i psychodietetyk online. Portale internetowe oferują wizyty, dzięki szyfrowanemu łączu, co gwarantuje bezpieczeństwo, a możliwość odbycia konsultacji bez wychodzenia z domu zdecydowanie poszerza możliwości i przybliża nas do znalezienia rozwiązania problemów, z którymi się borykamy.

Na sam koniec chcielibyśmy przypomnieć, że odpowiednie nawyki żywieniowe to przejaw dbania zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, dlatego jeśli czujesz się źle we własnym ciele i czujesz, że coś jest nie tak – nie wahaj się i skorzystaj z pomocy specjalisty. Nie powinieneś czuć wstydu z tego powodu ani tym bardziej obawiać się, że walczysz o swoje dobre samopoczucie. Pamiętaj, że przy obecnym rozwoju technologii, możliwości jest naprawdę sporo, dlatego brak psychodietetyka w pobliżu nie powinien stanowić problemu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ