Przyzwyczailiśmy się do tego, że antykoncepcja spoczywa na barkach kobiety. Za wyjątkiem prezerwatywy, która zresztą w stałych związkach używana jest stosunkowo rzadko, wszystkie z najpopularniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży skierowane są właśnie do pań. Największym zainteresowaniem cieszą się rzecz jasna tabletki antykoncepcyjne, chociaż na znaczeniu zyskują również wkładki domaciczne (tak zwane spirale), plastry hormonalne oraz globulki dopochwowe, które dobrze sprawdzają się przy sporadycznych kontaktach seksualnych. Warto jednak pamiętać, że istnieją również skuteczne metody adresowane do mężczyzn.
- Na czym polega ten zabieg?
- Wazektomia Warszawa. Fakty i mity dotyczące tej metody
Wazektomia. Na czym polega ten zabieg?
Mówiąc o antykoncepcji dla mężczyzn największą uwagę należy na pewno poświęcić wazektomii. Pod tym pochodzącym z łaciny terminem kryje się zabieg podwiązania jajowodów. Taka ingerencja w układ rozrodczy mężczyzny sprawia, że w jego nasieniu przestają być obecne plemniki, co stanowi prawie stuprocentowe zabezpieczenie przed niechcianą ciążą – jedynie kilka kobiet na 1000 zachodzi w ciążę po przeprowadzeniu wazektomii u ich partnerów. Warto jednak zaznaczyć, że jest to zabieg wprawdzie odwracalny, ale cała procedura jest dość skomplikowana. Na jego wykonanie należy więc zastanowić po gruntownym zastanowieniu, najlepiej konsultując swoją decyzję z partnerką. Wazektomia szczególnie zalecana panom, którzy już mają dzieci lub są w stu procentach pewni, że nie chcą mieć potomstwa.
Wazektomia Warszawa. Fakty i mity dotyczące tej metody
Wazektomia Warszawa, ze względu na to, że jej skutki są w powszechnej nieodwracalne oraz fakt, iż jest jedną z niewielu metod przeznaczonych dla mężczyzn, budzi spore kontrowersje. Narosło wokół niej więc wiele mitów, z których najpopularniejsze dotyczą rzekomo szkodliwego wpływu, który wywiera ona na męskie narządy płciowe. Tymczasem żadne z przeprowadzonych do tej pory badań nie wykazało związku między przeprowadzeniem wazektomii, a rozwojem chorób prostaty. Podobnie jest z zawałem serca, który według mitów również ma być powodowany przez podwiązanie jajowodów. Ostatni mit dotyczy rzekomej nieodwracalności skutków zabiegu. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych co roku co dwudziesta wazektomia jest odwracana, co pozwala mężczyźnie znów mieć potomstwo, choć jest to dość skomplikowany zabieg. Sam fakt, że plemniki znów będą dostawać się do nasienia, nie oznacza jednak, że parze uda się spłodzić dziecko.