Psychoterapia dla dorosłych – co to takiego?

0
915
Psychoterapia dla dorosłych

Większości osób psychoterapia dla dorosłych może kojarzyć się ze zwykłymi rozmowami, polegającymi głównie na pocieszaniu drugiej osoby. A nie tak to wygląda. Psychoterapeuta nie jest zobowiązany do mówienia komplementów czy praktykowania jakiejkolwiek innej formy pocieszania. Oczywiście prowadzi ze swoim pacjentem rozmowę, ale jej cel jest zgoła odmienny. Terapeuta nie musi być też przyjacielem, bo ma być osobą, która po prostu spojrzy na pewne sprawy z boku i pozwoli je lepiej zrozumieć bądź zaakceptować.

Każda psychoterapia, także i psychoterapia online, wymaga przede wszystkim pełnego zaangażowania pacjenta. To on ma być w niej aktywnym uczestnikiem. Jeżeli chce zadbać o swoje życie i poprawić jego jakość, sam musi się o to postarać. Żaden psychoterapeuta nie jest jasnowidzem, nie czyta w myślach i nie wie, co tak naprawdę dzieje się w życiu pacjenta. Zadaniem osoby, która uczęszcza na terapię, w pierwszej kolejności jest przekazanie jak największej ilości informacji na temat swojego stanu. Oczywiście terapeuta zawsze będzie w tym pomagać. Poprzez zadawanie odpowiednich pytań wyciągnie z każdej osoby to, co naprawdę w niej siedzi.

Nie zawsze też psychoterapia osób dorosłych będzie skupiać się na przeszłości. Oczywiście terapeuta musi ją poznać i na pewno wypyta o nią swojego pacjenta, ale nie jest prawdą, że przyczyny wszelkich problemów związanych z psychiką leżą w dzieciństwie. Nawet ci, którzy mieli trudne dzieciństwo, potrafią się z nim pogodzić, a mimo tego z jakichś powodów dalej nie radzą sobie w dorosłym życiu. U takich osób może sprawdzić się psychoterapia poznawczo-behawioralna. Koncentruje się ona na tym, co jest tu i teraz i pozwala wprowadzać realne zmiany, które od razu przynoszą jakieś efekty.

Jeżeli ma się jakiekolwiek problemy, z którymi człowiek nie potrafi sam sobie poradzić, warto na pewno zgłosić się do dobrego terapeuty. Takie spotkania mogą odbywać się nawet zdalnie. Psychoterapia indywidualna Warszawa to rozwiązanie dla osób, które chciałyby odzyskać wysoką jakość swojego życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ