Refundacja NFZ na wózek inwalidzki – kto może się o nią postarać?

0
760
Refundacja NFZ na wózek inwalidzki

Refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) na zakup wózka inwalidzkiego jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, które potrzebują wsparcia w samodzielnym poruszaniu się. Refundacja jest przyznawana wtedy, gdy osoba spełnia określone wymogi, w tym wiek, niepełnosprawność oraz rodzaj schorzenia. Wózki inwalidzkie są szczególnie przydatne dla osób z zaburzeniami chodu, schorzeniami neurologicznymi lub porażeniem mózgowym. Głównym celem refundacji jest zapewnienie ludziom z niepełnosprawnościami dostępu do wózka inwalidzkiego, aby mogli oni samodzielnie poruszać się poza domem i uczestniczyć we współczesnym życiu.

Refundacja w zależności od wybranego rodzaju wózka inwalidzkiego 

Wózek inwalidzki umożliwia pełną samodzielność ruchową osobom z niepełnosprawnościami, co w znaczny sposób poprawi jakość ich życia. Refundacja NFZ na wózek inwalidzki obejmuje zakup nowego lub używanego urządzenia, a jej wysokość zależy od rodzaju wózka oraz stanu zdrowia pacjenta. Poniżej prezentujemy trzy typy wózków i opisujemy zasady otrzymania dofinansowania na każdy z nich. 

Wózek inwalidzki ręczny 

O dofinansowanie na ten typ wózka mogą starać się zarówno dorośli jak i dzieci od 3. do 18. roku życia. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest stwierdzenie trwałego ograniczenia możliwości samodzielnego chodzenia. Maksymalna kwota dofinansowania zakupu lekkiego wózka inwalidzkiego wynosi 600 zł, zaś na remont tego typu urządzenia można otrzymać pomoc w wysokości 180 zł. Co ważne, wskazane kwoty umożliwiają całkowitą refundację lekkich wózków, dzięki czemu możesz go otrzymać zupełnie za darmo i bez wkładu własnego. Wniosek o refundację może być podpisany przez lekarza rodzinnego lub specjalistę. Osoba dorosła może starać się o dofinansowanie raz na pięć lat, zaś dzieci raz na trzy lata. 

Wózek inwalidzki ze stopów lekkich

Wózki ze stopów lekkich charakteryzują się możliwością składania i szybkiego demontażu kół. To sprzęt dedykowany dla osób, które posiadają zdolność samodzielnego poruszania się na wózku. Podobnie jak w przypadku wózka ręcznego, o dofinansowanie na model ze stopów lekkich, starać mogą się osoby dorosłe jak i dzieci pomiędzy 3. a 18. rokiem życia. Limit dofinansowania NFZ na tego typu sprzęt wynosi 1700 zł, zaś maksymalny koszt naprawy to 510 zł. Refundację wystawia tylko i wyłącznie lekarz specjalista, który zajmuje się daną jednostką chorobową. W tym przypadku, również nie ma konieczności wnoszenia własnego wkładu. Lekki wózek inwalidzki przysługuje raz na cztery lata dla osoby dorosłej i raz na 3 lata dziecku. 

Wózek inwalidzki specjalny

Specjalne wózki inwalidzkie o napędzie elektrycznym dedykowane są osobom potrzebującym stabilizacji pleców i głowy czy pionizacji oraz nieposiadającym możliwości poruszania się na wózku o własnych siłach. Warto tu od razu zaznaczyć, że wózki toaletowe są wyłączone z refundacji NFZ. Limit dofinansowania w tym przypadku wynosi 3000 zł, zaś naprawa może opiewać na kwotę do 900 zł. Refundację może podpisać tylko lekarz specjalista, a dostępna jest ona dla osób dorosłych oraz dzieci od 2. do 18. roku życia. Specjalny wózek inwalidzki przysługuje raz na cztery lata w przypadku osoby dorosłej i raz na trzy lata jeśli chodzi o dziecko. 

Jak uzyskać refundację od Narodowego Funduszu Zdrowia na wózek inwalidzki?

Aby ubiegać się o refundację wózka inwalidzkiego, pacjent musi najpierw udać się do swojego lekarza rodzinnego lub lekarza rehabilitacji medycznej, który wyda skierowanie do odpowiedniej placówki medycznej. Pacjent powinien również wypełnić wniosek o refundację wózka inwalidzkiego dostępny na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Po dokonaniu formalności lekarz może wystawić skierowanie do autoryzowanego punktu sprzedaży wybranego wózka inwalidzkiego, który może być wykorzystany przez pacjenta. Refundacja jest wypłacana bezpośrednio do sprzedawcy wózka inwalidzkiego w wysokości określonej w skierowaniu lekarskim – maksymalna kwota dofinansowania wynosi 3000 zł .

Podsumowując, aby zapewnić sobie samodzielność ruchową i pełną mobilność, warto zainteresować się programem refundacji wózków inwalidzkich ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Program refundacji może być bardzo przydatny dla osób, które mają ograniczoną zdolność ruchową, a które nie są w stanie sfinansować całości kosztów związanych z zakupem wózka inwalidzkiego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ