Mówi się, że sport to zdrowie. Owszem, uprawiana regularnie aktywność fizyczna niweluje ryzyko występowania niechcianych dolegliwości, a także prowadzi do utraty nadmiaru tkanki tłuszczowej. Mimo że ruch niesie ze sobą liczne korzyści zdrowotne, to nie powinniśmy zapominać o możliwości wystąpienia kontuzji właśnie za sprawą przeciążenia organizmu. Szansa na jej pojawienie się jest realna, zwłaszcza przy nieprawidłowej technice wykonywania ćwiczeń. Chcąc ograniczyć do minimum częstość występowania tych przykrych zdarzeń, warto regularnie odwiedzać gabinety fizjoterapeutyczne.
Wbrew pozorom, fizjoterapia sportowa nie jest przeznaczona wyłącznie dla zawodowych atletów. To opcja dostępna dla każdego, kto marzy o powrocie do pełnej sprawności fizycznej po kontuzji lub operacji. Regularne masaże i ćwiczenia rozciągające nie tylko wspierają proces regeneracji, ale też wpływają korzystnie na zwiększenie zakresu ruchu u osób prowadzących na co dzień siedzący tryb życia.
Czym zajmuje się fizjoterapeuta sportowy?
Fizjoterapia jest kluczowym elementem dbania o zdrowie i zakres ruchowy osób czynnie uprawiających sport. Niezależnie od stopnia zaawansowania, każdy powinien od czasu do czasu wybrać się do specjalisty, chociażby profilaktycznie. Nie tylko leczenie urazów, ale przede wszystkim skuteczne im zapobieganie – to główny cel rehabilitacji sportowej.
Zadaniem fizjoterapeutów jest więc dokładna profilaktyka i możliwie jak najskuteczniejsze leczenie kontuzji występujących u atletów. Naprawdę trudno wyobrazić sobie dziś profesjonalną drużynę sportową, która nie dysponowałaby sztabem ludzi odpowiedzialnych za kondycję fizyczną zawodników.
Jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę sportowego?
Szukając dla siebie lub swojego zespołu specjalistów takich jak fizjoterapeuci w Krakowie dysponuje naprawdę szeroką ofertą. Warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na staż takiej osoby oraz na ukończoną przez nią szkołę. Dalej bierzemy pod lupę certyfikaty, cenę, a także opinie w sieci.
Kiedy po kilku wizytach stwierdzimy, że jakość usług nie spełnia naszych oczekiwań, bez wahania powinniśmy zacząć poszukiwania innego fizjoterapeuty w okolicy. Współpraca bez widocznych rezultatów jest niekorzystna nie tylko dla klienta, ale również dla samego specjalisty.
Techniki prowadzenia fizjoterapii sportowej
W fizjoterapii sportowej najczęściej stosowaną techniką jest terapia manualna. Obejmuje ona manipulacje i mobilizacje stawów, terapie punktów spustowych, kinezyterapie oraz zabiegi, nazywane fachowo falą uderzeniową.
Plan prowadzenia terapii powinien być dostosowany indywidualnie do problemu pacjenta. Osobom czynnie uprawiającym sport, do terapii manualnej wprowadza się jeszcze specjalnie dobraną serię ćwiczeń, mających na celu:
- zwiększenie wydolności mięśni,
- poprawę motoryki,
- korygowanie sprawności układu krążeniowo-oddechowego.
Wszystkie te działania służą zapobieganiu urazów oraz poprawie efektywności prowadzonych treningów. Warto pamiętać, że zabiegi fizjoterapeutyczne są przeznaczone dla wszystkich osób, nie tylko tych zdobywających najważniejsze trofea sportowe.