Świąd skóry może mieć wiele przyczyn — wywołuje go odwodnienie, reakcje uczuleniowe czy czynniki atmosferyczne. W niektórych przypadkach jednak zwiastuje poważniejsze dolegliwości. Problem ten okresowo dotyka wiele osób w różnym wieku, jednak zazwyczaj szybko mija. Jeśli występuje już od dłuższego czasu i powoduje dyskomfort, warto znaleźć jego przyczynę i dobrać odpowiednią terapię. Jakie są sposoby na swędzącą skórę twarzy? Podpowiadamy.
Przyczyny swędzenia skóry twarzy
Przyczyn swędzenia skóry może być bardzo wiele. Warto jednak poznać, jaki czynnik wywołuje ten problem, aby móc go wyeliminować. Najczęściej powoduje go niewłaściwe nawilżenie naskórka i zaburzenie jego warstwy hydrolipidowej. Czasami świąd i zaczerwienienie skóry twarzy wywołują również czynniki atmosferyczne, takie jak zmiany temperatur, silny wiatr czy mróz.
Nierzadko przyczyną tej dolegliwości są jednak różnego rodzaju substancje drażniące zawarte w kosmetykach i detergentach, a także alergie, na przykład na kurz, sierść zwierząt czy pokarmy. W niektórych przypadkach świąd jest pierwszym objawem atopowego zapalenia skóry, a więc przewlekłej, zapalnej dermatozy o nawrotowym charakterze.
Kosmetyki na swędzącą skórę twarzy
Ze względu na to, że najczęściej swędząca skóra twarzy jest odpowiedzią na niewłaściwą pielęgnację, najprostszym sposobem na pozbycie się tego problemu jest nawodnienie skóry i odbudowa jej bariery hydrolipidowej, która często jest zaburzona, na przykład przez alkohol, detergenty, barwniki czy aromaty zawarte w kosmetykach.
Dlatego do oczyszczania skóry warto zacząć stosować delikatne mydła, żele i pianki pozbawione silnych detergentów, o działaniu nawilżającym. Powinniśmy zacząć używać również kremów nawilżających i o działaniu okluzyjnym, które zapewniają właściwy poziom nawilżenia naskórka i zapobiegają utracie wody z jego głębszych warstw. Najlepiej postawić na kosmetyki hipoalergiczne i ograniczyć się do kilku produktów.
Domowe sposoby na swędzącą skórę twarzy
Możemy spróbować również domowych sposobów na swędzącą skórę twarzy. Wśród nich wyróżnia się okłady z roślin takich jak babka lancetowata, bratek polny czy świeża mięta. Takie napary można stosować również w celu przemywania skóry.
Bardzo dużą ulgę przynosi też aloes. Jeżeli więc mamy w domu tę roślinę, wydobywający się z niej sok możemy przykładać do swędzących miejsc. Wśród pozostałych domowych sposobów na swędzenie skóry twarzy wymienia się specjalne kąpiele, a także okłady z octu jabłkowego.
Swędząca skóra twarzy a unikanie czynników drażniących
Swędząca skóra twarzy bardzo często spowodowana jest przez stosowanie niewłaściwych kosmetyków, mocnych detergentów, a więc produktów, które w swoim składzie mają substancje drażniące i alergizujące. Dlatego do pielęgnacji warto wykorzystywać jedynie hipoalergiczne preparaty. Detergenty również powinny być jak najbardziej naturalne.
Dodatkowo promieniowanie słoneczne może powodować przesuszenie skóry twarzy, a co za tym idzie, jej swędzenie, dlatego każdego dnia powinniśmy stosować krem z wysokim filtrem, ponieważ promieniowanie UVA dociera do nas przez cały rok w takim samym natężeniu, również przez szyby czy chmury.
Kiedy konieczne jest leczenie swędzącej skóry twarzy?
Kiedy domowe sposoby i właściwa pielęgnacja nie powodują ulgi lub swędzenie skóry twarzy nas martwi, powinniśmy udać się do dermatologa, który oceni, czym spowodowana jest ta dolegliwość i jeżeli będzie to konieczne, dobierze nam odpowiednie leczenie miejscowe lub doustne.