Jak się pozbyć kamienia nazębnego?

0
1261
Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny to jedna z dolegliwości z którą prędzej czy później każdy musi podjąć walkę. Dotyczy ona każdego z nas. Marzeniem wszystkich są piękne, zdrowe i śnieżnobiałe zęby, jednak w obecnych czasach, gdzie spożywanie kawy jest na wysokim poziomie, warto zadbać o swoje zęby, by utrzymać je w dobrej kondycji jak najdłużej.

Czym jest i jak powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny jest to zwapniała płytka bakteryjna, która wytwarza się po sadzaniu się resztek pokarmu na zębach. Najczęściej jest koloru żółtego, jednak niekiedy jest to nawet brunatny kolor, który powoduje, że zęby nie są śnieżnobiałe. Kamień osadza się po wewnętrznej stronie uzębienia, dlatego nie jest tak mocno widoczny, ale często staje się wyczuwalny językiem. Zalegający pokarm w przestrzeni między zębowej kumuluje się i powoduje zwapnienia, które ciężko jest usunąć w domowych warunkach. Osad tez nie jest bolesny ani wyczuwalny, jednakże duża ilość kamienia i nieleczony kamień najczęściej prowadzi do ubytków w zębach lub zapalenia dziąseł, co w dalszej konsekwencji połączone może być z zapaleniem przyzębia.

Jak dbać o zęby, by zminimalizować powstawanie kamienia?

Należy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, która jest podstawowym elementem zapobieganiu powstawania kamienia. Zęby należy myć minimum dwa lub trzy razy dziennie odpowiednią pastą, która chroni i zapobiega osadowi. W czasie szczotkowania zębów trzeba skupić się nie tylko na zewnętrznej stronie zębów, ale i wewnętrznej. Dodatkowo warto używać nici dentystycznych, które docierają w miejsce, gdzie szczoteczka nie ma dostępu oraz płynów. Płukanie ust skutecznie usuwa resztki bakterii, które znajdują się w jamie ustnej i osadzają się na zębach. Należy wspomnieć o diecie, która też jest czynnikiem decydującym, w jakim tempie powstaje kamień nazębny. Dieta, która jest bogata w duże ilości kawy, herbaty, alkohol przyczynia się do szybszego powstawania osadu nazębnego.

Należy zadbać o higienę i styl życia. Poza tym rutynowe kontrole u dentysty są koniecznością. Należy regularnie badać zęby.

Co zaproponuje dentysta na kamień?

Jeśli prawidłowa higiena i stosowanie się do powyższych zaleceń nie uchroni cię przed wystąpieniem kamienia należy odwiedzić specjalistę, który zajmie się tym problemem. Usuwanie kamienia nazębnego wykonuje się przez skaling mechaniczny i ultradźwiękowy, który dzięki swojej technologii dotrze do każdego miejsca. Po skalingu dentysta zaproponuje ci usługę piaskowania, która idealnie wygładzi twoje zęby. Dodatkiem jest fluoryzacja, zabieg wzmacniający i chroniący szkliwo zębów.

Czy są domowe sposoby na kamień?

Jeśli twój czas oczekiwania do dentysty wydłuża się, a ty chcesz spróbować domowych sposób warto sięgnąć po sodę oczyszczoną. Nie ma gwarancji, że pomoże ona przy kamieniu nazębnym, jednakże na pewno wpłynie na poprawę koloru twojego uzębienia.

Jeżeli ten problem dotyczy także ciebie odwiedź stronę emdent.pl przeczytaj więcej informacji i umów się na wizytę u specjalisty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ