Jak uniknąć bólu zębów i kosztownego leczenia u dentysty? Przepis jest prosty – codziennie starannie dbaj o zdrowie całej jamy ustnej. Dowiedz się, jak powinna wyglądać Twoja rutyna higienizacyjna i jakie nawyki wdrożyć w życie, by cieszyć się pięknym uśmiechem.
Starannie szczotkuj zęby i zakamarki między nimi
Szczotkowanie zębów to fundament zdrowia jamy ustnej. W ten sposób usuwasz ze szkliwa gromadzącą się płytkę nazębną. Znajdują się w niej bakterie, czyli główni winowajcy próchnicy i chorób przyzębia.
Aby mycie zębów przynosiło jak najlepsze rezultaty:
- szczotkuj je minimum 2 razy dziennie (rano i po ostatnim posiłku) przez ok. 2-3 minuty:
- jeśli używasz tradycyjnej szczoteczki – szczotkuj zęby, wykonując nią ruchy wymiatające, a jeśli jest to szczoteczka elektryczna lub soniczna, przesuwaj główkę z włosiem wzdłuż łuku zębowego;
- dokładnie czyść powierzchnie i przestrzenie między zębami. Służą do tego specjalne nici oraz szczoteczki międzyzębowe.
Oprócz tego stosuj dobrą pastę z fluorem. Pierwiastek ten wspomaga proces mineralizacji zębów i chroni je przed działaniem bakterii próchnicotwórczych, wspierając profilaktykę ubytków w zębach.
Zaprzyjaźnij się z nicią dentystyczną
W miejsca, do których nie dotrze szczoteczka, dotrze nić dentystyczna. Pamiętaj, że bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy i stanu zapalnego dziąseł osadzają się w najmniejszych zakamarkach łuku zębowego.
Dlatego, by je usunąć, przynajmniej raz dziennie używaj nici dentystycznej. Urwij jej kawałek o długości ok. 40 cm, a następnie owiń jego końce wokół środkowych lub wskazujących palców obu rąk. Wkładaj nić kolejno we wszystkie wąskie szczeliny między zębami i delikatnie ją przesuwając, pozbądź się osadu i resztek jedzenia.
Stosuj płyny do płukania jamy ustnej
Płyn do płukania jamy ustnej zapewni Ci świeży i przyjemny zapach z ust. Najlepiej zastosować produkt zawierający składniki o działaniu antybakteryjnym. Taki płyn będzie uzupełniać pielęgnację jamy ustnej i przez długi czas chronić ją przed gromadzeniem się płytki bakteryjnej. Jego stosowanie to ważny element codziennej profilaktyki próchnicy oraz chorób dziąseł.
Uważaj na dietę
Słodycze, słodzone napoje i nieodpowiednio zbilansowana dieta to znane czynniki niekorzystnie wpływające na zdrowie Twoich zębów. Zadbasz o zdrowie swojej jamy ustnej, jeśli:
- ograniczysz spożycie cukrów prostych (tych znajdujących się w łakociach, dżemach i słodzonych sokach). Są one ulubioną pożywką dla bakterii tworzących płytkę nazębną. Mikroorganizmy bytujące na zębach rozkładają cukry, a powstające kwasy niszczą szkliwo,
- między posiłkami sięgniesz po rzodkiewki, surową marchewkę czy jabłka. Pobudzają one wydzielanie śliny, która wspomaga neutralizację kwasów wytwarzanych przez bakterie obecne w płytce nazębnej;
- włączysz do swojej diety produkty bogate w wapń, witaminę D, fosfor i fluor – mikroelementy, które pomagają wzmocnić zęby. Dlatego spożywaj niesłodzone produkty mleczne, drób, jaja, warzywa i ryby morskie[1].
Aby ograniczyć tworzenie się kamienia nazębnego i ryzyko rozwoju chorób przyzębia, nie pal papierosów. Pamiętaj, że Twoim zębom i dziąsłom nie służy też alkohol. Jego spożywanie sprzyja odwodnieniu organizmu, co objawia się m.in. suchością w ustach. Im mniejsze jest wydzielanie śliny, tym jama ustna jest słabiej chroniona przed działaniem bakterii.
Piękny uśmiech i zdrowe zęby to efekty w dużej mierze codziennej rutyny higieny jamy ustnej oraz dobrych nawyków. Zacznij je stosować, aby móc z dumą uśmiechać się od ucha do ucha i uniknąć drogiego leczenia stomatologicznego.
[1] https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/zalecenia-zywieniowe-w-walce-z-prochnica/.