Siemię lniane – dlaczego powinno się znaleźć w naszej diecie?

0
1638
Siemię lniane

Siemię lniane – współcześnie przez wielu zapomniane, przez innych traktowane po macoszemu – może stanowić ważny składnik zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety. Czy wiedziały o tym nasze babcie? – Trudno powiedzieć! Nie ulega jednak wątpliwości, że dawniej siemię lniane stosowano w polskiej kuchni znacznie częściej. Dziś w niektórych domach znów zaczyna wracać do łask, nadal jednak – biorąc pod uwagę dobroczynne dla ludzkiego organizmu właściwości – wiemy o nim za mało i stosujemy je za rzadko.

Siemię lniane to niewielkie nasiona lnu o złotej albo brązowej barwie. Uwagę zwraca to, że są podłużne, spłaszczone i charakteryzują się delikatnym połyskiem. Stosowane przez człowieka od wieków znane są ze swych korzystnych dla ludzkiego organizmu właściwości. Właśnie dlatego zalicza się je do super żywności (superfoods), czyli nieprzetworzonych produktów żywnościowych naturalnego pochodzenia, które dzięki bogactwu wielu wartościowych składników warto włączać do naszej codziennej diety.

W miejscu trzeba wspomnieć, że siemię lniane nie należy do egzotycznych, czy rzadko spotykanych produktów. Wręcz przeciwnie – na sklepowych półkach gości dość często. Na stronie sklepu internetowego https://sklepagnex.pl dostępne jest zarówno z postaci całych ziarenek, jak i zmienione.

Siemię lniane – wartościowy skład małych ziarenek

Tajemnica siemienia lnianego tkwi w jego składzie. W tych niewielkich ziarenkach są bowiem ukryte różnorodne składniki o dobroczynnym dla nas działaniu. Co dokładnie możemy w nich znaleźć? Występują tu między innymi fitozwiązki, a także minerały (między innymi cynk, żelazo, wapń i magnez) oraz witaminy (zwłaszcza witamina B1 i B2). Siemię jest też być bogatym źródłem błonnika.

Na uwagę zasługują występujące w nim, cenne dla nas nienasycone kwasy tłuszczowe. W tych małych ziarenkach znajduje się bowiem olej lniany, który cechuje się odpowiednią dla człowieka proporcją wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Taka mieszanka kwasów jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Siemię lniane w codziennej diecie

Szukając informacji o siemieniu lnianym, możemy znaleźć wiele źródeł mówiących o jego korzystnym działaniu na ludzki organizm, urodę oraz o tym, że sprzyja zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia, a także pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Nieco rzadziej natomiast autorzy rozpisują się na temat tego, jak siemię lniane można włączyć do diety. Nie powinno zatem dziwić, że wiele osób, skoro nie wie, jak można ten składnik wykorzystać w kuchni, może z niego rezygnować.

Tymczasem siemię lniane może sprawdzić się w kuchni na wiele różnych sposobów. Zmielone może posłużyć do zagęszczania zup i sosów. Można je też wykorzystać do panierki podczas przygotowywania nuggetsów, dzięki czemu z łatwością znajdzie się też w menu najmłodszych. Całe ziarenka doskonale sprawdzają się jako dodatek do musli i płatków oraz do granoli. Zarówno w postaci zmielonej, jak i całe ziarna można dodawać do różnych wypieków – bułek, chleba, ciast, ciasteczek. Ostatecznie siemię lniane doskonale smakuje też, kiedy posypiemy nim wiosenne kanapki z sałatą i pomidorem.

Pomysłów na wykorzystanie siemienia lnianego w kuchni może być naprawdę dużo. Poza wspomnianymi wyżej przykładami można też spróbować sposobu naszych babć i po prostu zaparzyć siemię lniane, dzięki czemu uzyskamy wartościowy napój.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wspomóc pracę wątroby?
Następny artykułZ dzieckiem do endokrynologa
Redakcja ProHelvetia.pl
Tematyka prozdrowotna to nasza pasja. Kochamy zdrowo jeść, a sport pomaga nam odreagować od codziennego stresu. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się zmienić Twoje nawyki :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ